پنج شنبه 3 مهر 1399
به همت حوزه هنری استان سمنان؛

«در غبار خویش» و «سخنی از بی‌سخنی» خواندنی شدند

رونمایی کتاب
    -     کد خبر: 6259
    -     تاريخ انتشار : 1397/9/26|16:11
سرویس : استانها
کتاب‌های «در غبار خویش» و «سخنی از بی‌سخنی» توسط حوزه هنری استان سمنان منتشر و رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، طی آیینی هم‌زمان با سالروز میلاد امام حسن عسکری(ع) و روز پژوهش، در شامگاه روز یک‌شنبه ۲۵ آذر در محل سالن ماه حوزه هنری استان سمنان، کتاب «در غبار خویش» شامل گزیده اشعار عبدالله صالحی سمنانی به اهتمام دکتر حسن یعقوبی و کتاب «سخنی از بی‌سخنی» بررسی روایت‌های تحول شخصیت در تذکره‌الاولیای عطار نوشته محمدتقی حسن‌زاده‌توکلی که از سوی دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان سمنان توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است، رونمایی شد.

رئیس حوزه هنری استان سمنان در این مراسم در معرفی کتاب «سخنی از بی‌سخنی» گفت: این کتاب پژوهشی در روایت‌شناسی ماجراهای تذکره‌الاولیاست که نشان می‌دهد چه فرایندهایی برای تحول شخصیت‌ها رخ داده است.

داوود یاراحمدی افزود: رمزگشایی از عناصر مشترک در روایت حکایات تذکره‌الاولیا و تبیین مسیر مشخص این مشترکات، درون‌مایه اصلی اثر به حساب می‌آید.

وی بیان کرد: دیدگاه‌های روان‌شناختی از آنجا که کارکردهای اسطوره‌شناسانه نیز دارند در تدوین این کتاب دخالت دارند.

یاراحمدی در خصوص کتاب «در غبار خویش» نیز گفت: عبدالله صالحی سمنانی در سال ۱۲۸۵ شمسی در سمنان به دنیا آمد و تحصیلات مقدماتی خود را در همین شهر به پایان رساند.

وی افزود: پس از شهریور ۱۳۲۰ اشعار صالحی سمنانی مطرح شد و اهل ادب او را شناختند و نخستین مجموعه وی با نام «سرود ناتمام» با مقدمه استاد مهرداد اوستا در سال ۱۳۵۳ منتشر شد.

رئیس حوزه هنری استان سمنان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و کاهش سرانه مطالعه کتاب گفت: گاهی اوقات تکنولوژی آنقدر انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد که از خود و حتی حضور دیگران و اتفاق‌های دیگر غافل می‌شود.

یاراحمدی با بیان اینکه حس کنجکاوی ذاتی انسان از گذشته تا به امروز با او همراه بوده افزود: رسیدن به مقوله دانستن، همیشه زمان‌بر بوده و نیاز به کنکاش و مطالعه و ممارست در کارها داشته است، اما متاسفانه طی سالیان اخیر که رشد تکنولوژی، پیشرفت چشمگیری داشته، انسان را در چنبره خود قرار داده و فرد را از پرداختن به مطالعات عمیق و مستمر دور نگه داشته است. از سوی دیگر، وب و ارتباطات حاصل از آن نیز هر چه بیشتر انسان را در تار مخوف خود گرفتار کرده دانست.

وی افزود: بر اساس تحقیقات صورت گرفته، کاهش تمرکز، پایین آمدن آستانه صبر، چاقی، کاهش خلاقیت، تغییر در الگوی خواب، انحرافات ذهنی، ناراحتی‌های روانی و ... از نتایج این دستاورد بشری بوده است.

بیان خاطراتی از عبدالله صالحی سمنانی از سوی استاد فرهنگ شکوهی از نویسندگان و پیش‌کسوتان حوزه فرهنگ و ادب استان سمنان، شرح روند تهیه و چاپ آثار از سوی دکتر حسن یعقوبی مولف کتاب «در غبار خویش» و محمدتقی حسن‌زاده توکلی نویسنده کتاب «سخنی از بی‌سخنی»، پخش کلیپ و تقدیر از صاحبان اثر، از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

نصرت‌الله مشیری مدیرکل پست استان سمنان، حميدرضا توكلی عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سمنان، مقصود پرهیز جوان عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی سمنان و جمعی از نویسندگان و هنرمندان پیش‌کسوت و جوان از حاضران در این مراسم بودند.

بر اساس این گزارش، کتاب «در غبار خویش» گزیده اشعار عبدالله صالحی سمنانی به اهتمام دکتر حسن یعقوبی در ۲۱۲ صفحه در قطع رقعی با شمارگان ۱۲۵۰ نسخه و با قیمت ۱۷ هزار تومان و کتاب «سخنی از بی‌سخنی» بررسی روایت‌های تحول شخصیت در تذکره‌الاولیای عطار نوشته محمد‌تقی حسن‌زاده‌توکلی در ۴۴۴ صفحه در قطع رقعی با شمارگان ۲۵۰۰ نسخه و با قیمت ۳۲۰۰۰ تومان از سوی حوزه هنری استان سمنان توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب‌ها می‌توانند به نمایندگی انتشارات سوره مهر حوزه هنری استان سمنان به نشانی سمنان، باغ فردوس، خیابان شهید صفائیان مراجعه کنند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال