یکشنبه 15 تیر 1399
در نشست خبری گروه موسیقی سماع عنوان شد؛

محمدجواد ضرابیان: در گروه موسیقی سماع هیچ عضوی بر دیگری ارجح نیست/صدای اشکان کمانگری توجهم را جلب کرد

نشست خبری موسیقی
    -     کد خبر: 6514
    -     تاريخ انتشار : 1397/10/18|13:05
سرویس : موسیقی
محمدجواد ضرابیان‌، آهنگ‌ساز و سرپرست گروه موسیقی سماع، در نشست خبری این گروه گفت: در گروه موسیقی سماع همه اعضا موسیقی را در کنار هم دنبال می‌کنند و هیچ کسی بر دیگری در گروه ارجح نیست.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نشست خبری گروه موسیقی سماع با حضور محمدجواد ضرابیان آهنگ‌ساز و سرپرست گروه سماع، سینا جهان‌آبادی موسیقی‌دان، نوازنده و دستیار آهنگ‌ساز گروه، اشکان کمانگری خواننده، شهرام میرجلالی موسیقی‌دان و نوازنده گروه، بهروز الوندی‌پور موسیقی‌دان و نوازنده گروه، ظهر امروز (سه‌شنبه 18 دی) در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، محمدجواد ضرابیان سرپرست این گروه درباره علت انتخاب اشکان کمانگری به عنوان خواننده در آلبوم جدید گروه سماع بیان کرد: صدای اشکان کمانگری را شنیده بودم و احساس می کردم شایستگی این را دارد که با حمایت بتواند پله های پیشرفت در حوزه موسیقی را طی کند.

وی افزود: این آلبوم در راستای موسیقی دستگاهی ایرانی است. تمام قطعات آن از دستگاه شور و همایون تشکیل شده است و کاری پیوسته است که امیدواریم مورد پسند دوستان واقع شود. همچنین ما یک گروه و تیم هستیم که موسیقی را در کنار هم دنبال می کنیم و هیچ کسی بر دیگری در گروه ارجح نیست.

میرجلالی: موسیقی ضرابیان وجهه اجتماعی دارد
شهرام میرجلالی نیز بیان کرد: حوزه هنری به نظرم وظایفش را بهتر از وزارت ارشاد پیش برده است. این را نه به واسطه اینکه با این سازمان همکاری می کنم بلکه به واقع و بدون تعارف می گویم.

وی با بیان اینکه گروه موسیقی سماع کارش را با عشق دنبال می کند، ادامه داد: باید از کامبیز گنجه‌ای که به دلیل عمل جراحی نتوانسته است در این جلسه شرکت کند، یاد کنم. متاسفانه موسیقی به انحطاط کشیده شده است و ما سعی کردیم موسیقی دستگاهی را با نگرش، فرم و ارکستر و سازبندی دیگری ارائه کنیم. موسیقی نواحی جزئی از این کار است و بر آن سوار نشده است تا اصالت آن را از بین ببرد. در این آلبوم از جغرافیای جنوب تا کرمانشاه از نظر نوع موسیقی حضور دارد. موسیقی ایرانی با ریتم های پیچیده و در عین حال سهل ارائه شده است و مخاطب در عین پیچیدگی با آن ارتباط برقرار می کند. در واقع آلبوم جدید اثر انسان بزرگی (ضرابیان) است که همیشه بی‌ادعا بوده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: سعی کردیم بر موسیقی ایرانی خدشه‌ای وارد نکنیم؛ زیرا مردم از اینکه هنر چه کمکی می تواند به آن بکند تا حدودی غافل شده اند. همین که مردم برای دوای روحشان به سراغ موسیقی می روند این امر را ثابت می کند. موسیقی باید حرکت داشته و حرف روز را بزند. ضرابیان با اینکه ادعای سیاسی بودن ندارد، اما همیشه مسائل اجتماعی را درک کرده است. موسیقی او مناسبتی نیست و جنبه اجتماعی دارد. ضرابیان اهل برگزاری کنسرت نیست اما امیدوارم اگر قرار بر برگزاری کنسرتی هست، در شان این گروه باشد و مسئولیت حوزه هنری در این مسیر سنگین است.

جهان‌آبادی: آثار ضرابیان از ماندگارترین ها در موسیقی هستند

سینا جهان‌آبادی نیز بیان کرد: من از سال 74 افتخار همکاری با گروه سماع را داشته ام. از همان ابتدا که تمرینات گروه شروع شد تاکنون انگیزه من برای همراهی با گروه به هیچ وجه کم نشده است. استاد ضرابیان به من لطف داشته اند تا بتوانم به عنوان نظارت ضبط اکثر آلبوم هایشان را دنبال کنم. از ایشان بسیار در زمینه آهنگ‌سازی و تنظیم آموخته ام.

وی افزود: در یازده سالی که استاد ضرابیان ایران نبودند جای خالیشان در حوزه موسیقی بسیار حس می شد. البته آلبوم «حرفی دیگر» را در نبودشان با صدای بیژن بیژنی ضبط کردیم. خوشحالم که مجموعه جدید را با صدای اشکان کمانگری ضبط می کنیم. هر اثری از ضرابیان همواره از ماندگارترین آثار موسیقی بوده است. امیدوارم این کار در بهترین شکل ممکن ضبط و عرضه شود.

الوندی‌پور: قطعات ضرابیان در موسیقی همواره گامی رو به جلو بوده است
 

بهروز الوندی‌پور نیز از اینکه بعد از هفده سال استاد ضرابیان کار جدیدی را ارائه می کند، ابراز خرسندی کرده و گفت: اعضای گروه موسیقی سماع از سال 66 در کنار هم همکاری می کنند. استاد  ضرابیان از همان ابتدای شکل‌گیری این گروه قطعاتی می ساختند که حرکتی رو به جلو در موسیقی محسوب می شد. در حال حاضر تاثیر عملکرد این گروه را بر نسلی که آن زمان پانزه ساله بودند و وارد موسیقی شدند، حس می کنیم.  

وی افزود: گروه سماع در این سال ها بسیار پرکار و در عین حال بی حاشیه بوده است. خوشبختانه تفکر اعضای گروه همواره به یکدیگر نزدیک بوده و مسائل مالی هیچ وقت برایشان دغدغه نبوده است.

کمانگری: با متر و معیار زمان نمی توان به خلق اثر پرداخت

اشکان کمانگری نیز بیان کرد: من همواره آثار استاد ضرابیان و سایر اعضای این گروه را دنبال می کرده ام و از آن ها آموخته ام. خواندن برای این آلبوم برای من افتخار بزرگی است و امیدوارم شایسته فرصت ایجاد شده، باشم و با تمرکز بر این کار در لحظاتی که با استاد ضرابیان همراهی می کنم، حق مطلب را ادا کنم.

در بخش بعدی جلسه که به پرسش و پاسخ اختصاص داشت، اشکان کمانگری درباره علت وقفه های گاه و بیگاه در ادامه مسیر فعالیت موسیقی اش توضیح داد: هر خواننده یا نوازنده باید آنچه را خلق می کند زندگی کند. بنابراین نمی توان با متر و معیار زمان به خلق اثر پرداخت. بنابراین این که چند سال از کار قبلی من فاصله افتاد به دلیل انجام تمرینات و مطالعاتم بود. دنبال این بودم که همیشه کارهای بعدی با قبلی ام در یک تراز و سطح نباشند و از نظر فنی پیشرفت داشته باشم.

ضرابیان نیز در پاسخ به اینکه آیا آلبوم جدید او سکوی پرتابی برای معرفی بیشتر اشکان کمانگری نظیر آنچه برای همایون شجریان در آلبوم نسیم وصل اتفاق افتاد هست یا نه، بیان کرد: علت شناخته شدن همایون شجریان توانایی های خودش بوده است نه کار من. او توانایی بسیاری دارد و من به این ماجرا پی بردم. اما این که آلبوم جدیدمان نیز می تواند مثل نسیم وصل بر دل مخاطب بنشیند یا نه، برایم قابل پیش بینی نیست. اما این را می دانم که همیشه خودم سعی می کنم احساس خوبی از کارم بگیرم و می دانم که اشکان کمانگری تمام سعی خود را به کار می بندد تا بتواند آن جایگاه را در میان مخاطبان به دست آورد.

وی در پاسخ به زمان انتشار آلبوم، نام و آغاز تورهای اجرای آن نیز گفت: هنوز زمان خاصی برای آن تعیین نشده اما امیدوارم هرچه زودتر انجام شود. تور کنسرت ها نیز هنوز قطعی نیست و درباره زمان و چگونگی اش نیز تصمیمی گرفته نشده است. از اشعار شاعرانی نظیر خواجو، حسین منزوی، عباس محمدی، هراتی، حسینی و... نیز در این آلبوم بهره می گیریم.

این آهنگ‌ساز برجسته در پاسخ به اینکه چرا بعد از سال ها همکاری با هنرمندان خوب غیرایرانی در خارج از کشور به ایران بازگشته است، خاطرنشان کرد: اشکان کمانگری از جمله هنرمندانی بودند که صدایشان را برای من می‌فرستادند و صدای او برایم دلنشین بود. صحبت من برای شکل‌گیری این همکاری با خود او بود.

شهرام میرجلالی نیز توضیح داد: گروه سماع وابسته به ارگان یا سازمان خاصی نیست. با این وجود حوزه هنری نقش خود را به خوبی پیش می برد. تاکنون سه سی دی به حوزه هنری واگذار کرده ام که در دستور انتشار قرار گرفته است. اما برخی کمپانی ها بعد از گذشت 7 و 8 سال هیچ کاری را مبنی بر انتشار یک آلبوم پیش نمی برند.

کمانگری: از پیگیری انتشار آلبوم هایم در شرکت های موسیقی خسته ام!

اشکان کمانگری نیز درباره علت انتشار آلبوم و نه تک آهنگ در کار جدید گروه موسیقی سماع توضیح داد: سال هاست که گروه سماع با توجه به تمام مشکلات موسیقی آثارش را در قالب آلبوم در حوزه موسیقی منتشر می کند. این کار نوعی امانت‌داری برای موسیقی ایرانی است. ارائه آلبوم می تواند آرامشی باشد بر تلاطمی که در این سال ها در زمینه گونه‌گونی آثاری که در قالب موسیقی دستگاهی ارائه شده اند، به وجود آمده است. ارائه این کار به شکل آلبوم نیز به پیشنهاد ما مورد توجه استاد ضرابیان قرار گرفت.

وی درباره کند بودن روند انتشار آلبوم در شرکت های موسیقی اظهار کرد: وزارت ارشاد و حوزه هنری در ایران مسئولیت انتشار آثار موسیقی را برعهده گرفته اند. زمانی قرار بود یکی از شرکت های مطرح موسیقی آلبومی را منتشر کند و من حدود دو سال می دویدم تا بتوانم این اثر را منتشر کنم. اکنون نیز سه آلبوم را دو سال است در اختیار این شرکت ها قرار داده ام و از پیگیری بیش از این خسته ام! همچنین انتشار آلبوم دیگری که همکاری داشتم 7 سال طول کشید و زنگ صدای من به عنوان خواننده دیگر تغییر کرده بود. اما حوزه هنری پیشنهاد من را برای انتشار آلبومی جدید با آغوش باز پذیرفت و من این همکاری را به فال نیک گرفتم.

جهان‌آبادی نیز با اشاره به ویژگی های آلبوم جدید گروه سماع توضیح داد: این آلبوم شامل 8 قطعه است که تاکنون 5 قطعه را ضبط کرده ایم. ساز سنتور آن توسط استاد ضرابیان نواخته شده است و بقیه سازها باید به آن اضافه شود و بعد از آن مرحله میکس باقی می ماند. تصمیم بر این است تا پایان سال مراحل ضبط به پایان رسد.

میلاد عرفان‌پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری و عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری از حاضران در این نشست خبری بودند.
اجرا و کارشناسی این نشست خبری را علیرضا بدیع، شاعر، ترانه‌سرا و کارشناس ادبی و موسیقی، برعهده داشت.

این برنامه به همت مرکز موسیقی حوزه هنری برگزار شد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال