سه شنبه 1 مرداد 1398

سینا دلشادی: سینمای ما باید یک جریان تزکیه کننده، امیدآفرین و هویت‌ساز باشد

سینا دلشادی
    -     کد خبر: 6552
    -     تاريخ انتشار : 1397/10/22|18:04
سرویس : استانها
هفتمین نشست تخصصی مدیران امور سینمایی حوزه هنری با موضوع بررسی عملکرد ۵ ساله اول موسسه فرهنگی تبلیغاتی بهمن سبز در ساری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سینا دلشادی رئیس حوزه هنری مازندران در هفتمین نشست تخصصی مدیران امور سینمایی حوزه هنری با موضوع بررسی عملکرد ۵ ساله اول موسسه فرهنگی تبلیغاتی بهمن سبز، ضمن ابراز خرسندی از میزبانی این همایش در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی از انتخاب این مقطع زمانی برای برگزاری این نشست قدردانی کرد.

وی با اشاره به این نکته که داشتن نگاه کارگزاری یا کارگری به خانواده امور سینمایی تلقی منطقی‌ای نیست، عنوان کرد: تمام آن‌هایی که در سینما کار می‌کنند از گیشه تا مدیران امور سینمایی همگی از بدنه و خانواده سینمای کشور هستند و می‌توان گفت هم ما در حوزه هنری که افتخار همکاری با دوستان سینمایی را داریم و هم امور سینمایی و حتی هنرمندان و فیلم‌سازان که در قسمت تولید سینما مشغول به کار هستند، حلقه‌های یک زنجیر و مجموعه‌ای هستیم که در فضای هنر برتر، روایتگر، والا و پر معنای سینما و در سطحی دیگر در عرصه تاثیرگذار فرهنگ این جامعه فعالیت می‌کنیم که باید به رسالت آن توجه داشته باشیم.

رئیس حوزه هنری مازندران با ذکر این نکته که به برکت انقلاب اسلامی سینمای مبتذل دیروز به سینمای انقلابی و ارزشمند امروز تبدیل شده، افزود: در فحوای کلام مقام معظم رهبری می‌توان حلقه‌های یک زنجیره را از سینمای مبتذل پیش از انقلاب تا سینمای متعهد پس از انقلاب جست‌وجو کرد که بنده ۵ حلقه از این زنجیره را شناسایی کرده ام که با شما در میان خواهم گذاشت.

دلشادی همچنین گفت: یک سینما، سینمای مبتذل بود که به تقلید از غرب و تفکر غربی بر اساس خشونت و هوا و هوس جنسی بنا شده بود که آنچه از ارزش‌های اسلامی و انسانی فاصله داشت در قالب فیلم سینمایی ارائه می‌کرد که نمونه آن را اصطلاحا در فیلم‌فارسی می‌توان دید. و اما رفته رفته سینمای خنثی به‌وجود آمد که اگر چه چندان غرق در ابتذال نشد، اما حاوی ارزش‌ها هم نبود. بعد از این دو جریان سینمای متعهد به برکت انقلاب اسلامی متولد می‌شود که هم در فرم و هم در محتوا، متعهد بوده و خود را در قبال جامعه، انسان‌ها و ارزش‌ها مسئول می‌داند و به نوعی متعهد به مضمون است.

وی در ادامه با ابراز این نکته که مرحله ای بالاتر از سینمای متعهد سینمای دینی است، یادآور شد: سینمای دینی از مرحله تعهد و مسئولیت در قبال انسان و جامعه فراتر رفته و وظیفه خود را در نشر ارزش‌ها و معارف دینی و پیامبران و نکاتی از این قبیل می‌داند (که با ابتذال و استحاله انسان میانه ای ندارند).

سینا دلشادی همچنین گفت: پس از سینمای دینی ما یک مرتبه بالاتری از سینما را انتظار داریم و آن هم سینمای انقلاب است. سینمای انقلابی روایتگر حرکت بزرگ و افتخارآمیز مردم ایران اسلامی با رهبری پیامبر گونه حضرت امام(ره) است و بازتاب دستاوردهای انقلاب در جامعه و صدور پیام انقلاب است. همان‌گونه که مقام معظم رهبری در جایی فرمودند «سینما و هنر انقلابی باید مبتنی بر نگاه زیبایی‌شناسانه باشد»، این طلب می‌کند که سینماگران در مسیر ارائه محتوا درگیر تحجر، قشری‌گرایی و بسندگی به ظواهر دین نشوند. به عمق دین و به عمق ارزش‌ها رفته تا عرضه معارف دینی درست و تاثیرگذار باشد.

سخنران سمینار سالانه سینمایی کشور افزود: دستاورد مهم ما در سینما این بوده که سینمای مادی‌گرا به سینمای معناگرا و سینمای الحادی به سینمای الهی تبدیل شد که این فتح الفتوح عرصه فرهنگ و هنر در حوزه سینما پس از انقلاب بوده است. حوزه هنری چنین رسالت مهمی را به دوش می‌کشد. معرفی سینمای انقلابی و پیام انقلاب به دنیا. اگر امروز موسسه فرهنگی تبلیغاتی بهمن سبز تاسیس شده برای اعتلای همین فرایندها و نیل به همان اهداف بلند حوزه هنری بوده است.

وی با بر شمردن این نکته که گاه گفته می‌شود سینما یک سو و حوزه هنری سوی دیگری است، بیان کرد: این اظهار نظر، رای و شبهه ناروایی است و این دو (حوزه هنری و امور سینمایی) خانواده ای هستند که جدایی ناپذیرند و با در کنار هم بودن می‌توانند نقش خود را در جامعه ایفا کنند. البته خلأهای تعاملی هم هست که انتقاداتی هم بدان وارد است اما این نباید به شکاف تبدیل شود. باید با هم‌اندیشی و هم‌نشینی این موارد را حل کرد. به هر حال ساختار و سیاست‌گذاری جدید (مدیریتی) حوزه هنری درباره سینما به این شکل بوده است و همه وظیفه داریم حمایت و همکاری کنیم و همراهی الزاما به مفهوم سکوت و چشم‌پوشی از اشکالات و گذشتن از نقد منصفانه نیست و یا به معنی گرفتن مواضع منفعلانه و یا تند نخواهد بود.

دلشادی افزود: این ساختار باید به گونه ای مستقر شود که پاسخ‌گوی نقش‌ها و کارکردها و اهداف متعالی حوزه هنری باشد؛ یعنی این ساختار باید نیل به آرمان‌ها و اهداف حوزه هنری را تسهیل و تسریع کرده و نباید ایجاد مانع کند (که قطعا هم چنین نیست). بنابراین باید کمک کرد تا با هم‌افزایی به نتایج مد نظر برسیم. فراموش نکینم که سینماداری و سینماسازی و همه این‌ها برای صدور و معرفی فرهنگ انقلاب اسلامی در جامعه است؛ چرا که امروز یکی از مناسب‌ترین ابزار و عناصر برای اعمال راهبردهای متعالی حوزه هنری سینما است. شاید باید گفت مهم‌ترین وسیله که نقش هدایت‌گر و راهبردی در تحقق اهداف حوزه هنری انقلاب اسلامی دارد.

رئیس حوزه هنری مازندران در جمع‌بندی بحث خود درباره اهمیت کار در فضای سینما و حوزه هنری گفت: به هر حال پس از طرح موضوع مهم تحقق تمدن نوین اسلامی و برنامه جامع پیشرفت اسلامی که توسط رهبر معظم انقلاب اعلام و ابلاغ شده ما به عنوان خانواده حوزه هنری هم اصلی‌ترین مخاطب و هم اصلی‌ترین مسئول هستیم.

امروز سینما یکی از حلقه‌های واسط شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی است (در عرصه فرهنگ و هنر) و حوزه هنری به عنوان یکی از بزرگترین سینما دارها و مدیریت‌کنندگان سینما، نقش خطیر و بی‌بدیلی در این مسیر دارد.

سینا دلشادی در پایان گفت: امیدوارم که سینماهای ما (سینماهای حوزه هنری) یک جریان تزکیه کننده، امیدآفرین، شوق‌افزا و هویت‌ساز باشد و با چنین درکی از ماموریت خود، وظایف‌مان را به بهترین نحو عملی کرده و این جهاد مقدس را درک کنیم و در میدان حاضر باشیم. یادمان باشد افزایش تعداد صندلی‌های سینما باید به افزایش تولید فکر و ارتقای فرهنگ انقلابی منجر شود.

شایان ذکر است که هفتمین نشست سالانه مدیران امور سینمایی حوزه هنری با هدف بررسی عملکرد پنج ساله اول موسسه فرهنگی تبلیغاتی بهمن سبز ۱۹ تا ۲۱ دی‌ماه در ساری برگزار شد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال