چهارشنبه 30 مهر 1399
راحله صبوری در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

مرتضی سرهنگی چراغ دفتر ادبیات مقاومت را روشن نگه داشته است

راحله صبوری
    -     کد خبر: 6291
    -     تاريخ انتشار : 1397/10/1|10:24
راحله صبوری، نویسنده کتاب‌هایی همچون «کوچه نقاش‌ها» و «مهمان صخره‌ها» در آستانه رونمایی مستند «متولد آذر» که شرحی است بر زندگی و فعالیت‌های مرتضی سرهنگی، اظهار کرد: ایشان با تمام کم و کاستی‌ها از ابتدا چراغ دفتر ادبیات مقاومت و پایداری حوزه هنری را روشن نگه‌داشته است.

راحله صبوری، نویسنده، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، با بیان اینکه سال‌هاست در کنار مرتضی سرهنگی کار کرده‌‌ام، اظهار کرد: از سال 81 در حوزه هنری با آقای سرهنگی همکار هستم و در این سال‌ها از حضورشان بهره بسیاری برده‌ام.

وی افزود: توصیف آقای سرهنگی در چند کلمه سخت است؛ ایشان شخصیت خاصی دارند؛ در عین حال که آرام و کم حرف هستند، درونشان عمیق و وسیع است. من سال‌ها با جناب اصغر کاظمی همکاری داشته‌ام و خودم را شاگرد ایشان می‌دانم، اما نخستین درس‌ها برای نوشتن را از مرتضی سرهنگی آموختم و این آموختن در واقع از منش، رفتار و نوع اعتماد به نفسی که به من دادند بود و باعث شدند من وارد عرصه نویسندگی شوم.

صبوری همچنین گفت: هر بار که با آقای سرهنگی حرف می‌زنم چیز جدیدی یاد می‌گیرم و وجه تازه‌ای از ایشان کشف می‌کنم. معتقدم می‌توان درباره این شخصیت چندین جلد کتاب نوشت.

این نویسنده خاطرنشان کرد: آثار زیادی از آقای سرهنگی خوانده‌ام و همیشه آثارشان را تحسین کرده‌ام. ایشان در ادبیات و تاریخ شفاهی کشور، بر خلاف بسیاری که به دنبال نگارش متونی با متن‌های پیچیده و سنگین هستند، دغدغه ساده‌نویسی دارند و من از ایشان ساده نوشتن را یاد گرفتم تا مطلبی داشته باشم که هر انسانی با هر سطحی از دانش و اطلاعات بتواند با آن ارتباط برقرار کند. در واقع همان صفا و بی آلایشی و صداقتی که در رفتار و منش ایشان هست در کلمات و نوشتارشان هم به چشم می‌خورد و این ویژگی بسیار ارزشمندی است.

وی اظهار داشت: آقای سرهنگی غیر از مدیر و پایه‌گذار دفتر هنر و ادبیات جنگ، به نوعی پدر معنوی دفتر و همه بچه‌های فعال در طی این سال‌ها بودند. کسی که در سخت‌ترین شرایط با همه کم و کاستی‌ها از ابتدا چراغ دفتر را روشن نگه‌داشت و وجودش همیشه مایه برکت و نور و روشنایی برای دفتر بود. کسی که به من به عنوان یک آدم بی تجربه فرصت رشد و شکوفایی داد و من خیلی چیزها را غیر از کار نویسندگی به ایشان مدیون هستم.

گفتنی است، مراسم رونمایی از مستند پرتره مرتضی سرهنگی با عنوان «متولد آذر»، ساعت 15 یک‌شنبه 2 دی‌ماه در تالار سوره حوزه هنری با حضور شخصیت‌های فرهنگی، ادبی و سینمایی کشور برگزار می‌شود.

مستند «متولد آذر» به کارگردانی و تهیه کنندگی سید رضا حسینی به زندگی و زمانه مرتضی سرهنگی، چهره برگزیده هنر انقلاب و پژوهشگر پیش‌کسوت دفاع مقدس می‌پردازد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال