دوشنبه 7 مهر 1399

سی‌وششمین نشست سراسری مراکز استانی حوزه هنری برگزار شد

سی و ششمین نشست سراسری مراکز استانی حوزه هنری
    -     کد خبر: 6480
    -     تاريخ انتشار : 1397/10/16|14:22
سرویس : استانها
سی و ششمین نشست سراسری مراکز استانی حوزه هنری با حضور روسای مراکز استانی این نهاد انقلابی کشور شنبه ۱۵ دی ماه در حوزه هنری آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، جلسه مدیران مراکز استانی با حضور مجدالدین معلمی معاون هنری و داوود ضامنی و مدیران دفاتر و بخش های مختلف حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای جلسه، مجدالدین معلمی، معاون هنری، با بیان اینکه جلسات با مدیران استانی می‌تواند بسیاری از مشکلات را از پیش رو بردارد و به هماهنگی بیشتر منتج شود، گفت: در زمان فعالیت مراکز استانی برخی مشکلات و مسائل مطرح است که در جلسات با مدیران مراکز و بخش‌های مختلف حوزه هنری مرکز مطرح می‌شود که هم می‌توانیم در برنامه‌ریزی آن‌ها را حل کنیم و هم در کوتاه‌مدت به راهکارهای تازه دست یابیم.

وی با بیان اینکه در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، گفت: برنامه های حوزه هنری به سمت انعکاس دستاوردهای انقلاب اسلامی در طول چهار دهه رفته است و هماهنگی میان دفاتر استانی و مسئولین مرکز می تواند به بهتر شدن برنامه ها بینجامد. امیدوارم در این جلسه بتوانیم مشکلات و مسائل را به خوبی منعکس کنیم و به نتایج و راه حل های خوب و کاربردی دست یابیم.

در ادامه جلسه، عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری، ضمن خیر مقدم به مدیران استانی درباره اولویت‌های مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری، گفت: ما در پی تدوین یک آیین نامه و دستورالعمل هستیم که بعد از آماده شدن خدمت آقای ضامنی و معاونت استانی حوزه می دهیم که در آن هماهنگی دفاتر استانی بیشتر از گذشته خواهد شد. متاسفانه برخی اقدامات جا به جایی‌ها و موضوعات خیلی دیر به حوزه مرکز می رسد که همین مسئله در فرایند کار اخلال ایجاد می کند. متاسفانه با مسئول آفرینش های ادبی یکی از استان ها تماس گرفتیم و گفتند که من از حوزه هنری رفته ام ، باید برای جا به جایی نیروها، رابطین و کسانی که در مراکز استانی مسئولیت دارند من به عنوان رئیس مرکز آفرینش های ادبی و آقای ضامنی به عنوان معاون استان ها در جریان کار قرار بگیرند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مسائل کارشناسی و اظهار نظر بر روی آثار ارسال شده به مرکز است، متاسفانه برخی از آثار که برای کارشناسی برای ما ارسال می شود خیلی دیر به دست ما می رسد و مراکز استانی از زمان ارسال مدت زمان کارشناسی را تلقی می کنند بلکه باید از زمانی که اثر به دست ما می رسد زمان کارشناسی لحاظ شود. به عنوان مثال یکی از آثار زمانی در حدود 30 روز دیر به دست ما رسید در حالی که تلقی استان  این بود که یک ماه است که ما اثر را کارشناسی و بررسی نکرده ایم. ما تلاش داریم که اکثر آثار در سطح خود استان کارشناسی شود و نیاز نباشد هزینه ای مجدد برای کارشناسی پرداخت شود، اگر ارتباط و هماهنگی میان مسئول آفرینش های ادبی استان با مرکز بیشتر شود بسیاری از این دست مسائل خود به خود حل خواهد شد. اولویت ما در چاپ آثار رمان است، ما به شدت نیازمند رمان هستیم و باید همتی مضاعف داشته باشیم تا رمان های خوب و باکیفیت در خود استان کارشناسی مقدماتی شود و سپس برای ما ارسال شود.

ناصر فیض، مدیر دفتر طنز حوزه هنری، نیز در جمع مدیران استانی درباره برخی مشکلات و اختلاف نظرها گفت: متاسفانه مرکز طنز در استان ها خیلی جدی گرفته نمی شود. در برخی از استان ها حضور بسیار کمرنگی  شاهد هستیم و البته گاهی انتظاراتی از آن‌ها دارند که انتظار بجایی نیست. به عنوان مثال در برخی مراسم ها و جشن ها مسئولین برنامه ای که ارتباطی هم با حوزه هنری ندارد با آن‌ها تماس بگیرند و چند شاعر طنز را معرفی کنند تا برنامه مذکور شاد بشود و اتفاقی بیفتد. این هدف و رسالت دفتر طنز نبوده و نیست. هدف دفتر طنز بسیار جدی تر از این مسائل بوده است. مثلا در برخی استان ها برنامه هایی آغاز به کار می کند و پس از مدتی همه کشور را تحت تاثیر قرار می دهد. قم‌پز استان قم، یا برنامه سنگ پای استان قزوین هر کدام نمونه های موفقی بودند که مخاطبان بسیار زیادی را جذب کردند و توانستند بسیار اثرگذار باشند. این نوع برنامه ها به شدت مورد استقبال قرار می گیرد.

وی ادامه داد: ما قصد دخالت یا دستور دادن به مراکز استان ها را نداریم در استان هایی که برنامه های موفقی رقم زدند، خودشان ایده را ارائه دادند و راه انداختند و ما نیز با آن‌ها همراهی کردیم. آن‌ها منتظر نشدند که از ستاد اتفاقی رخ بدهد، دستوری بیاید و بعد از آن کارشان را آغاز کنند. متاسفانه برخی از استان ها می گویند که باید بودجه برسد. در بسیاری از استان ها خود مسئولین استانی کار را شروع کردند و ما هم کمک کردیم. آن‌ها معطل و منتظر بودجه نماندند. از همین رو باید خودتان کاری انجام دهید تا دفتر طنز با رونق مضاعفی همراه شود. در برنامه هایی که مورد حمایت ما بود به این سبک نبود که ما پولی بیشتر به آن‌ها بدهیم. آن‌ها از برخی چهره‌ها دعوت کردند و ما به اعتبار دفتر طنز مرکز از آن‌ها دعوت کردیم و یا اگر هزینه ای می خواستند ما آن هزینه را پرداخت کردیم؛ وگرنه بودجه خاصی در نظر گرفته نشده است. باید در استان ها به این جمع بندی جدی برسیم که آیا واقعا می خواهیم دفتری به نام طنز داشته باشیم و از امکانات آن استفاده کنیم یا خیر. پایه و اساس برنامه به اعتقاد من آموزش است و باید توجه خاصی به آموزش داشته باشیم. باید در منطقه نیروهایی تربیت شود که چگونه متن را بنویسند، چگونه با معیارها و مسائل بومی آشنا شوند و زیر سوال نروند. این ملاحضات باید در خود استان اتفاق بیفتد و لازمه آن، همت جدی در این زمینه است.

در ادامه  برنامه، سید مسعود شجاعی طباطبایی، مدیر دفتر هنرهای تجسمی حوزه هنری، موضوعات و مسائل مربوط  را مطرح کرد و با مدیران استانی در میان گذاشت. وی با بیان اینکه هنرهای تجسمی طیف وسیعی از رشته ها و شاخه های هنری را در بر می گیرد، گفت: اساس شکل گیری حوزه هنری به برکت وجود هنرهای تجسمی است که باعث رونق بسیاری از بخش های حوزه هنری شده است. یکی از کارهایی که ما با هزینه کم و بازخورد زیاد از آن استقبال می‌کنیم، ایجاد نگاه خانه ها در سطح شهر است. در شهر تهران در زیرگذر خیابان ولیعصر، نگاه خانه ای افتتاح کردیم که با هزینه اندک و با مشارکت شهرداری ها می توانیم آثار تجسمی از جمله نقاشی ها را در آن قرار دهیم و بازخوردهای بسیار خوبی از آن‌ها بگیریم.

شجاعی طباطبایی ادامه داد: یکی دیگر از طرح ها دیوار هنر است که نیازمند تعامل دفاتر استانی با شهرداری است. در برخی از شهرها نمونه های موفقی وجود دارد که یک دیوار را در نظر می گیرند، و سپس با قرار دادند برخی آثار، استقبال بسیار خوبی از مردم دریافت می‌کنند. یکی از موضوعات اصلی نحوه ارتباط  با دفاتر استانی است. موضوعات انقلاب اسلامی، مقاومت و سبک زندگی در اولویت است، یک دستورالعمل و شیوه نامه ای تدوین شده است که برای مراکز استانی ارسال کرده ایم که بر اساس آن هنرمندان بر مبنای آن دست به تولید بزنند و مراکز بر اساس همان شیوه نامه حرکت کنند. یکی از برنامه های جدی ما اقتصاد هنر است که در قالب آن می خواهیم برخی از آثار هنرمندان را به فروش برسانیم. در این کار نیازمند همکاری جدی دفاتر استانی با ستاد هستیم.

وی ضمن پرداختن به اولویت های کاری در مراکز استانی، به برگزاری دوره های آموزشی اشاره کرد و گفت: یکی از اولویت های ما برگزاری کارگاه‌های آموزشی و نشست های تخصصی است که باید در برگزاری آن‌ها همت جدی داشته باشیم. یکی از موضوعات، دعوت از اساتید است که باید در انتخاب آن‌ها دقت لازم را داشته باشیم. اولویت اصلی ما دعوت از اساتید خود حوزه هنری است؛ در صورتی که در برخی رشته ها در مراکز استانی هنرمندانی را نتوانستید هماهنگ کنید ما برای معرفی استاد می توانیم اقدام کنیم.

میلاد عرفان‌پور، مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری، در ادامه جلسه به تببین برنامه های مرکز خود پرداخت و در این باره گفت: دوره جدیدی که در خدمت دوستان و همکاران هستیم با سیاست های جدیدی همراه خواهد بود. سال آینده باید با سال جاری متفاوت باشد و برنامه ها و اتفاقات جدیدی را شاهد باشیم. در حوزه موسیقی نگاه‌های متفاوتی وجود دارد و به عنوان یک هنر با حواشی و چالش های متفاوتی نسبت به سایر رشته ها مواجه است. همین مسئله می طلبد که ما هماهنگی و همگرایی بیشتری داشته باشیم و باید نسبت به اجرای برنامه ها اتفاق نظر بهتری شکل بگیرد. هر استان بسته به فرهنگ و بافت اجتماعی خودش مشخصه ها و ویژگی های متفاوتی دارد اما باید با هماهنگی در یک مسیر حرکت کنیم و در عین حال ملاحظات هر استان را هم در نظر بگیریم. ان‌شاءالله با سیاست های جدید ابلاغی در حوزه موسیقی، تاکید بر فضاهای جدیدی خواهیم داشت. موسیقی یک هنر هزینه‌بر است و بودجه ها اصلا قابل قبول نیست اما باید به هر نحوی که شده بتوانیم تولیدات فاخر خودمان را ادامه دهیم.

وی ادامه داد: مدیران و مسئولین موسیقی هر استان باید نهایت دقت را داشته باشند که همان بودجه اندک صرف کارهای مورد توجه و ارزشمند شود. کارگروه تخصصی درباره استان ها تشکیل شده و یک فرد هم به عنوان رابط موسیقی با استان ها معرفی شده است؛ آقای اشکان کمانگری این وظیفه را بر عهده دارد و از همین رو باید با ایشان در ارتباط باشید و ستاد را در جریان برنامه ها قرار دهید تا هم مسیری که استان شما طی می کند از برنامه ها و شاخص ها فاصله نگیرد و هم تولیدات مورد تایید و منطبق با سیاست های کلی حوزه هنری باشد. یک اثر باید در شورای شعر و شورای موسیقی مورد تایید قرار بگیرد و نباید یک اثری در مرحله تولید قرار بگیرد و سپس شعر و موسیقی آن برای ما ارسال شود و انتظار تایید داشته باشند. پرداختن به موسیقی های محلی خوب است اما باید اولویت ها را بررسی کنیم؛ زیرا بودجه اندک است و باید نسبت به تولید آثار با نوعی وسواس برخورد کنیم.

محمد زرویی، مدیر سپهر سوره هنر که برگزاری جشنواره ها را بر عهده دارد، در ادامه برنامه به تشریح برنامه ها و اولویت‌های خود پرداخت. وی در این باره گفت: من از برخی استان ها نهایت تشکر را دارم که با دقت و همت خود جشنواره های مختلف را برگزار کردند. امیدواریم که با هماهنگی بیشتر و ارتباط گسترده شاهد برگزاری جشنواره های باکیفیت بسیاری در سراسر کشور باشیم. در سال آینده شورای سیاست‌گذاری بسته به بودجه اندک برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده است که به همه استان ها ارسال می شود و امیدواریم که شاهد برگزاری جشنواره ها با وسعت و کیفیت بیشتر و بهتر باشیم. یکی از اصلی ترین اولویت های ما این است که در طرح های ملی یا منطقه‌ای قرار است این جشنواره ها از شورای سیاست گذاری مصوبه بگیرد و تصویب شود و سپس وارد فاز اجرایی شود و اگر این جشنواره ها به تصویب نرسد نمی توانیم بودجه ای را برایش در نظر بگیریم. از همه عزیزان خواهش می‌کنم جشنواره های پیشنهادی خود را هرچه زودتر به ما ارسال کنند.

وی ادامه داد: برای هفته هنر انقلاب بر اساس سنوات گذشته چهره سال هنر انقلاب را معرفی می‌کنیم و هم از برگزیده های جشنواره های ملی و بین‌المللی معتبر تقدیر خواهیم کرد. یکی از مشکلات ما معرفی هنرمندانی است که از طرف استان ها معرفی می شود و متاسفانه در جشنواره های غیر معتبر شرکت کرده اند. ملاک ما اعتبار جشنواره ها و کسب جایزه و مقام هایی است که دوستان هنرمند به دست آورده‌اند. از همین رو نهایت دقت را داشته باشند که هنرمندان موفق در جشنواره های بین المللی معتبر برای هفته هنر انقلاب معرفی شوند.

سعیده حسین‌جانی، رئیس مرکز ترجمه حوزه هنری، نیز در جلسه دیدار با مسئولین استانی به ارائه برنامه ها و موضوعات پیرامون این مرکز پرداخت. وی درباره مشکلات و موضوعات پیش روی مرکز ترجمه گفت: متاسفانه به دلیل کمبود بودجه با مشکلات بسیاری مواجه هستیم و بسیاری از برنامه ها و تولیدات را تحت تاثیر قرار داده است، اما با این حال تمام توان خود را گذاشته ایم که علی رغم همه مشکلات بتوانیم به بحث ترجمه با همان همت همیشگی ادامه دهیم و نگذاریم مشکلات مانع و سد ادامه راه شود. یکی از ظرفیت های استانی مترجمانی هستند که در استان ها حضور دارند و باید تلاش کنیم تا با هماهنگی بیشتر و معرفی از طرف مدیران استانی این همکاری در سطح وسیعی عملیاتی شود.

کورش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی، نیز ضمن تقدیر از استان قزوین به دلیل برپایی جشنواره تئاتر مساجد، گفت: بسیار خوشحالم که در جمع شما عزیزان حضور دارم. باید تشکر و قدردانی ویژه ای از مسئولین حوزه هنری دو استان قزوین و خوزستان داشته باشم. نخست از استان قزوین قدردانم به پاس زحمات بسیاری که در برگزاری جشنواره تئاتر مساجد کشیدند و دوم از استان خوزستان به پاس زحمات بسیاری که در برگزاری مقدمات کار و پشتیبانی برای حضور هنرمندان در راهپیمایی اربعین متحمل شدند، امسال برای چهملین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به پیشنهاد یکی از دوستان قرار شد که یک تئاتر هم‌زمان در تمامی مراکز از 12 بهمن تا 22 بهمن برای اجرا روی صحنه برود و این مسئله نیازمند هماهنگی همه استان ها است. متاسفانه در جلسه ای که با حضور نویسنده این اثر برگزار شد، برخی از دفاتر استانی حضور نداشتند، باید با هماهنگی بیشتر بتوانیم مشکلات را از سر راه برداریم.

وی ادامه داد: در سال آینده بودجه بسیار کمی به حوزه نمایش اختصاص یافته است و ما تمام تلاشمان را می کنیم که نگذاریم جشنواره ای تعطیل شود اما این مسئله در کنار تلاش استان ها و همت آن‌ها باید اتفاق بیفتد. هرچه هماهنگی بیشتر شود مشکلات کمتر خواهد شد. یکی از موضوعات که همیشه درگیر آن هستیم ارسال نمایشنامه هایی است که برای ما ارسال می شود، ما تلاش می‌کنیم که هیچ نمایشنامه ای بازگشت داده نشود و اگر نمایشنامه ای ضعیف است بارها گفته ام که با نویسنده و مسئولین آن نمایش صحبت شود تا برای ارتقای کیفیت تلاش کنند. ما تمام تلاشمان را بر این هدف گذاشته‌ایم که بتوانیم با کیفیت ترین نمایش ها را روی صحنه ببریم و نگذاریم از نظر کیفیت دچار تنزل شویم.

انتهای پیام/

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال