چهارشنبه 18 تیر 1399
صفاریان در برنامه «اتفاق ترانه» مطرح کرد:

موسیقی پاپ به دست بازار صنعتی و تجاری افتاده است

بهروز صفاریان
    -     کد خبر: 6316
    -     تاريخ انتشار : 1397/10/2|10:45
سرویس : موسیقی
بهروز صفاریان گفت: شخصیت‌هایی که دانش موسیقی را دارند، به ویژه جوانان تحصیل کرده‌ای که در موسیقی امروز ما کم نیستند؛ باید حمایت شوند و جامعه تهیه‌کننده از جامعه تجاری موسیقی فاصله بگیرند و به سمت افراد حرفه‌ای در این حوزه بیایند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، بهروز صفاریان آهنگساز و تنظیم کننده موسیقی پاپ ایران در تازه‌ترین برنامه «اتفاق ترانه» که شنبه 1 دی ماه در حوزه هنری برگزار شد حضور یافت. وی در سخنانی درباره موسیقی پاپ امروز کشور اظهار کرد: بعد از مدتی که موسیقی پاپ به دست بازار صنعتی و تجاری افتاد، به جایی رسید که هنرمندان مقلد را به جای مولد پرورش می‌دهند و امروز این جریان بسیار بیشتر شده است. به دلیل وضعیت تجاری که در موسیقی وجود دارد، وقتی اتفاق خوبی برای یک قطعه موسیقایی، چه به لحاظ کلام و چه دیگر عناصر رخ می‌دهد، توسط تهیه کننده ها مشابه آن اثر سفارش داده می‌شود. در چنین شرایطی، افرادی که مولف هستند، یا خانه نشین می‌شوند و یا باید با چنین وضعیتی کنار بیایند.

وی ادامه داد: فریدون فروغی همیشه به من می‌گفت اگر نگاهت به این باشد که جامعه از تو چه می‌خواهد، شاید در ابتدا موفق ظاهر شوی، اما در طول زمان موفقیتی نخواهی داشت. امروز این اتفاق برای بسیاری از خواننده ها رخ داده و عمر آثارشان به 6 ماه و یک سال هم نمی‌رسد و فراموش می‌شوند. پیش‌تر خوانندگانی داشتیم که 3 دهه و 4دهه ماندند و هنوز هم خوانندگانی هستند که دوست دارند خودشان را به این خواننده‌های ماندگار وصل کنند.

صفاریان اظهار داشت: البته برخی خوانندگان بوده اند که در ابتدا با شخصیت‌های مطرح موسیقی به لحاظ جنس صدا مقایسه می‌شدند، اما در ادامه فعالیت‌هایشان رنگ خود را پیدا کرده‌اند و توانسته‌اند مستقل شوند. این که خواننده‌ای از کسی تاثیر بگیرد، اشکالی ندارد، اما این که شبیه به کسی بماند خوب نیست.

این آهنگساز کشور با بیان این که آثار خوب بسیاری بوده که مردم گوش کرده‌ و پسندیده‌اند و نمی‌توان گفت مردم سلیقه ندارند یا سلیقه‌شان افول کرده است؛ عنوان کرد: عرضه و تقاضا این گونه نیست که تنها به خواست و سلیقه مخاطب اثری را ارائه کنیم، بلکه هر چه اثر بهتری تولید کنیم، مردم هم استقبالشان بیشتر می‌شود. اگر افراد حرفه‌ای در موسیقی از سوی تهیه کنندگان حمایت شوند مردم هم به دنبال آثارشان می‌روند.

وی همچنین گفت: شخصیت‌هایی که دانش موسیقی را دارند، به ویژه جوانان تحصیل کرده‌ای که در موسیقی امروز ما کم نیستند؛ باید حمایت شوند و جامعه تهیه‌کننده از جامعه تجاری موسیقی فاصله بگیرند و به سمت افراد حرفه‌ای در این حوزه بیایند.

صفاریان خاطرنشان کرد: متاسفانه ما در ایران به معنای واقعی تهیه‌کننده موسیقی نداریم. یک تهیه کننده در هر جای دنیا باید موسیقی را خوب بشناسد و تولید، تفکر، ایدئولوژی و ارائه اثر به جامعه را با فکر پیش ببرد. متاسفانه تهیه کننده ها در ایران چنین رویکردی ندارند و تنها چند سال از یک چهره و پدیده بهره کشی می‌کنند و سپس او را کنار می‌گذارند. ما اهالی موسیقی باید مراقب هم باشیم و کاش آنطور که سینماگران نسبت به هم غیرت و تعصب دارند و از یکدیگر حمایت می‌کنند، این اتفاق در موسیقی هم رخ می‌داد.

این آهنگساز کشور درباره شرایط موسیقی در صدا و سیمای کشور نیز گفت: چند دهه قبل که صدا و سیما، حمایت ویژه ای از موسیقی داشت، مدیر مرکز موسیقی فریدون شهبازیان و علی معلم بودند و ساختار هنری و موسیقایی در بدنه مدیریت وجود داشت. اما متاسفانه امروز مدیرانی قرار دارند که وضعیت تولید موسیقی را تغییر داده اند.

صفاریان افزود: وضعیت موسیقی در نقطه خوبی قرار ندارد و کیفیت در آن حرفی نمی‌زند. متاسفانه حتی به موسیقی پاپ امروز نمی‌توان گفت صنعتی، بلکه سری دوزی است. باید از آثار با محتوا که افرادی با دانش روی آن کار کرده‌اند حمایت کنیم.

وی در رابطه با ترانه هایی امروز کشور نیز گفت: موسیقی یا کلام و ترانه نباید به مخاطب فخر بفروشد، مخاطب حوصله پیچیدگی ها در کلام را ندارد. اگر فرصت داشته باشم، حتما کارگاه هایی در حوزه هنری با حضور ترانه سرایان و اهالی موسیقی برگزار خواهم کرد.

گفتنی است؛ رونمایی از آلبوم «آسوده‌خاطر» جدیدترین اثر «مهدی نظری» نیز یکی دیگر از بخش‌های سی‌وششمین محفل شعر و موسیقی «اتفاق ترانه» بود. مهدی نظری قطعاتی از این آلبوم را برای حضار اجرا کرد.

شعر و ترانه خوانی شاعران حاضر در این مراسم نیز از دیگر بخش ‌ها بود.

مهدی مقدم، خواننده پاپ کشور، در پایان دو قطعه موسیقایی را برای حضار به صورت زنده اجرا کرد.

محفل شعر و موسیقی «اتفاق ترانه» از جمله برنامه‌های ماهانه حوزه هنری در حوزه ادبیات و موسیقی است که به همت موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر و با همکاری مرکز موسیقی حوزه هنری اولین شنبه‌های هر ماه در تماشاخانه مهر برگزار می شود.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال