شنبه 25 مرداد 1399
مستند «متولد آذر» رونمایی شد

از هدیه خاص مسعود ده‌نمکی تا اشک‌های سرهنگی

رونمایی از پرتره مرتضی سرهنگی
    -     کد خبر: 6328
    -     تاريخ انتشار : 1397/10/2|18:49
مراسم رونمایی از مستند پرتره مرتضی سرهنگی با عنوان «متولد آذر» با حضور جمع کثیری از شخصیت‌های فرهنگی و هنری در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم رونمایی از مستند «متولد آذر» یک‌شنبه  2دی ماه با حضور جمع کثیری از مسئولان فرهنگی، اهالی سینما، ادبیات و پژوهشگران کشور در حوزه هنری برگزار شد.

درویش: سرهنگی مانند فرهنگ دهخدا است

احمدرضا درویش، کارگردان سینما، در این مراسم با بیان اینکه افتخار بزرگی است که یک شاگرد درباره معلم خود سخن بگوید، اظهار کرد: سرهنگی برای من معلم و در عین حال رفیق بود. در مناسبت‌های مختلف به اهمیت کار سرهنگی و مسئولیتی که در طول جنگ تحمیلی و 3 دهه بعد از آن داشته‌اند، اشاره شده است و رهبر معظم انقلاب اسلامی هم به این موضوع تاکید داشته اند.

وی ادامه داد: نتیجه و محصول کار سرهنگی در آینده مشخص خواهد شد. همان‌طور که در کشف رازها و حقایق گذشته، به منابع و ماخذها رجوع می‌کنیم، آیندگان هم برای کشف دوران ما به دنبال منابع تاریخی خواهند بود و کارهای ایشان منابع مناسبی برای هنرمندان رشته های مختلف در آینده خواهد بود. ما درباره تاریخ صفوی منابع کمی داریم و برای اطلاع یافتن از این دوران‌ها عموما به سفرنامه‌ها رجوع می‌کنیم که اغلب این سفرنامه‌ها هم توسط جهانگردان خارجی نوشته شده است. آنچه که در سفرنامه‌ها نوشته شده از منظر نگاه استعماری خارجی‌ها به ایران بوده است. جهان در این سفرنامه‌ها با ایران آن زمان آشنا می‌شود؛ اما با مردم ایران کمتر آشنایی به وجود می‌آید. سرهنگی این حرکت سفرنامه‌نویسان خارجی را به درون کشور آورده است.

درویش خاطرنشان کرد: دفاع مقدس عرصه ای فراگیر است که در لابه‌لای بخش‌های مختلف جامعه رخنه کرده است. سرهنگی مانند آدمی است که موزه‌داری می‌کند و همت کرده و این اطلاعات را گردآوری کرده است. برای من آقای سرهنگی مانند فرهنگ دهخدا است.

حجتالاسلام مرادی: کار امثال سرهنگی مقدس و ضروری است

حجت‌الاسلام شهاب مرادی در این مراسم با بیان اینکه یک جنگ را می‌تواند ماهواره گزارش کند، اظهار کرد: یک جنگ را ماهواره می‌تواند گزارش کند، اما نمی‌تواند مقاومت را روایت کند. هیچ دوربینی نمی‌تواند ایثار را روایت کند، این کار ادبیات است. سینمای امروز که برای برخی آثار دفاع مقدس مورد نقد قرار می‌گیرد مقصر نیست. ما منابع ادبیاتی مناسب درباره جنگ نداشته‌‌ایم. 200 سال بعد، بخش قابل توجهی از تاریخ دفاع مقدس از تحریف دور می‌ماند. همیشه تاریخ مورد تحریف قرار گرفته است؛ حتی امروز به ما دروغ می‌بندند. امام فرمودند ما امروز هستیم و تهمت می‌زنند. رسول خدا (ص) فرمودند ما هستیم و به ما دروغ می بندند. و در چنین شرایطی کار امثال سرهنگی بسیار مقدس، لازم و ضروری است.

وی همچنین گفت: سر حوزه هنری بالاست و باید افتخار کند به وظیفه‌اش خوب عمل می‌کند. همین حالا برخی می‌خواهند بگویند انقلاب حرکتی است که شخصیت‌های روشنفکر آغاز کردند و آخوندها آن را به دست گرفتند. افرادی همچون سرهنگی می‌توانند تاریخ را از تحریف مصون نگه دارند. متاسفانه هنوز هم در پخش مستندهایی که حقایق تاریخ و انقلاب را می گویند در تلویزیون ملاحظاتی وجود دارد و باید این مستندها پخش شود.

هدیه خاص مسعود ده‌نمکی به مرتضی سرهنگی/ سرهنگی به صورت فرهنگی به حوزه جنگ ورود کرد

مسعود ده‌نمکی، کارگردان سینمای کشور، نیز در سخنانی با بیان اینکه پرتره کردن کسی که خودش پرتره‌ساز است کار دشواری است، اظهار کرد: اینکه کارگردان این اثر می گفت آقای سرهنگی حاضر به مصاحبه نمی‌شد به نوعی به خصلت بچه های دفاع مقدس بر می‌گردد. کار سخت مستندسازان و تصویربرداران روایت فتح در دوران جنگ تحمیلی این بود که رزمندگان به محض اینکه دوربین را می دیدند، سرهای خود را پایین می گرفتند و یا سعی می کردند تصویرشان گرفته نشود. سرهنگی نیز با چنین روحیه‌ای همیشه از دیده شدن فرار می‌کرد.

وی ادامه داد: اگر آثاری مانند فرهنگ جبهه نبود، امروز نمی‌توانستیم درباره برخی فضاهای موجود در جبهه سخن بگوییم و متهم به دروغ‌گویی می‌شدیم. سرهنگی به صورت فرهنگی به حوزه جنگ ورود کرد. سرهنگ‌ها معمولا روی مین نمی‌رفتند و سربازها به پیش می‌رفتند. اما در حوزه فرهنگ، سرهنگی روی مین فرهنگ رفت.

ده‌نمکی در پایان سخنانش گفت: می‌خواهم مجموعه‌ای به آقای سرهنگی هدیه بدهم؛ ماحصل زحمت 27 سال کار، محصول 5 هزار ساعت مصاحبه با چهره‌های اصلی آزادگان کشور و هزاران سند و اسناد صلیب سرخ و 5 هزار ساعت فایل پیاده شده و فیش‌برداری شده و اصل اسناد را به مناسبت تولد جناب سرهنگی که چندی پیش بود، به ایشان و دفتر ادبیات مقاومت حوزه هنری تقدیم می‌کنم.

امیرخانی: امثال سرهنگی اصالت نام‌واره حوزه هنری را حفظ می‌کنند

رضا امیرخانی، نویسنده مطرح کشور، نیز با اشاره به اینکه برندهای خودروسازی، راننده‌های آزمایشی خود را تا زمان پس از بازنشستگی هم نگه می‌دارند، اظهار کرد: با تمام تغییراتی که در طول سال‌ها روی ماشین‌ها صورت می‌گیرد، هر بار این راننده‌ها ماشین جدید را آزمایش می‌کنند تا اصالت آن کمپانی را حفظ کنند. این راننده های قدیمی می‌توانند اصالت یک نام‌واره را حفظ کنند.

وی تصریح کرد: حوزه هنری یک برند است و امروز برای نشان دادن آن نام‌واره، افرادی مانند سرهنگی، بهبودی و کمری مانده‌اند. هنوز وقتی دفتر سرهنگی می‌روم، بوی همان روزهای اول حوزه هنری را می‌شنوم و حوزه هنری به امثال سرهنگی نیاز دارد تا اصالت خود را حفظ کند.

محمدحسنی: مرتضی سرهنگی برای ما نوک قله هستند

احسان محمدحسنی، مدیرعامل موسسه فرهنگی اوج، نیز در این مراسم با بیان اینکه 25 سال است که توفیق آشنایی با مرتضی سرهنگی را دارم، عنوان کرد: امروز که به این محفل می‌آمدم با خودم فکر می‌کردم خدایا یک تار مو از سر آقامرتضی کم نشود. مثل ایشان کم داریم. ما برای ایشان صدقه کنار می‌گذاریم. مرتضی سرهنگی برای ما نوک قله هستند و وقتی می‌خواهیم به این قله نگاه کنیم، کلاه از سرمان می افتد. فرق بین ایشان و امثال من آنجایی معلوم می‌شود  که ده‌ها کتاب در ادبیات جنگ منتشر می‌شود، اما همه آرشیو می شوند؛ اما کتاب‌هایی که بوی سرهنگی ‌ می‌دهد متفاوت است و استقبال می شوند.

وی همچنین گفت: نباید فراموش کنیم که پشت مردان بزرگ، زنان بزگی هستند و معتقدم باید از همسر جناب سرهنگی هم تجلیل و تقدیر به عمل بیاید. زندگی کردن با افرادی همچون سرهنگی هم شیرین و هم تلخ است.

سرهنگی: کشورمان به گرمای ادبیات دفاع مقدس نیاز دارد

در پایان این مراسم، مرتضی سرهنگی ضمن تشکر از تولید کنندگان مستند «متولد آذر» و برگزار کنندگان این مراسم، اظهار کرد: امروز گرمایی را از لابه‌لای ادبیات جنگ تحمیلی احساس می‌کنیم و دست و دل خودمان و مملکت‌مان را روی این گرما می‌گیریم. نام دیگر این گرما امید است و ان‌شاءالله با این امید سرمای مشکلات مملکت را پشت سر می‌گذاریم.

وی گفت: حالا حالاها این سرزمین و فلات کهن‌سال به گرمای ادبیات دفاع مقدس نیاز دارد. به سربازان دوران دفاع مقدس احتیاج دارد. به سربازانی که هر کدام وقتی به خاک افتادند... .

اشک و بغض مرتضی سرهنگی به او اجازه نداد سخنش را تمام کند و ضمن تقدیر و تشکر سخنانش را نیمه‌تمام گذاشت.

گفتنی است، آیین رونمایی از مستند پرتره مرتضی سرهنگی با عنوان «متولد آذر»، در تالار سوره حوزه هنری با تقدیر و تجلیل از سید رضا حسینی (که به دلیل بیماری و کسالت حضور نداشت)، همسر مرتضی سرهنگی، یزدی مدیر مرکز مستند سوره و مرتضی سرهنگی به پایان رسید.

یادآور می‌شود، مستند «متولد آذر» به کارگردانی و تهیه کنندگی سید رضا حسینی به زندگی و زمانه مرتضی سرهنگی، چهره برگزیده هنر انقلاب و پژوهشگر پیش‌کسوت دفاع مقدس می‌پردازد.

در این مراسم شخصیت‌هایی همچون حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام شیرازی نماینده ولی‌فقیه در سپاه قدس، محسن مومنی شریف، مهندس بنیانیان، سرتیپ‌دوم ستاد حمیدرضا گرامی، حبیب ایل‌بیگی، کوروش پارسانژاد، احد گودرزیانی، ناصر فیض، علی قربانی، انسیه شاه حسینی، مجتبی رحماندوست، ایمان عطارزاده از دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری و ... حضور داشتند.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال