چهارشنبه 7 اسفند 1398
ایوب آقاخانی خبر داد:

نشست‌های تخصصی فصل اول پروژه‌ «چهارفصل تئاتر ایران» آغاز می‌شود

ایوب آقاخانی فصل اول پروژه‌ «چهارفصل تئاتر ایران»
    -     کد خبر: 6665
    -     تاريخ انتشار : 1397/11/2|11:46
ایوب آقاخانی، موسس و مدیر پروژه‌ «چهارفصل تئاتر ایران»، از برپایی نشست‌های تخصصی فصل اول دور جدید این پروژه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، آقاخانی با اعلام این خبر گفت: نشست‌های تخصصی فصل اول دور جدید پروژه‌ «چهارفصل تئاتر ایران» با عنوان «ایران در بستر تاریخ» کار خود را از فردا 3 بهمن‌ماه آغاز می‌کند. این نشست‌ها طی سه روز متوالی و در چهار جلسه شش ساعته در سالن سلمان هراتی حوزه هنری به دبیری شقایق شعبانی برپا می‌شود.

آقاخانی افزود: اعضای هیئت علمی این فصل اول دور جدید پروژه‌ «چهارفصل تئاتر ایران» با عنوان «ایران در بستر تاریخ» را حسین پاکدل، شهرام زرگر و فرهاد امینی تشکیل می‌دهند. هیئت علمی دور جدید پروژه‌ «چهارفصل تئاتر ایران» انتخاب آثار ارائه شده به دبیرخانه این پروژه را هم برعهده داشتند. به این ترتیب پس از تجمیع آرای پروژه‌ چهارفصل تئاتر ایران در سال 1397، تعداد 11 اثر به انتخاب هیئت محترم داوران پذیرفته و به این مرحله رسیدند.

وی ادامه داد: در این نشست‌های تخصصی کارگاهی آثار پذیرفته‌شدگان این پروژه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و برای بازنویسی، راهنمایی‌ها و مشاوره‌های لازم از سوی هیئت علمی به آن‌ها داده می‌شود. این کارگاه‌ها کاملا روش و سنت کارگاه‌های خلاق اروپایی را داراست.

آقاخانی در خصوص زمان تکمیل نهایی نمایشنامه‌های پذیرفته‌شدگان در این پروژه گفت: پس از برپایی این نشست‌های تخصصی و دریافت راهنمایی‌ها و مشاوره‌های هیئت علمی، پذیرفته‌شدگان تا اوایل اسفندماه سال جاری فرصت دارند تا نمایشنامه‌های نهایی و تکمیل شده خود را به دفتر مطالعات و پژوهش مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به عنوان دبیرخانه این پروژه تحویل دهند.

نویسنده نمایشنامه «روزهای بی‌قوام» که این روزها در بسیاری از واحد‌های نمایشی مراکز استانی حوزه هنری کشور در حال تولید و آماده‌سازی برای اجرای صحنه‌ای در ایام دهه فجر است، ادامه داد: پس از اتمام مهلت ارسال آثار تکمیل شده از سوی نویسندگانی که طرح‌هایشان در این پروژه پذیرفته شده است و دریافت راهنمایی‌های متوالی از سوی اعضای هیئت علمی، نمایشنامه‌های نهایی بار دیگر مورد ارزیابی قرار گرفته تا نتیجه نهایی اعلام شود.

وی در پایان گفت: نمایشنامه‌هایی که از سوی هیئت علمی تایید تکمیل نهایی بگیرند، با همکاری انتشارات سوره مهر به چاپ می‌رسند.

بنا بر اعلام دبیرخانه فصل اول دور جدید پروژه‌ «چهارفصل تئاتر ایران» با عنوان «ایران در بستر تاریخ» طرح نمایشنامه‌های «تا ناکجای بی‌آباد» به نویسندگی «آرزو بهرامی» از استان قزوین، «عمه‌خانم» به نویسندگی «اباذر محمدحسنی» از استان خوزستان، «او جوان افتاد» به نویسندگی «امیرحسین طاهری» از استان کرمان، «الکی‌خوش‌ها» به نویسندگی «سروش بهاری» از استان مازندران، «بی‌مصرف‌ها» به نویسندگی «سعید بادینی» از استان سیستان و بلوچستان، «کافه‌ چیا» به نویسندگی «صابر دل‌بینا» از استان کردستان، «صدای ما سفید است» به نویسندگی «عارف مهتاب» از استان اردبیل، «آرایشگاهی در دوراهی جنگ و صلح» به نویسندگی «مجید کاظم‌زاده مژدهی» از استان گیلان، «سر سردار مصلوب بر صلیب سپهسالار» به نویسندگی «مرتضی اسدی‌مرام» از استان کرمانشاه، «ملخ‌زدگان» به نویسندگی «مسعود احمدی» از استان فارس و «فرمان راوی مخبط» به نویسندگی «نعمت اسدی‌مرام» از استان کرمانشاه برای شرکت در این نشست‌های تخصصی حضور خواهند داشت.

گفتنی است، مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور دوره جدید پروژه جامع ملی نمایشنامه‌نویسی «چهارفصل تئاتر ایران» را به دبیری ایوب آقاخانی به‌منظور تقویت بنیه نمایشنامه‌نویسی کشور در سال جاری راه‌اندازی کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال