چهارشنبه 30 مرداد 1398
محراب محمدزاده:

جشنواره تئاتر «بچه‌های مسجد» تئاتری از مردم و برای مردم است

محراب محمدزاده
    -     کد خبر: 6838
    -     تاريخ انتشار : 1397/11/15|10:16
سرویس : استانها
مدیر دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد حوزه هنری کشور، از برگزاری جشنواره «چهل مسجد، چهل نمایش» به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محراب محمدزاده مدیر دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد حوزه هنری کشور، پیرامون اهداف و سیاست‌های این دفتر گفت: دفتر نمایش بچه‌های مسجد از سال ۱۳۹۵ و بعد از یک وقفه ۱۵ تا ۲۰ ساله با نام دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد فعالیت خود را از سر گرفت. مبنای حرکت این دفتر نیز تمرکز بر گروه‌های مردمی‌ای که علاقه‌مند به انجام کار فرهنگی در مساجد هستند قرار گرفت.

وی افزود: البته بحث تئاتر در بعضی از مسجدهایی که کانون فرهنگی مساجد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در آن‌ها دفتر داشت نیز پیگیری می‌شد، اما به دلیل نداشتن بار فنی هیچ‌وقت شکوفایی لازم را نداشت؛ به همین جهت تأکید ما بدون توجه به کمیت مساجد در استان‌ها بر تقویت تئاتر مردمی بچه‌های مسجد قرار گرفت.

محمدزاده ادامه داد: ما قصد نداشتیم که بار مالی‌ را بر دوش حوزه هنری یا دوستان دیگر قرار بدهیم تا به تئاتر بچه‌های مسجد به‌صورت یک دریچه مالی نگاه کنند و بر همین اساس تمام تأکید ما بر مسئله تئاتر مردم برای مردم بود.

وی با تشریح سیاست‌های دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد گفت: هدایت و سازمان‌دهی، آموزش و اجرا در مساجد، سه سیاست این دفتر است. البته به دلیل تک جنسیتی بودن تئاتر بچه‌های مسجد امکان اجرای آن در مدارس نیز وجود دارد و ما از سال گذشته به بحث اجرا در مدارس نیز ورود کرده‌ایم.

مدیر دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد حوزه هنری کشور تاکید حوزه هنری را بر جذب هنرجویان ۱۴ تا ۲۰ ساله دانست و بیان کرد: برای انگیزه‌بخشی به این عزیزان علاوه بر برگزاری جشنواره‌های استانی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد، هم‌زمان با هفته هنر انقلاب اسلامی ایران، جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد را نیز سالانه و به‌صورت گروه‌محور برگزار می‌کنیم. نشان ویژه مرحوم فرج‌الله سلحشور نیز در حاشیه این رویداد به تعدادی از فعالان اهدا می‌شود.

وی ادامه داد: دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد تقریبا در همه استان‌های کشور فعال است و دو سه استانی که دفتر آن‌ها تشکیل نشده نیز مشغول فعالیت هستند.

وی با تشریح برنامه‌های دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد در طول سال گفت: ما علاوه بر برگزاری جشنواره استانی و سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد، همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی، در ایام محرم و صفر همایش بین‌المللی تئاتر اربعین را نیز برگزار کنیم. امسال سومین دوره این همایش برپا شد و توانستیم ۱۵۰ هنرمند را از سراسر کشور به عراق برای اجرای نمایش در مسیر پیاده‌روی اربعین اعزام کنیم.

وی افزود: هم‌زمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز جشنواره «چهل مسجد، چهل نمایش» را با همکاری ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهیم کرد.

محمدزاده ضمن تأکید بر اهمیت نمایشنامه‌هایی که توسط گروه‌های تئاتر مردمی بچه‌های مسجد اجرا می‌شود عنوان کرد: برای شروع کار، چهل متن در قالب شش جلد کتاب توسط دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد منتشر شد و اکنون نزدیک به ۶۰ تا ۷۰ درصد از نمایشنامه‌نویسان ما را نویسندگان شهرستانی تشکیل می‌دهند. ضمن اینکه در سرفصل‌های آموزشی ما علاوه بر تعریف اصول اولیه تئاتر، کارگردانی و بازیگری، سرفصل نمایشنامه‌نویسی نیز وجود دارد و سرمایه‌گذاری ما بر روی هنرجویان رشته کارگردانی و نمایشنامه‌نویسی بیشتر است، به‌طوری‌که آن‌ها را تا مراتب حرفه‌ای همراهی می‌کنیم.

وی ادامه داد: برنامه چهارفصل تئاتر حوزه هنری نیز مختص نمایشنامه‌نویسان جوان است، به این شکل که آن‌ها ایده‌های خود را بیان می‌کنند و بعد طی برگزاری کارگاه‌های آموزشی و زیر نظر استاد، به‌صورت عملی این ایده‌ها را به نمایشنامه تبدیل خواهند کرد.

محمدزاده با اشاره به فعال بودن دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد اصفهان گفت: در ادوار مختلف برگزاری جشنواره سراسر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد، همیشه نمایندگانی از اصفهان حضور داشته‌اند.

گستردگی اصفهان موجب شده که تنوع گروه‌های نمایشی آن زیاد باشد؛ برای مثال ما در نجف‌آباد گروهی را داریم که از ۴۰ طلبه جوان تشکیل‌شده و این گروه در همایش اربعین نیز به اجرای نمایش پرداختند.

وی یادآور شد: به‌طور کل مراجعه‌کنندگان مستعد نوجوان از اصفهان بسیار زیاد است و انتظار می‌رود با  معرفی این علاقه‌مندان به دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد اصفهان بحث آموزش آنان جدی گرفته شود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال