سه شنبه 1 مرداد 1398

کارگاه تولید اثر کاریکاتور با تولید ۱۰۷ اثر در ایستگاه پایانی

کارگاه
    -     کد خبر: 6558
    -     تاريخ انتشار : 1397/10/22|18:06
سرویس : استانها
ورک‌شاپ کاریکاتور دو روزه نخستین بخش هنرواره ملی «انقلاب اسلامی، روایت ایرانی» با معرفی آثار تولید شده به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این ورک‌شاپ به سرپرستی سید مسعود شجاعی طباطبایی، مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری کشور و دبیری شهرام رضایی با حضور هنرمندانی از ۸ استان کشور روز پنج‌شنبه ۲۰دی‌ماه در نگارخانه نقش خیال حوزه هنری استان اردبیل آغاز به کار کرد. همان روز دومین بخش این رویداد هنری در حوزه هنری برگزار شد و در نهایت صبح روز جمعه سومین بخش این ورک‌شاپ اجرا شده و آثار تولید شده توسط سید مسعود شجاعی طباطبایی و شهرام رضایی، داوری و سطح‌بندی شد.

بازدید حجت‌الاسلام مهدی نوروزی، مدیر حوزه‌های علمیه اردبیل و شفیع شفیعی، مدیرکل امور اجتماعی استانداری اردبیل از فعالیت هنرمندان کاریکاتوریست در جریان تولید اثر برای این ورک‌شاپ از بخش‌های دیگر این رویداد هنری بود.

با اتمام زمان تولید اثر داوری ۱۰۷ اثر تولید شده در این ورک‌شاپ با مضامین تعیین شده در هنرواره ملی انقلاب اسلامی، روایت ایرانی برای سطح‌بندی توسط سید مسعود شجاعی‌طباطبایی و شهرام رضایی آغاز شد.

با پایان کار داوری آثار، مراسم اختتامیه این ورک‌شاپ در سالن «جابر عناصری» حوزه هنری استان اردبیل برگزار شد که در ابتدای مراسم، امیر رجبی، رئیس حوزه هنری استان اردبیل، ضمن خیرمقدم به حاضران گفت: مادامی که یک فرهنگ، یک تمدن و یک حقیقت به حوزه هنر راه نیابد و از شیوه‏‌های هنری بهره‏‌گیری نکند، طبعا آن فرهنگ و تمدن در جامعه ریشه نخواهد گرفت و رشد نخواهد کرد.

رجبی  افزود: فرهنگ و تمدن اسلامی نیز جز در پرتوی هنر فاخر، تثبیت نمی‏‌شود و توسعه نمی‌یابد.

وی بیان کرد: در عصر جدید آن فرهنگی موفق‌تر است که توانسته باشد تاریخ و سرگذشت خود را با استفاده از ابزار هنر و فناوری‌های موجود ثبت و ضبط کرده باشد و الا ناچارا بایستی با بحران‌هایی دست به گریبان شود.

رئیس حوزه هنری استان اردبیل اضافه کرد: دراین رهگذر هنر کاریکاتور هم همانند رشته‌های دیگر هنری ابزاری قدرتمند محسوب می‌شود که می‌تواند بلافاصله ایده‌ای را برساند. کاریکاتور هنری مستقیم و بسیار تاثیرگذار است. هنری که بدون داشتن زبان، به خوبی با تمام مردم دنیا ارتباط برقرار می‌کند.

در ادامه این مراسم سید مسعود شجاعی طباطبایی، سرپرست ورک‌شاپ کاریکاتور ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری این رویداد هنری به اهمیت انتخاب سوژه برای اجرا در کاریکاتور اشاره کرد و گفت: سوژه باید حرفی برای گفتن داشته باشد تا بتوان واکنش نشان داد، چندوجهی و در حقیقت نشان‌دهنده جریانات باشد.

وی افزود: یک سوژه خوب باید ارزش خبری داشته باشد. ذهن و افکار عمومی را دربرگیرد. چه بسا یک کارتونیست با خلق یک اثر بتواند تاثیر مثبت داشته باشد و یک کارتونیست دیگر تاثیر منفی به‌جا بگذارد.

شجاعی طباطبایی با بیان اینکه در عصر حاضر ما شاهد هستیم که دنیا به سمت رسانه‌های مجازی می‌رود، گفت: ما هم باید آماده باشیم برای رویارویی با یک همچین جهانی. خیلی غم‌انگیز است نشریات کاغذی ارزش خود را از دست می‌دهند که یک واقعیتی است در دنیای رسانه‌ها؛ زیرا رسانه‌های مجازی سهل‌الوصول‌تر و واکنش در آن‌ها آنی بوده و در لحظه ما شاهد بازخورد هستیم و نکته مهم این است که هر کس برای خودش رسانه‌ای دارد ولی هر کسی نمی‌تواند رسانه‌ای مکتوب مثل مجله و روزنامه داشته باشد. شما می‌بینید که یک کارتون در دنیای مجازی اثرگذاری بسیاری دارد.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری کشور بیان کرد: کارتون هنری است که دیگران از آن سود می‌برند؛ بنابراین به شکل مستقل خلق می‌شود و به شکلی دست به دست می‌شود و اثر خودش را می‌گذارد.

معرفی آثار رده‌بندی شده بخش پایانی آیین اختتامیه این ورک‌شاپ بود که با نظر سید مسعود شجاعی و شهرام رضایی ۱۰۷ اثر تولید شده در این ورک‌شاپ در چهار رده (الف، ب، ج، د) سطح‌بندی شد بدین شرح که:

آثار فرامرز کشتکار از شیراز، سعید بنازاده و رسول حاجی‌زاده از اردبیل، نرگس جوان مجیدی از تهران، داوود دلدار از تبریز حائز رده (الف) شدند و آثار زهرا مقدم از زنجان، خسرو حیدری، نادر محمدی، بهرام بابایی، بهنام پورمهدی، محسن فرخی از اردبیل، قباد امامی‌فرد از اصفهان، یلدا هاشمی‌نژاد از تهران، فرهاد قراملکی از تبریز و رسول گودینی از کرمانشاه در رده (ب) جای گرفتند.

همچنین آثار محمد محمودی از ارومیه-بوکان، جواد جعفریان و سالار عضرت‌خواه از تبریز، آزیتا ایمانی، اکبر روحی، سهراب خیری، احمد حاجی بابایی، امیر بیگ‌زاده، لیلی سلیمی، معصومه ماهیکار، فرنوش قرآن‌خوان، هاشم عالی‌نژاد، روح‌اله موسوی، الهه خرامان، سیدسجاد علیزاده از اردبیل رده (ج) ورک‌شاپ کاریکاتور را از آن خود کردند.

آثار هنرمندان مبین حداد قابل، معین حداد قابل، فاطمه لطف‌اله‌زاده، فاطمه ممی‌زاده، محمدرضا زعفرانچی، امیرحسین عیوضی، مبین خرمی، مهسا صفوی، ساناز خادم یحیوی، بهنام آخربین، مریم خرمی، حسین عباسی‌پور از اردبیل توانستند رده (د) را به‌دست آورند.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال