سه شنبه 19 آذر 1398
به همت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری؛

«روزهای بی‌قوام» چهل‌سالگی انقلاب را جشن گرفت

روزهای بی قوام
    -     کد خبر: 6824
    -     تاريخ انتشار : 1397/11/14|13:05
نمایش «روزهای بی‌قوام» نوشته ایوب آقاخانی این روزها از سوی هنرمندان تئاتر واحدهای نمایشی مراکز استانی حوزه هنری کشور به مناسبت آغاز دهه فجرِ چهلمین سال پیروزی با شکوه انقلاب اسلامی ایران همزمان در ۲۰ استان کشور روی صحنه رفته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، «روزهای بی‌قوام» عنوان نمایشی به سفارش مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و نویسندگی ایوب آقاخانی است. این نمایش طبق برنامه‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری روز گذشته به صورت همزمان ساعت 18 در 20 استان کشور اجراهای خود را آغاز کرد. نکته جالب توجه این ویژه‌برنامه چهل‌سالگی انقلاب از سوی حوزه هنری تولید یک نمایشنامه با کارگردانی و بازیگری 20 گروه متفاوت است. آنچنان که ایوب آقاخانی نویسنده این اثر در گفت‌وگویی که با خبرنگار حوزه هنری داشت اشتیاق فراوان خود را برای تماشای تمامی اجراهای این نمایش با داشتن گروه‌های متفاوت اعلام کرد. آقاخانی در این خصوص گفت: هنگامی که این نمایشنامه را می‌نوشتم نمی‌دانستم قرار است این اثر هم‌زمان با ورژن‌های متفاوت و اجرای گروه‌های متعدد روی صحنه رود. هنگامی که متوجه چنین موضوعی شدم برای تماشای شیوه‌های گوناگون اجرای این اثرِ خود لحظه‌شماری می‌کنم.

مدیر دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری قلم زدن برای انقلاب را در حوزه تئاتر کاری بسیار دشوار دانست و گفت: بی‌شک موضوع انقلاب در تئاتر کشور ما خواه یا ناخواه هنرمند و نویسنده را به سوی شعار سوق می‌دهد. پس تولید نمایشنامه‌ای که شعار ندهد بسیار دشوار است. اما در «روزهای بی‌قوام» تمام تلاش خود را به کار بستم تا نمایشنامه‌ای در خور انقلاب و به‌دور از شعار و شعارزدگی تولید شود. به جرئت می‌توان بگویم «روزهای بی‌قوام» را به گونه‌ای نوشتم که شعاری نباشد. این کار ساده‌ای نیست و برای چنین رویدادی زحمت بسیاری کشیدم. نمایشنامه‌ای همچون «روزهای بی‌قوام» به انقلاب اسلامی و مسائلی نگاه می‌کند که متولی‌های بسیاری در جامعه دارد. این متولی‌ها را اعم از مردم عادی، مسئولین و حتی کارگردانی که می‌خواهد این نمایشنامه را روی صحنه ببرد تشکیل می‌دهند. در نتیجه در چنین شرایطی قلم زدن کار آسانی نیست.

آقاخانی نمایشنامه «روزهای بی قوام» را کلاسیک دانست و گفت: «روزهای بی‌قوام» را کلاسیک نوشتم چون برای همه مردم ایران روزهای انقلاب حس نوستالوژی دارد. آن‌هایی که انقلاب را از نزدیک دیده و گذشت روزهای آن را با تمام وجود لمس کرده‌اند نسبت به آن حس نوستالوژی دارند. همچنین آن‌هایی هم که روزهای انقلاب را از نزدیک ندیده و یا در آن دوران کودک و کم‌توجه به این مسائل بودند هم با آن عواطف و احساس نزدیکی دارند. چرا که حداقل همه نسل‌های گوناگون امروز ایران انقلاب را با دهه فجر می‌شناسند و آن را به خاطر دارند. من نیز نام انقلاب را که می‌شنوم بی‌اختیار روزهای برپایی جشن‌های دهه فجر در کودکی و نوجوانی برایم تداعی می‌شود. در نتیجه برای نگارش نمایشنامه «روزهای بی‌قوام» از شیوه کلاسیک بهره بردم تا فضای لازم را برای ایجاد آن حس نوستالوژی به‌خوبی در مخاطب ایجاد کنم.

سردبیر فصلنامه صحنه در همین راستا افزود: نمایشنامه «روزهای بی‌قوام» دارای ظرافت‌های بسیاری است که برای هر چرخش قلم آن فکری پشتش بوده و هدفی داشته است. حتی نام اشخاص و تعداد شخصیت‌های این نمایش با برنامه‌ریزی و اهدافی مشخص در این متن انتخاب شده‌اند. این اثر را می‌توان تنها نمایشنامه باکیفیت دانست که با موضوع انقلاب در چهلمین سالگرد پیروزی آن تولید و روی صحنه می‌رود. چرا که حتی جشنواره تئاتر فجر هم که هم‌زمان با جشن پیروزی انقلاب هرساله برپا می‌شود، امسال نمایشی با موضوع انقلاب ندارد. نمایشی که بتواند به انقلاب بپردازد و در مورد آن مطالبی را بیان کند در چهلمین سال پیروزی انقلاب جایی در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ندارد. اما این نمایشنامه می‌تواند جای خالی چنین نمایشی را در چهل سالگی انقلاب پر کند.

صابری: استقبال بی‌نظیری از اجرای نمایش «روزهای بی قوام» شد

همچنین محمود صابری مدیر امور استان‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در گزارشی از آغاز اجراهای نمایش «روزهای بی قوام» گفت: این اثر روز گذشته 13 بهمن‌ماه همزمان با آغاز دهه فجر در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 20 استان کشور با هنرنمایی هنرمندان تئاتر مراکز استانی حوزه هنری روی صحنه رفت. ما در ابتدای کار انتظار چنین استقبال گسترده‌ای را از سوی هنرمندان استانی نداشتیم. اما با خرسندی بسیار شاهد همکاری و تلاش تعداد قابل توجهی از واحدهای نمایشی حوزه‌های هنری استانی برای تولید نمایش «روزهای بی قوام» هستیم.

صابری در ادامه گفت: واحدهای نمایشی حوزه‌های هنری استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، لرستان، کرمانشاه، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، فارس، زنجان، کردستان، گلستان، گیلان، قزوین و مرکزی توانستند نمایش «روزهای بی قوام» را برای اجرای سراسری و همزمان در دهه فجر تولید کنند. لازم به ذکر است که واحدهای نمایشی حوزه‌های هنری استان‌های دیگر نیز تلاش‌های بسیاری برای تولید و آماده‌سازی این اثر برای اجرا در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران داشتند اما هرکدام به دلایلی از رساندن خود به جمع اجراهای همزمان باز ماندند.

صابری در تکمیل گزارش خود از اجرای نمایش«روزهای بی قوام» در برخی استان‌ها پرداخت و گفت: واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان آذربایجان شرقی این نمایش را به کارگردانی «سیامک افسایی» در تماشاخانه مهر مجموعه هنری مهر و ماه حوزه هنری استان در تبریز به نشانی چهارراه شریعتی، جنب پردیس فرهنگی سینمایی قدس روی صحنه برده است.
 

رونمایی پوستر نمایش «روزهای بی قوام» حوزه هنری آذربایجان شرقی
 

وی افزود:  در استان آذربایجان غربی نیز واحد هنرهای نمایشی استان نمایش «روزهای بی قوام» را به کارگردانی «کریم علیخواه » در تالار شمس ارومیه روی صحنه برده است. این نمایش که اجرا‌های خود را از روز گذشته در ارومیه آغاز کرده است در قالب ۱۰ اجرا در تالار شمس ارومیه بر روی صحنه می رود. سعیده شکری ،علی مازیکار ،سعید عبداللهی  ،رضا ترابی ،بهارک پژمان‌فر، احسان طاهری، داریوش سراج، مهدی پورسلطانی، امیر علی سراج و کریم علیخواه بازیگران این اثر نمایشی هستند.

نمایش «روزهای بی قوام» در حوزه هنری آذربایجان غربی
 

صابری ادامه داد: استان اردبیل هم اجرای نمایش «روزهای بی‌قوام» را به کارگردانی سیدرضی محمودی فخرآباد در سالن شمس عطار مجتمع فرهنگی هنری فدک اردبیل آغاز کرده است. آرزو مهری، احمدپروستان، علی دانش، داور فرمانی، فرشید سلامت، سیامک شاگردی، بهمن صفاریان، فاطمه عظیمی، میثم بتواز، رضا طالبی، حسن رهنما آذر، احسان طالبی، فرزانه حبیبی، سیدیاسر حسنی، سیدرضی محمودی، سید آیدین محمودی، بازیگران این نمایش انقلابی هستند.

نمایش «روزهای بی قوام» در حوزه هنری اردبیل
 

مدیر امور استان‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در مورد اجرای این نمایش در اصفهان نیز گفت: خانه تئاتر حوزه هنری استان اصفهان نمایش «روزهای بی قوام» را به کارگردانی اوژن صفاری در تماشاخانه ماه حوزه هنری استان اصفهان به نشانی خیابان استانداری به روی صحنه برده است. در این نمایش کمندشمس، اوژن صفاری، امیرشاهین مرادی، پگاه بیضاوی، پرهام ایزددوست، امید علیپور، محمدرضا گلکار، هومن جباری و عباس نادری و محمد مسائلی به ایفای نقش پرداخته‌اند.

نمایش «روزهای بی قوام» در حوزه هنری اصفهان
 

صابری در مورد اجرای نمایش «روزهای بی‌قوام» در حوزه هنری استان البرز گفت: این اثر از سوی واحد نمایش حوزه هنری استان البرز در تئاتر شهر کرج به نشانی عظیمیه، بلوار کاج، خیابان شهید شاکرزادگان روی صحنه می‌رود. «روزهای بی‌قوام» حوزه هنری استان البرز را مریم علیمرادی کارگردانی می‌کند. فرج آلادین، مریم علیمرادی، سعید چهرگانی، رضا خادم الحسینی، پاشا تیموری، فرزانه خاکپور، پارسا قره داغی و عرفان بابایی نقش‌های این نمایش را ایفا می‌کنند.
 

وی در ادامه به اجرای این اثر در حوزه هنری کرمانشاه پرداخت و گفت: نمایش «روزهای بی‌قوام» به کارگردانی سعید نوروزی به همت واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری کرمانشاه نیز اجراهای خود را از روز گذشته آغاز کرده است. منیره مردی، احمد صدفی، خسرو امیری، علی زیستی، عباس عباسی، حامد محمدی، رضا نظری، نسترن ذبیحی، امیرعلی پومؤذن و سعید نوروزی برخی از بازیگران این نمایش 20 شخصیتی هستند.

نمایش «روزهای بی قوام» در حوزه هنری کرمانشاه


مدیر امور استان‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در مورد اجرای این نمایش در حوزه هنری خراسان شمالی هم گفت: «روزهای بی‌قوام» در واحد نمایش حوزه هنری خراسان شمالی به کارگردانی محمد شاکری روی صحنه می‌رود. در این نسخه از اجرای نمایش «روزهای بی‌قوام» آزاده حیدرزاده، نسرین اسلامی، احسان کمالی، علی احسانی، احمد زعفرانی، حمید رمضانی، حکت شیردل، احسان شیردل، اسحاق فرنود و بهمن توکل نقش‌آفرینی می‌کنند. این اثر هر شب در تماشاخانه شمس بجنورد میزبان مخاطبان خود است.
 

وی در ادامه افزود: اصغر گروسی نیز در استان فارس کارگردانی نمایش «روزهای بی قوام» را بر عهده دارد. واحد هنرهای نمایشی استان فارس نیز برای اجرای این اثر اقدامات جدی داشته و توانستند تولید به موقعی داشته باشند تا در قطار اجراهای ویژه چهل سالگی انقلاب قرار گیرند. در این نسخه از نمایش «روزهای بی قوام» شیما پورسهم‌الدین، علیرضا یقطین، سیدمحسن حسینی، محمدحسن کشاورزی،غزال رفیعی و هنرمند خردسال و خوش آتیه مبینا خیری به عنوان بازیگر حضور دارند. نمایش «روزهای بی قوام» تولید واحد نمایش حوزه هنری استان فارس از 13 الی 18بهمن هر شب ساعت 18 در مجموعه فرهنگی هنری شهر آفتاب شیراز روی صحنه می‌رود.

صابری در خصوص اجرای این نمایش در استان‌های لرستان و زنجان نیز گفت: واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان لرستان نمایش «روزهای بی قوام» را با کارگردانی احسان ملکی روی صحنه برده است. همچنین حوزه هنری استان زنجان نیز کارگردانی اجرای این اثر را بر عهده حمیدرضا قزلباش گذاشته است. نمایش «روزهای بی قوام» تولید واحد نمایش حوزه هنری زنجان در تالار هنر فرهنگسرای امام خمینی(ره) این شهر روی صحنه خواهد رفت.
 

صابری که چند ماهی می‌شود مدیریت امور استان‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری را پس از توحید معصومی بر عهده گرفته است در مورد اجرای این نمایش در استان کردستان گفت: کارگردانی نمایش «روزهای بی قوام» در حوزه هنری استان کردستان را یونس صحرا رو بر عهده دارد. این نمایش در کردستان توسط گروه نمایش پیدا وابسته به واحد نمایش حوزه هنری استان کردستان از 13 تا 22 بهمن در پلاتوی پیدا کانون شهید مطهری قروه اجرا می‌شود. زنگ افتتاح اجرای این نمایش در قروه روز گذشته توسط علیرضا حنیفی که وی را به عنوان نمایشنامه‌نویس انقلاب و دفاع مقدسی این شهر می‌شناسند نواخته شد.

وی افزود: مهسا رضایی ، وحید زارعی ، مهیار صحرارو، عاطفه بهمنی ، سهیلا صادقی ، بهزاد فرمانی ، رضا کاوه مجد، محمد تقی حیدری، مرتضی عبدالملکی، سجاد مخدومی، پوریا عبدالملکی و یونس صحرارو به عنوان بازیگران این نمایش و  حمید رضا سرهنگی در بخش موسیقی ، امیر محمد کریمی به عنوان نورپرداز، مهسا رضایی طراح پوستر، عبدا... کلوندی در بخش تدارکات ، ژینا فروتن به عنوان طراح لباس، سمیرا کرمی به عنوان گوینده رادیو و محمد حسن پور به عنوان مدیرصحنه در اجرای نمایش «روزهای بی قوام» تولید حوزه هنری استان کردستان حضور دارند.


 

صابری در ادامه با تشریح اوضاع اجرای این اثر در استان گلستان گفت: الله‌قلی نظری از هنرمندان سرشناس استان گلستان مثل همیشه پیش‌گام در اجرای تئاتر و با حضوری فعال در تئاتر استان نمایش «روزهای بی قوام» را روی صحنه برده است. گلستان یکی از استان‌هایی است که نمایش «روزهای بی قوام» را در دو شهرستان روی صحنه می‌برد. به این ترتیب مایش «روزهای بی قوام» از تولیدات واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان گلستان می باشد که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از13 الی 16 بهمن ماه 1397 در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کردکوی و از 17 الی 23 بهمن ماه 1397 در سالن نگاه تالار فخرالدین اسعد گرگانی شهر گرگان به روی صحنه خواهد رفت.

صابری در معرفی بازیگران این نسخه از نمایش «روزهای بی قوام» گفت: محمدرضا صمیمی ،رقیه اصلانی، بابک تهرانی، صمد رحیمی، میثم هرندی، عبدالله رضایی، حسن رجب پور، الله قلی نظری، فاطمه احمدی و بازیگر خردسال ایلیا بهنام‌فر در این نمایشِ تولیدی واحد نمایش استان گلستان ایفای نقش می‌کنند.


 

وی همچنین از اجرای این نمایش به همت واحد نمایش استان گیلان خبر داد و گفت: واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری گیلان به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نمایش «روزهای بی قوام» را به کارگردانی عبدالله بهادری روی صحنه می‌برد. این نمایش از سوی حوزه هنری استان گیلان در پلاتوی نمایش اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان رودسر به نشانی جنب دادگستری رودسر روی صحنه می‌رود.


 

صابری افزود: یکی دیگر از استان‌های تولید کننده نمایش «روزهای بی قوام» قزوین است که به کارگردانی محمد مهدی شهرتی تا 22 بهمن در تالار نمایش کتابخانه علامه رفیعی قزوین هر شب ساعت 18:30 روی صحنه می‌رود. در این نمایش حمید بیرقدار، عاطفه یکتا، علی مهرگان، ابوالفضل هادی پور، محمدرضا اسلام پناه، حسین کاظم قناد، محمد رضا حسن دوست، زهرا نصرتی، الهه خلیلی، مریم جورابلو، هاوژین مهاجری، آتنا امیری، مهینا کشیری و مهدیه مهشوری به عنوان بازیگر ایفای نقش می‌کنند.


 

این هنرمند انقلابی و با سابقه تئاتر حوزه هنری ادامه داد: مصطفی لاهوتی نیز در استان کهگیلویه و بویر احمد نمایش «روزهای بی قوام» را روی صحنه می‌برد. در این نمایش که در یاسوج، سی‌سخت و پاتاوه روی صحنه خواهد رفت؛ سعید حیدری، کلثوم باباملکی، فرهاد فرهادی، عباسعلی روشنک، جواد محمودی، پویا خردمند، پرنیان دشتی و فیاض جلیل‌فر به عنوان بازیگر ایفای نقش خواهند کرد.


 

مدیر امور استان‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در پایان به معرفی گروه اجرایی نمایش «روزهای بی قوام» در استان مرکزی پرداخت و گفت: حمید یوسفی کارگردان نسخه تولید شده نمایش «روزهای بی قوام» به همت واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان مرکزی است. در این نمایش هنرمندانی همچون محمد مصباح زاده، سیدمحمد محمدی، شهاب پیرولی، ترنم محمدی، حسین احمدی، حسین جهانگیری، مانی قربانی، مریم گرجی و ... به ایفای نقش می‌پردازند.

گفتنی است، نمایش «روزهای بی قوام» به نویسندگی ایوب آقاخانی اثری انقلابی است که همزمان در 20 استان کشور از سوی 20 گروه متفاوت روی صحنه رفته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال