چهارشنبه 15 مرداد 1399
سعید بیابانکی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

جلسات «ساعت شعر» میراث گذشتگان است/ ممنوعیت و محدودیتی برای شعرخوانی نداشته‌ایم

سعید بیابانکی
    -     کد خبر: 6469
    -     تاريخ انتشار : 1397/10/16|09:43
سعید بیابانکی، شاعر و از اساتید حاضر در جلسات هفتگی «ساعت شعر»، گفت: تلاش داشتیم تا همه شکل‌های شعری در این جلسات وجود داشته باشد و ممنوعیت و محدودیتی برای شعر نداشته‌ایم.

سعید بیابانکی در آستانه سومین سالگرد برگزاری جلسات «ساعت شعر» در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، جلسات هفتگی «ساعت شعر» را میراث گذشتگان دانست و اظهار کرد: «ساعت شعر» از جلسات پرشور دهه 60 و 70 در حوزه هنری به ما ارث رسیده است. حوزه هنری را در آن دهه‌ها با شعر می‌شناختند و هنرهای دیگر به مرور به این نهاد اضافه شد. از دل آن جلسات شعر شاعران موفق و جریان‌سازی به کشور معرفی شدند.

وی ادامه داد: هدف ما این بود که سنت دیرپای جلسات شعر حوزه هنری را احیا کنیم و جلسه نقد شعر با تراز ادبی قابل قبول و علمی ارائه دهیم.

بیابانکی با اشاره به اینکه سعی کرده‌ایم این جلسات را از حالت تک‌گویی خارج  کنیم، عنوان کرد: تلاش داشته‌ایم تک‌صدایی به چند صدایی تبدیل شود. از ابتدا این جلسات را با چند شاعر همچون محمود حبیبی‌کسبی و علی داوودی آغاز کردیم و در ادامه فریبا یوسفی شاعره کشورمان نیز به این جمع اضافه شد و همچنین چند ماه است که ناصر فیض شاعر و طنزپرداز کشور نیز در این جلسات حضور دارد.

این شاعر اظهار داشت: جلسات شعر «ساعت شعر» به نام فرد خاصی برگزار نمی‌شود و در واقع به نام حوزه هنری است. سعی کردیم بچه‌ها هم شعر، هم نقد و هم ادبیات را یاد بگیرند و با هم گفت‌وگو کردن را بیاموزند. در این جلسات بحث‌های مهمی مطرح می‌شود، که به دلایلی نمی‌خواستیم این بحث‌ها رسانه‌ای شوند و تلاش کردیم دور از حاشیه باشیم.

وی همچنین گفت: هدف کشف استعداد‌های شعر، پرورش آن‌ها و البته حفظشان بوده است. در هر جلسه شاعرانی داریم که از کل کشور حضور پیدا می‌کنند. تلاش داشتیم تا از سوی دیگر همه شکل‌های شعری در این جلسات وجود داشته باشد و از شعر کلاسیک، سپید، نیمایی، ترانه، آیینی در این جلسات خوانده شود و مورد بررسی قرار گیرند. در این جلسات ممنوعیت و محدودیتی برای شعر نداشته‌ایم. در چند سال اخیر کسانی داشته‌ایم که در طول 3 سال بدون هیچ غیبتی حضور داشته‌اند و امروز شاعران تمام عیاری هستند و در جلسات بسیار همچون در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی شعرخوانی داشته اند. قصد داریم جلسات به کتاب‌های شعر و بسته‌های دیجیتال منجر شود و نتیجه زحمات دوستان را شاهد باشیم.

جلسات شعرخوانی «ساعت شعر» ساعت 16 یک‌شنبه هر هفته در سالن مرحوم امیرحسین فردی حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال