سه شنبه 21 مرداد 1399
نشست خبری کتاب خاطرات کاظم دارابی، متهم دادگاه میکونوس، برگزار شد

کاظمی: «نقاشی قهوه‌خانه» شکستی بر تک‌صدایی ماجرای میکونوس است/ دارابی: ۱۵ سال شکنجه اروپایی شدم

«نقاشی قهوه‌خانه»
    -     کد خبر: 6851
    -     تاريخ انتشار : 1397/11/15|13:12
نشست خبری کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» خاطرات کاظم دارابی، متهم دادگاه میکونوس، به نویسندگی محسن کاظمی دوشنبه ۱۵ بهمن ماه در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری،نشست خبری کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» با حضور رئیس حوزه هنری، مدیرعامل انتشارات سوره مهر، مدیر دفتر ادبیات پایداری، محسن کاظمی نویسنده و کاظم دارابی راوی کتاب در حوزه هنری برگزار شد.

عبدالحمید قره داغی، مدیرعامل انتشارات سوره مهر، در ابتدای نشست خبری کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» در زمینه انتشار این کتاب اظهار کرد: این اثر خاطرات کاظم دارابی که سال‌ها در صدر اخبار بوده را در بر می گیرد. آقای محسن کاظمی 11 سال است که مراحل تولید این اثر را پشت سر می گذارد و تلاش های فراوانی برای به سرانجام رساندن این اثر داشته‌اند.

وی همچنین گفت: این اثر یکی از کتاب‌های مهم حوزه هنری است و تلاش کردیم این اثر را با مشخصات خیلی خوب روانه بازار نشر کنیم. آقای کاظمی 1700 صفحه تایپ شده کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» را پس از چندین بار ویرایش در اختیار سوره مهر قرار داد و  در صحبت‌هایی که داشتیم، تصمیم گرفته شد این کتاب در یک جلد چاپ شود.

قره داغی با بیان این که کتاب «نقاشی قهوه‌خانه»  ضمن اینکه ساختار داستانی دارد، ارزش پژوهشی و تحقیقی بالایی دارد، عنوان کرد: با توجه به حجم بالای کتاب، قطع پژوهشی و وزیری برای کتاب انتخاب شد و امیدوارم بخشی که به ما سپرده شده بود مورد قبول دوستان و علاقه‌مندان قرار بگیرد.

سرهنگی: امروز برای روایت حوادث بزرگ کسی منتظر نمی‌شود

مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری، نیز در این مراسم با بیان اینکه بعد از جنگ جهانی دوم سربازها منتظر روایت‌های رسمی نشدند و خودشان شروع به نوشتن خاطرات جنگ کردند، افزود: تاریخ شفاهی به معنایی بعد از جنگ جهانی دوم پخته شد و شکل گرفت.

وی ادامه داد: امروز برای روایت حوادث بزرگ کسی منتظر نمی‌شود و آقای دارابی هم خودش آمد و با محسن کاظمی صحبت کرد و آغازگر انتشار خاطراتش شد. آقای دارابی و سربازان جنگ  و ... شاهدان عینی هستند و در زمینه تاریخ شفاهی به لحاظ اعتباری در درجه اول قرار دارند.

کاظمی: 10 سال چراغ خاموش کار کردم

همچنین محسن کاظمی، نویسنده کتاب «نقاشی قهوه‌خانه»، با بیان این که 10 سال نگارش و تولید این اثر را با چراغ خاموش و در سکوت خبری کامل پیش برده است، اظهار کرد: از آقای دارابی تشکر می کنم که این 10 سال را صبوری کرد، همان‌طور که 15 سال و 2 ماه در زندان های آلمان صبوری کرد و همچنین از سوره مهر متشکرم که چنین فضایی را ایجاد کردند که بتوانیم 10 سال روی یک اثر تمرکز کنیم.

وی اظهار داشت: وقتی این اثر به من سفارش داده شد، نگاه مثبتی به چنین موضوعی نداشتم. سفارش این موضوع از سوی آقای بهبودی بود و ابتدا مقداری با اکراه جلو آمدم و رفته رفته به کار علاقه‌مند شدم. ماجرای دادگاه میکونوس دچار روایت یک سویه شده است و می توان روایت دیگری از آن ارائه کرد. این کتاب در پی اثبات هیچ امری نیست، بلکه روایتی است از شبی سیاه که در برلین رخ داد و بر اثر آن 4 نفر کشته شدند و می خواهد به چرایی و چیستی ماجرا نزدیک شود و نه اینکه پاسخی داده باشد.

کاظمی با بیان اینکه کتاب «نقاشی قهوه‌خانه»  تلاش دارد مخاطب را به سمتی ببرد که سوال بپرسد، عنوان کرد: این کتاب روایت مقابله‌جویانه نیست و روایتی است در کنار روایت‌های امروز که از این حادثه وجود دارد و در واقع کتاب «نقاشی قهوه‌خانه»  شکستی بر تک صدایی ماجرای میکونوس است.

وی درباره چگونگی گردآوری و تولید این اثر نیز گفت: حدود 10سال قبل آقای دارابی هنگام ورود به کشور اعلام کرد قصد دارد کتاب خاطراتش را بنویسد و تا امروز تنها خبری که از این کتاب منتشر شده بود همین بوده است. دارابی در زندان آلمان در زمانی که شرایطش کمی بهتر شده بود یکی از آثار من را خوانده بود. آقای دارابی روزنامه کیهان را درخواست داده بود و هر روز در صفحه دوم  روزنامه کیهان خاطرات احمد محمود را می‌خواند و ترغیب شده بود خاطراتش را منتشر کند و از همان زمان اقدام به جمع آوری خاطرات و اسناد مرتبط با واقعه میکونوس کرده بود. پس از آنکه آذر 1386 وارد تهران شد، پرسان پرسان به دفتر ادبیات انقلاب آمد و با هم ملاقات کردیم.

وی تصریح کرد: ایشان 4900 برگ سند در اختیار ما گذاشتند و اسناد را طبقه بندی کردیم و بخشی از اسناد هم بریده جراید است و تمام مطبوعات آلمان در 16 سال زندان ایشان رصد شده است. مصاحبه هایم با آقای دارابی چالش‌برانگیز بوده و با او مصاحبه فعالی را انجام دادم و با این وجود لازم بود به سمت اسناد و مدارک بروم و سخت ترین بخش کار، پژوهش روی اسناد آلمانی بود که در این مسیر از مترجم استفاده کردم.

کاظمی تصریح کرد: مباحث انسان شناسی و مردم شناسی و روان شناسی دقیقی در این کتاب وجود دارد. اسناد حقوقی سخت و زمخت نیز به شکلی قابل فهم در این کتاب آورده شده است و مطلب و گفته ای از روایت‌های آقای دارابی وجود ندارد که ما اعتبارسنجی نکرده باشیم.

دارابی: اگر می‌خواهید حقیقت را بدانید کتاب «نقاشی قهوهخانه» را بخوانید

کاظم دارابی، راوی کتاب «نقاشی قهوه‌خانه»، نیز در سخنانی درباره وقایع منجر به زندانی شدنش در کشور آلمان و حادثه میکونوس گفت: زمانی که دستگیر شدم و به زندان رفتم، اوایل آن دوران در موقعیت خطرناک و بدی قرار گرفته بودم و حدود 17 کیلو وزن کم کردم. قوه قضاییه و مطبوعات آلمان تلاش می‌کردند در مراحل مختلف همه کاسه کوزه ها را بر سر من بشکنند. برایشان مهم نبود که من کار دارم و زن و بچه دارم و مسئله واقعیت دارد یا نه. برایشان مهم بود که یک ایرانی متهم به این کار شود. اگر من را متهم نمی کردند، نمی توانستند مسئولان ایران را زیر سوال ببرند.

دارابی اظهار داشت: با توجه به فعالیت هایم در عاشورا و تظاهرات علیه سلمان رشدی و عزاداری و فعالیت های ماه رمضان و فعالیت هایم در مسجد، می خواستند بگویند من یک آدم مذهبی خشک چماق به دست هستم و پیش از اینکه حکم صادر شود من را محکوم کرده بودند. من را سپاهی و عضو حزب الله و ... جا زده بودند و پیش از تشکیل دادگاه من را محکوم کرده بودند. تمام منافقان از سراسر دنیا را جمع کرده بودند تا علیه من شهادت بدهند. آلمانی ها در آن زمان به هدفی که می خواستند رسیدند؛ اما هر کسی می خواهد از حقیقت امر مطلع شود باید کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» را بخواند.

دارابی همچنین درباره نحوه حمایت مسئولان از وی عنوان کرد: در آن زمان مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ای گفته بود افرادی که این عملیات را انجام  داده بودند افراد خودسر بودند. ایشان درست گفته بود، اما ثابت نشده بود که من در این عملیات دست داشته ام. 400 صفحه برای من حکم صادر شده بود، اما در هیچ کجای حکم ثابت نشده که من متهم بوده‌ام. رئیس دادگاه در این حکم نوشته ما نتوانسته ایم ثابت کنیم که کاظم دارابی رهبر این عملیات خرابکارانه است. من 15 سال زندان بوده‌ام و 10 سال هم آزاد شده‌ام. چرا حقوق بشر اسلامی در تمام این مدت نیامد از من سوال کند که اوضاعم چطور است. سازمان حقوق بشر اسلامی تا امروز سراغ من نیامده است. من زن و بچه دارم و بچه ام را در آلمان رها کرده ام و به ایران آمده‌ام. اما متاسفانه مسئولان در ایران تنها حرف می زنند و عمل نمی‌کنند. به من زندان ابد به اضافه 10 سال دادند. در حالی که به گفته خودشان 400 کیلومتر با مکان عملیات خرابکارانه فاصله داشته ام.

وی همچنین درباره اقدامات رسانه ای خود پس از آزادی و بازگشت به ایران گفت: یک بار با اصرار نادر طالب‌زاده به برنامه راز رفتم و بعد از آن نظر کاظمی و خود من این بود که ممکن است برخی بخواهند جلوی انتشار این کتاب را بگیرند و بهتر است درباره این اثر صحبتی نکنیم، اما هر سال منافقان تلویزیون آلمان در این رابطه صحبت می‌کنند.  آقای کاظمی و محسن مومنی شریف و مسئولان مرتبط حوزه هنری قول داده اند ترجمه این اثر به زودی منتشر شود.

وی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: 15 سال در آلمان زندانی بودم، اما یک سیلی هم نخوردم و شکنجه فیزیکی نشدم، اما شکنجه روحی شدم. کودک 9 ماهه ام را نمی توانستم در آغوش بگیرم و یا هر هفته چندین بار لباس‌هایم را در دستگاه می گذاشتند و من را برهنه می کردند و می گشتند . شکنجه اروپایی می‌شدم و در واقع روحم را آزار می دادند.

فخرزاده: اتهام‌های زیادی به انقلاب می زنند که باید پاسخ داده شود

سعید فخرزاده، مدیر دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری، نیز با تاکید بر اینکه هنوز در کشور پژوهش جا نیفتاده و مورد توجه واقع نمی‌شود، عنوان کرد: باید از آقای کاظمی سوال کرد چرا این موضوع را انتخاب کرده‌اند. خیلی قصه‌ها و داستان‌ها هست که نیاز به پژوهش دارد و اتهام‌هایی که به انقلاب زده‌اند نیاز به تحقیق و پاسخ‌گویی دارد.

وی افزود: یک تحقیق و پژوهش پشتیبانی و توانمندی نیاز دارد. غربی‌ها اتهام‌های زیادی را به انقلاب اسلامی وارد کردند. انتشار کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» می‌تواند به عنوان یک اقدام کوچک برای از بین بردن لکه‌هایی که به انقلاب اسلامی چسبانده‌اند کمک کند. انقلاب اسلامی ایران را نمی توانند از چشم جهانیان مخفی کنند.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال