پنج شنبه 30 خرداد 1398
فرهاد صفری:

سازهای غربی برای مردم ایران شناخته شده‌تر از سازهای اصیل ایرانی است

فرهاد صفری
    -     کد خبر: 6386
    -     تاريخ انتشار : 1397/10/8|16:11
سرویس : استانها
فرهاد صفری در کارگاه «ریتم و تنبک‌نوازی معاصر» گفت: امروزه بیشتر مردم دوست دارند سازهای غربی را ببینند. خیلی‌ها اکنون سازهای غربی را بیشتر می‌شناسند ولی سازهای ایرانی را به‌درستی نمی‌شناسند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، صفری در حاشیه کارگاه تنبک‌نوازی که از سوی واحد موسیقی حوزه هنری چهارمحال و بختیاری برگزار شده بود با انتقاد از صداوسیما و رسانه‌های داخلی افزود: شاید اگر سازهای ایرانی و موسیقی ایرانی بهتر از صداوسیما و دیگر رسانه‌های ایران معرفی می‌شد، جوان امروزی ایرانی این سازهای اصیل را بهتر می‌شناخت.

این نوازنده تنبک گفت: اکنون بیشتر تنبک‌نوازان ما ریتم‌های غربی را می‌زنند و توجه کمتری به ریتم‌های ایرانی دارند. این در حالی است که ریتم‌های ایرانی چون ریتم‌های زورخانه‌ای و دیگر مناطق قومی و بومی ایران بسیار غنی است و شاید بتوان گفت زیباتر از ریتم‌های غربی و آفریقایی است.

وی گفت: تمام سازهای کوبه‌ای در یک سطح هستند و صحبت ما این نیست که ریتم‌های غربی بد است، حرف ما این است که باید ریتم‌های ایرانی و اصیل خودمان هم زده شود و باید ما با الهام گرفتن از ریتم‌های دیگر و تلفیق با ریتم‌های ایرانی بتوانیم ریتم را پرورش داده و کار کنیم. ما باید ریتم‌های بسیار زیبای ایرانی را بیشتر استفاده کنیم تا غربی‌ها نیز بتوانند ار این ریتم‌ها استفاده کنند.

صفری افزود: اکنون بیشتر نوازندگان تکیه اصلی خود را بر تکنیک بنا گذاشته‌اند؛ در حالی‌که ما نباید تنبک‌نوازی را قربانی تکنیک کنیم.

این مدرس ساز تنبک افزود: هر ریتمی که ما با تنبک می‌نوازیم باید بافت اصلی و خاستگاه اصلی آن مورد بررسی قرار گیرد. تنبک‌نوازان می‌باید ریتم‌های خود ایران را جدی‌تر بگیرند و این ریتم‌ها را هر چه بیشتر در آثار خود به کار ببرند.

گفتنی است، کارگاه «ریتم و تنبک‌نوازی معاصر» با حضور فرهاد صفری نوازنده تمبک و طراح سازهای کوبه‌ای از سوی واحد موسیقی حوزه هنری جمعه هفتم دی‌ماه ۱۳۹۷ در شهرکرد برگزار شد.

در این نشست که با حضور بیش از ۸۰ نفر از هنرمندان و هنرجویان موسیقی در استان برگزار شد، پس از مباحث تئوریک در بخش دوم نوازندگان برخی از ریتم‌های ایرانی را با حضور فرهاد صفری اجرا و تمرین کردند.

فرهاد صفری نوازنده تمبک و طراح سازهای ایرانیِ «کوبانه»، «زروان»، «باژ»، «باژنگ»، «بادیه»، «دفک»، «کارنگ»، «زجل»، «سیلگ» و «گاسان» است و آلبوم تک‌نوازی تمبک او با عنوان «بر مدار زمان» نیز منتشر شده است.

صفری بیش از ۱۰ سال است با گروه‌های موسیقی مولوی، فردوسی و تعدادی دیگر از گروه‌ها مخصوصا استاد شهرام ناظری همکاری می کند و در ۲ سال اخیر با سازهای ابداعی کوبه‌ای خود در گروه «آواز پارسی» حافظ ناظری نیز حضور دارد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال