پنج شنبه 19 تیر 1399
سی‌وششمین محفل شعر و موسیقی «اتفاق ترانه» برگزار شد

آلبوم «آسوده‌خاطر» رونمایی شد/ مهدوی: در روزگار سخت موسیقی قرار داریم

رونمایی از آلبوم
    -     کد خبر: 6322
    -     تاريخ انتشار : 1397/10/2|13:05
سرویس : موسیقی
آلبوم موسیقایی «آسوده‌خاطر» با صدای مهدی نظری، با حضور میلاد عرفان‌پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری، رضا مهدوی پژوهشگر و کارشناس موسیقی، بهروز صفاریان آهنگ‌ساز، عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و جمعی از اهالی موسیقی، ترانه و شعر کشور در حوزه هنری رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سی‌و‌ششمین محفل شعر و موسیقی «اتفاق ترانه» شب گذشته (شنبه 1 دی) با حضور جمعی از اهالی موسیقی، ترانه و شعر کشور و با رونمایی از آلبوم موسیقایی «آسوده‌خاطر» در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

مهدوی: زهر موسیقی کلام است

در ابتدای این محفل، رضا مهدوی، پژوهشگر و کارشناس موسیقی، با اشاره به برخی مشکلات حوزه موسیقی بیان کرد: متاسفانه در روزگار سخت موسیقی قرار داریم. زمانی می‌‌خواستیم آلبومی با صدای علیرضا افتخاری به نام «غریبستان» را منتشر کنیم و وزارت ارشاد مجوز آن را نمی‌داد و عده‌ای می‌گفتند با انتشار آن سر از ترکستان در می‌آورید. در حالی که در هر کشوری کلام برایی خود را دارد و می‌تواند نفوذ کند. زهر موسیقی نیز کلامی است که با آن پیوند می‌خورد.

وی با اشاره به ویژگی های آلبوم «آسوده خاطر» با صدای مهدی نظری بیان کرد: به نظرم در این آلبوم به خوبی از کلام بهره گرفته شده است و آهنگ‌سازان آن آثار شاخصی را در کارنامه کاری خود یدک می کشند. آقای نظری خواننده این آلبوم بعد از سال ها فعالیت دوباره به حوزه هنری بازگشته است و از این سازمان انتظار می رود که هنرمندان را از نظر بضاعت فنی، دانشی و هنری در گونه خود نگه دارد و برای سایر هنرمندان الگوسازی کند. بنابراین بهتر است در همان مسیر باقی بمانند.

مهدوی با اشاره به اهمیت مطالعه، کسب مهارت و دانش در آواز ایرانی عنوان کرد: اگر خوانندگان پاپ با داشتن صدایی نسبتا خوب و بدون هیچ نوع اطلاعات و دانشی نسبت به موسیقی آلبوم منتشر می کنند، خواننده ایرانی مجبور است دست کم صدها اثر قدیمی و کلاسیک را بشنود و موسیقی بداند تا بتواند در این مسیر سخت جایگاه خود را تثبیت کند. اما مهدی نظری که فردی آرمان‌گرا و حساس نسبت به موسیقی ایرانی است، چرا امروز در عین زیبایی به تنظیم پاپ روی آورده است؟!

وی افزود: به نظرم برخی مشکلات به خوانندگان و دست‌اندرکاران موسیقی کلاسیک  نیز برمی گردد و باید از خودمان بپرسیم در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی دستاورد موسیقی به واقع چه بوده است؟ چرا موسیقی ایرانی در بهترین حالت خود تنها آثار خوانندگان خوب قدیمی را تکرار کرده است؟ ما نباید صرفا به دنبال تجربه گونه های بیشتری باشیم و به همین دلیل از راه خودمان دور شویم. در روزگار کنونی فاقد تم مشخصی در موسیقی هستیم اما ریتم فوق العاده عمل می کند و خواننده، موسیقی، کلام و حتی شنونده هریک کار خود را می‌کنند و در اینجاست که تاثیر تصویر دو چندان می شود و در کلیپ ها حرف اول را می زند. در حالی که این مسیر اشتباه است.

وی با بیان اینکه باید جایگاه هر هنرمند را در حوزه موسیقی گرامی داشت، ادامه داد: نگرانی من از این است که هنرمندانی نظیر مهدی نظری که نسبت به موسیقی نگاه آرمانی دارند و به دنبال حفظ موسیقی دستگاهی هستند، بیشتر به سراغ پاپ بروند تا اینکه بخواهند پاسدار موسیقی اصیل ایرانی باشند. متاسفانه باید بگویم که وضعیت موسیقی نیز این روزها شبیه به زبان فارسی است که واژه های بیگانه به آن وارد شده‌اند و به طور روزمره استفاده می‌شوند.

در ادامه این محفل با حضور میلاد عرفان پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری، رضا مهدوی و عوامل و دست اندکاران تولید آلبوم «آسوده خاطر»، از این آلبوم رونمایی شد.

این آلبوم که در هشت  قطعه‌ موسیقایی با نام های «پریشانی»، «افسونگر آواز»، «افسونگر»، «سراب آرزو»، «غریبانه»، «آسوده خاطر»، «چشم تو» و «پریشانی بی کلام» تهیه شده است، اشعاری از مژگان عباسلو، باباطاهر، نواب صفا، تورج نگهبان، انسیه موسویان و محمد‌حسین شهریار جلوه‌هایی از  تاریخ معاصر موسیقی ایران را دربر می‌گیرد. 

آهنگ‌سازان این آلبوم مهدی نظری، پرویز یاحقی و منوچهر لشکری هستند و تنظیم قطعات آن را به جز قطعه پریشانی، حسین زندی برعهده داشته است.

نظری: به دلیل شرایط بد اقتصادی، مردم از موسیقی انتظار فضای شاد دارند

نظری در پاسخ به صحبت های مهدوی گفت: نکاتی را که آقای مهدوی به آن اشاره کردند در ساخت آلبوم «آسوده خاطر» مد نظر داشتم و آن ها را قبول دارم. اما وضعیت امروز موسیقی ناشی از عدم برنامه‌ریزی دولت است که موسیقی ایرانی را به چنین شرایطی دچار کرده است. متاسفانه امروز تا یک نفر زیر آواز می‌زند، مردم واکنش منفی نشان می دهند که مگر خودمان غم و غصه کم داریم؟! و وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم آن‌قدر ضعیف شده است که مردم از موسیقی نیز همچون سینما انتظار فضای شاد دارند. در حالی که آواز ایرانی مترادف با غم و غصه نیست. بلکه خود من اتفاقا زمانی که خوشحال هستم می توانم ساز بزنم و بخوانم.

بهروز صفاریان، آهنگ‌ساز و کارشناس موسیقی، نیز که مهمان ویژه «اتفاق ترانه» بود، به دعوت اهورا ایمان روی سن رفت و درباره فعالیت خود در گونه های مختلف موسیقی عنوان کرد: در ابتدا کارم را با موسیقی ایرانی شروع کردم و بعدها به پاپ روی آوردم و فهمیدم که به این گونه موسیقی علاقه بیشتری دارم. زیرا سهل و ممتنع است و مردم نیز به آن گرایش دارند. اما نمی خواهم خودم را محدود به یک حوزه کنم و سایر گونه ها را نیز تجربه می کنم.

این آهنگ‌ساز و تنظیم کننده موسیقی پاپ در ادامه به وضعیت موسیقی پاپ کشور و لزوم حمایت تهیه کنندگان این عرصه از خوانندگان حرفه‌ای و آکادمیک اشاره کرد.

ناصحی: بزرگترین معضل موسیقی عدم مطالعه است

حمید ناصحی، کارشناس موسیقی و ترانه، نیز در ادامه به روی سن رفته و عنوان کرد: من با این حرف که عده ای می گویند ترانه های امروزی کیفیت ندارند، موافق نیستم و به نظرم مثل همین برنامه «اتفاق ترانه» ترانه های خوبی سروده و خوانده می شوند. اما یادگیری از زمانی که فضای مجازی گسترش یافته است از کتاب‌خوانی به این فضا منتقل شده است. هنرمندان و علاقه‌مندان به موسیقی انتظار دارند. منبعی تهیه شود که همه اطلاعات را حاضر و آماده به آن‌ها منتقل کند و بزرگ‌ترین معضل موسیقی در عصر حاضر عدم مطالعه است.

وی با اشاره به تلفیق نامتوازن انواع موسیقی و کلام در یک قطعه موسیقی عنوان کرد: وقتی موسیقی کلام و موسیقی نت‌ها و موسیقی درونی و بیرونی در یک قطعه با یکدیگر تلفیق شوند ممکن است نارسایی صورت بگیرد و موسیقی را پیچیده کند و دیریابی اثر باعث شود مخاطب آن را پس بزند. ترانه در عین سادگی باید اجازه بدهد آهنگ‌ساز نیز کار خود را پیش ببرد.

شعر و ترانه‌خوانی شاعران حاضر در این مراسم نیز از دیگر بخش ‌ها بود. رضا احسان پور، صدرا کاوه، میلاد عرفان‌پور، علیرضا برنجی، امیرعلی سلیمانی، علیرضا سلیمانی، معصومه قریشی و مریم گرجی هر یک اشعار سپید، غزل، رباعی و ترانه هایی را تقدیم حاضران کردند.

مهدی مقدم، خواننده پاپ کشور، در پایان دو قطعه موسیقایی را برای حضار به صورت زنده اجرا کرد و مهدی رحیمیان نوازنده پیانو نیز او را همراهی کرد.

عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری و محمد زرویی مدیرعامل موسسه سپهر سوره هنر نیز از حاضران در این برنامه بودند.

محفل شعر و موسیقی «اتفاق ترانه» از جمله برنامه‌های ماهانه حوزه هنری در حوزه ادبیات و موسیقی است که به همت موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر و مرکز موسیقی حوزه هنری اولین شنبه‌های هر ماه در تماشاخانه مهر برگزار می شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال