چهارشنبه 30 مهر 1399
کارگردان مستند «متولد آذر»:

«متولد آذر» شرح مرتضی سرهنگی است؛ نه مدح او / برای تدوین ۱۸ دقیقه از مستند چهارماه زمان صرف شد

سید رضا حسینی
    -     کد خبر: 6261
    -     تاريخ انتشار : 1397/9/27|09:51
کارگردان مستند پرتره «متولد آذر» گفت: حدود ۱۱ ساعت مصاحبه با آقای سرهنگی ضبط کردیم و مراحل تولید این مستند بسیار زمان‌بر بود. تنها برای تدوین ۱۸ دقیقه ابتدایی مستند، ۴ ماه زمان صرف شد و بارها اصلاح شد تا به چیزی که مدنظرمان بود رسیدیم.

سیدرضا حسینی، کارگردان مستند پرتره «متولد آذر»، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، درباره چگونگی تولید مستند پرتره مرتضی سرهنگی اظهار کرد: ماجرای تولید مستند «متولد آذر» به روزی برمی‌گردد که آقای محسن یزدی، مدیر مرکز مستند سوره، از من درخواست کرد که با موضوعی خاص یک مستند بسازم. من به ایشان پیشنهاد دادم که از ظرفیتی همچون مرتضی سرهنگی استفاده کنیم و مستند پرتره‌ای درباره این شخصیت بسازیم. آقای یزدی هم گفت که پیش از این، مستندسازان بسیاری از سوی موسسات مختلف به سرغ ایشان رفته‌اند و ایشان نپذیرفته‌اند. در نهایت قرار بر این شد که من به واسطه دوستی قدیمی که با آقای سرهنگی داشته‌ام، به سراغ ایشان بروم و درخواست ساخت مستندی پرتره را از ایشان داشته باشم.

وی ادامه داد: همان‌طور که حدس می‌زدم در ابتدا ایشان با ساخت مستندی درباره زندگی‌اش مخالفت کردند و حتی یک بار با همسرم به خانه‌شان رفتیم و از همسر ایشان درخواست کردیم واسطه شود. در نهایت با خودشان صحبت کردم و با همان ادبیات خودشان ایشان را مجاب کردم که پای دوربین ما بیاییند و صحبت کنیم.

کارگردان مستند پرتره «متولد آذر» همچنین گفت: من از سال 84 و به بهانه‌های مختلف، از آقای سرهنگی تصویر گرفته بودم و قرار بود در قالب مستندی، دفتر ادبیات مقاومت حوزه هنری را معرفی کنیم. در این مستند نیز برش‌هایی از مستندهای قدیمی را استفاده کرده‌ایم.

حسینی با اشاره به اینکه راضی شدن آقای سرهنگی برای فیلم‌برداری جدید و شروع تولید مستند، حدود 40 روز به طول انجامید، عنوان کرد: زمان تولید بسیار طولانی شد؛ چرا که هفته‌ای یک روز فرصت فیلم‌برداری و مصاحبه داشتیم. حدود 11 ساعت مصاحبه با آقای سرهنگی ضبط کرده‌ایم. در طول تولید این اثر، نگاهمان همچون برآوردهای معمول فیلم‌سازی و مستندسازی نبود و به همین دلیل، تولید این اثر طولانی شد. تدوین این مستند نیز پروسه طولانی داشت و تنها برای 18 دقیقه ابتدایی مستند، 4 ماه زمان صرف شد و بارها اصلاح شد تا به چیزی که مدنظرمان بود رسیدیم.

وی خاطرنشان کرد: مرتضی سرهنگی انسان بزرگی است و همه انسان‌های بزرگ این خصلت را دارند که دوست ندارند دیده شوند. به همین جهت هم مستند من تک‌رنگ است و جعبه مداد رنگی نیست که تمام ابعاد این انسان را در بر بگیرد. «متولد آذر» در واقع شرح مرتضی سرهنگی است و مدح و تعریف ایشان را در این مستند نمی‌بینید. برای آنکه ابعاد شخصیتی مرتضی سرهنگی را روایت کنم، باید به سراغ سوژه‌هایی می‌رفتم تا درباره او صحبت کنند و از آنجا که قرار نبود مدح ایشان باشد، بیشتر مصاحبه ها و روایت ها را با خود سرهنگی انجام داده‌ایم.

این کارگردان با بیان اینکه مرتضی سرهنگی در طول تدوین این اثر اجازه نمی‌داد بسیاری مسائل مطرح شود، عنوان کرد: ایشان مسائل مالی که با آن درگیر بوده را از مستند حذف کرد، یا در جایی همسرشان یا آقای بهبودی خاطره‌ای از اخلاق آقامرتضی تعریف می کردند و ایشان اجازه نمی دادند که در مستند چیزی در این باره بگوییم. من قول دادم که نظرات ایشان برای ساخت مستند به طور کامل تامین شود و به همین دلیل هم ایشان پای کار نشستند و بسیاری از بخش هایی که ما اصرار داشتیم در مستند باقی بماند را حذف کردند. شب های بسیاری را با آقای سرهنگی پشت میز تدوین به صبح رساندیم.

وی اظهار داشت: پیش از شروع تولید این مستند، نسبت به شخصیت آقای سرهنگی شناخت داشتم و کتاب هایشان را خوانده بودم و کاملا به اخلاق ایشان آشنا بودم و به همین دلیل برای پیش‌تولید و تحقیق، جلو بودیم.

حسینی در معرفی عوامل تولید مستند پرتره «متولد آذر» گفت: مهدی صفری، حمید حیدری، محمدعلی محمددوست، سید هادی حسینی پویا تصویربرداران / پرویز رمضانی و مهرداد پارسی صدابرداران/ علی اصغر رضایی، سید فاضل اکبری و امیر حسینی ارجمندی خواه دستیاران تصویر/ حسن نصیری مدیر تولید / مهرداد جلوخوانی صداگذاری /  مهرداد روخانی موسیقی / دستیار تدوین و دستیار کارگردان و عکاس: سیده فریده حسینی و گوینده این اثر مرتضی سرهنگی بودند.

گفتنی است، مراسم رونمایی از مستند پرتره مرتضی سرهنگی با عنوان «متولد آذر»، ساعت 15 یک‌شنبه 2 دی‌ماه در تالار سوره حوزه هنری با حضور شخصیت‌های فرهنگی، ادبی و سینمایی کشور برگزار می‌شود.
مستند «متولد آذر» به کارگردانی و تهیه کنندگی سید رضا حسینی به زندگی و زمانه مرتضی سرهنگی، چهره برگزیده هنر انقلاب و پژوهشگر پیش‌کسوت دفاع مقدس می‌پردازد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال