شنبه 29 شهریور 1399

معلمی: برای گسترش اهداف انقلاب باید به سراغ هنر رفت

مجد الدین معلمی
    -     کد خبر: 6737
    -     تاريخ انتشار : 1397/11/8|17:43
سرویس : استانها
مجدالدین معلمی، معاون هنری حوزه هنری، در «چهل برگ» مازندران به بیان نکاتی درباره بالندگی هنر انقلابی پرداخت.

 به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری،  برنامه «چهل‌برگ» ویژه رونمایی آثار و تولیدات سال 97 این نهاد، 6 بهمن در حوزه هنری مازندارن برگزار شد.

مجدالدین معلمی، معاون هنری حوزه هنری، در شروع این برنامه طی سخنرانی کوتاهی ضمن تشکر از مجموعه حوزه هنری مازندران و ریاست این نهاد گفت: با اینکه تنگناهای مالی بسیاری از دستگاه‌های دولتی و سیستم‌ها را دچار دست‌بستگی و روزمرگی کرده، ارائه چنین تولیداتی، بالندگی حوزه هنری را نشان می‌دهد که این میسر نمی‌شود مگر با مدیریت جهادی و دلسوزانه در عرصه فرهنگ و هنر.

وی با اشاره به رنسانس به عنوان آخرین انقلاب بزرگ دنیای مدرن (و قبل از انقلاب اسلامی) گفت: دلیل توسعه و فراگیری این رخداد و اینکه توانست به لحاظ فکری و جایگاهی شرق و غرب عالم را در بر بگیرد دلیلش به‌کارگیری و تسخیر هنر بوده است. انسان‌های متعهد به تفکر مدرن و لیبرال، اگر پای کار تفکر جدید انسان به ظاهر مدرن نمی‌آمدند، دنیای امروز ما این‌گونه نبود و این فضا قابل درک نبوده است. انقلاب اسلامی اگر می‌خواهد تفکر خود را جهانی کند، باید جهانی بیندیشد و باید سراغ هنر رفته و برای تجلی تفکر ناب خود از هنر استفاده کند.

معلمی همچنین افزود: انقلاب اسلامی در عرصه هنر دستاوردهای زیادی داشته؛ خصوصاً در پهنه نیروی انسانی. یک زمانی آرزویمان این بود که تعداد معدودی هنرمند را در این عرصه‌ها داشته باشیم و ضمنا برخی از این رشته‌ها بومی‌دینی ما نبود و وقتی سراغشان می‌رفتیم باید با هزینه هنرمندانی را استخدام می‌کردیم. اما امروز جوانان بسیاری داریم که خوشبختانه به برکت انقلاب اسلامی آثارشان درخشان و برجسته است.

معاون هنری حوزه هنری ادامه داد: در عرصه هنر انسان غیر متعهد نداریم. اینکه گاه گفته می‌شود هنر غیر متعهد چنین چیزی نیست. یادم می‌آید در دوران جوانی نقدی می‌خواندم از شهید آوینی درباره فیلمی که در زمان جنگ ساخته شده بود؛ او می‌گفت: وقتی کل کشور درگیر جنگ است، اینکه فیلم‌ساز دوربین خود را برداشته و به روستایی رفته و درباه چیز دیگر (مسئله‌ای غیر از مسئله اصلی کشور) فیلم بسازد و ذائقه مخاطب را به سمت دیگری ببرد این خود سیاسی‌ترین رفتار یک هنرمند است. یعنی حتی فعل و انفعالات هنری یک هنرمند هم می‌تواند به جامعه پیام بدهد.

سخنران برنامه «چهل‌برگ» همچنین گفت: اگر می‌خواهیم هنر انقلابی داشته باشیم باید در قدم اول انسان متعهد به انقلاب و انسان متعهد به هنر دینی تربیت کنیم. انقلاب اسلامی در برهه‌ای به دلیل شور و انرژی‌ای که در فضای جامعه تولید کرد، به طور طبیعی زایش تازه‌ای در عرصه هنر ایجاد کرد اما  به دلیل غفلتی که ما داشتیم چه در عرصه دولتی و یا پیش‌کسوتان هنر دچار یک خلأ نسلی شدیم، ولی با سرمایه‌گذاری‌های تازه و توجه به نسل جوان می‌توان این مسئله و غفلت را در آینده جبران کرد و این می‌طلبد که توجه مدیران فرهنگی و هنری (استانی و کشوری) بیشتر شود تا زایش نیروی انسانی و هنرمند انقلابی با قوت و قدرت بیشتری پی گرفته شود.

مجدالدین معلمی در پایان افزود: لازم می‌دانم از مدیریت عالی استان، استاندار محترم مازندران، تشکر کنم که همین میزان محدود بودجه حوزه هنری را با تخصیص کامل در اختیار قرار داده‌اند تا بتوانیم در چهل‌سالگی انقلاب جلوه بهتری از تولیدات فرهنگی هنری را داشته باشیم. امیدوارم هنر استان بیش از پیش بالنده شود و در آینده شاهد میزان بیشتر ی از این رونمایی ها با حضور پرشور هنرمندان  باشیم. در پایان باید گفت ان‌شاءالله این نهال چهل ساله انقلاب چنان بالنده و بزرگ شود که شرق و غرب عالم را فتح کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال