یکشنبه 4 آیان 1399
اسماعیل امینی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

سرهنگی روایتگر حقیقت است/ او در پی تحقق آرمان‌هایش بدون ناامیدی پیش می‌رود

اسماعیل امینی
    -     کد خبر: 6256
    -     تاريخ انتشار : 1397/9/28|09:56
اسماعیل امینی، شاعر و کارشناس حوزه ادبیات، درباره ویژگی شخصیت و قلم مرتضی سرهنگی گفت: سرهنگی بعد از جنگ به جای پرداختن به روایت اسطوره‌ای در پی روایت حقیقت است بدون آن‌که به ارزش‌ها و عظمت دفاع مقدس خدشه‌ای وارد شود، او بدون ناامیدی و گلایه برای تحقق آرمان‌هایش شبانه روز تلاش می‌کند.

اسماعیل امینی، شاعر و کارشناس حوزه ادبیات، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، درباره ویژگی بارز شخصیتی و قلم مرتضی سرهنگی، گفت: من افتخار می‌کنم که سال های سال است در خدمت جناب آقای سرهنگی هستم و توفیق داشتم دوست این مرد بزرگ باشم. مهم‌ترین ویژگی شخصیتی مرتضی سرهنگی این است که در روزگاری که همه آدم‌ها در پی شهرت، عکس گرفتن، مصاحبه کردن و حرف زدن هستند او به دنبال کار است. او به جای آنکه حرف بزند کار می‌کند و این مسئله گم شده روزگار ماست، آدم های امروز مدام شکایت می‌کنند و گلایه دارند و کمتر کار می‌کنند. اما هر زمان که آقای سرهنگی را ببینید مشغول کار است، او به کارش ایمان دارد، علاقه دارد و عشق می‌ورزد، او با اعتقاد کار می‌کند.

وی ادامه داد: آدم های اطراف ما عادت کرده اند گلایه کنند. یک کارمند ساده از شرایط گلایه دارد تا مدیرکل. فردی که مسئولیت های متعدد دارد و چندین شغل، او هم گلایه دارد. انسان بیکار هم گلایه دارد، آقای سرهنگی اصلا اهل شکایت و گلایه نیست. او به جای نق زدن کار می کند. از ویژگی های بارز آقای سرهنگی این است که  او بسیار به کارش ملسط و آگاه است. او هیچ گاه به دانستن تظاهر نمی کند و در مورد مسئله ای که شک دارد از اظهار نظر دوری می کند. زمانی که دست به تحلیل می برد و مسئله ای را می شکافد به خوبی مهارت، تجربه و سواد نظری او مشخص و هویدا می شود. در تمام این سال ها از او حرف تلخ نشنیده ام، هیچ‌گاه پشت سر کسی حرف نمی زند، ندیده ام حرف های مایوس کننده بزند، او همیشه با توکل و امید پیش می رود و اعتقاد دارد که کارش در مسیر درستی و راستی است و خیر و برکت دارد. من خودم انسانی هستم که اهل نق زدن هستم و دیدن چنین انسان بزرگی که با آرامش و توانمندی کارش را پیش می برد، بسیار اثرگذار و پندآموز است.

اسماعیل امینی درباره ویژگی قلم مرتضی سرهنگی نیز گفت: ما در نوشته های امروز با دو مشکل عمده مواجه هستیم؛ نخست عده ای که سخت می نویسند تا با نوشته های خود بگویند که ما بسیار توانمند هستیم و دوم کسانی که بسیار شلخته می نویسند با تصور اینکه این نوع نوشتن ساده نویسی است. در حالی که ساده نویسی نوعی مهارت است و حاصل آشنایی و تسلط نویسنده بر موضوع. سرهنگی بسیار ساده و منسجم می نویسد. نوشته های او به هیچ عنوان پراکنده نیست و کم غلط و تقریبا کم غلط است؛ این را من می گویم که با وسواسی که دارم به سختی می توانم از اشتباهات چشم‌پوشی کنم.

وی درباره ویژگی های دیگر قلم مرتضی سرهنگی گفت: فضایی که مرتضی سرهنگی کار می کند شرایطش برای وهمی نوشتن و تخیلی حرف زدن بسیار فراهم است، متاسفانه بسیاری از نویسنده ها امروز قلمشان به سمتی کشیده شده که شعار سر می دهند و تخیلی می نویسند، اما مرتضی سرهنگی با منطق و استدلال سخن می گوید و بسیار معتدل و مستند حرف می‌زند. یکی از مسائلی که سرهنگی بسیار خوب از پس آن برآمده مسئله دفاع مقدس است، ما در دفاع مقدس روایتی رسمی و حقیقی داریم و یک روایت اسطوره ای؛ در روایت اسطوره ای اشتباهات و مشکلات بیان نمی شود و بیشتر مناسب خود زمان جنگ است که به کار تبلیغات بیاید؛ اما بعد از جنگ باید روایت حقیقی را بگوییم، اما عده ای از این مسئله نگران هستند،.در جنگی که هم از نظر زمانی و هم از نظر وسعت جغرافیایی طولانی بوده قطعا برخی اشتباهات رخ داده که عده ای به شهادت رسیدند، عده ای زندگی و سرمایه خود را از دست دادند و... اما تصور مسئولین جنگ این است که اگر واقعیت بیان شود ارزش جنگ خدشه‌دار می‌شود. اتفاقا ارزش جنگ به همان رنج هایی است که مردم متحمل شده اند. سرهنگی توانست بدون اینکه به ارزش دفاع مقدس خدشه‌ای وارد شود، واقعیت‌های جنگ را بازگو کند. او این مسئله را به خوبی پیاده‌سازی کرده است.

این نویسنده خاطرنشان کرد: ما در زمان پیروزی انقلاب نسلی بودیم که برای ساخت آرمان‌شهر خود دست به قیام زدیم، خیالاتی هم نبودیم، می دانستیم اگر انقلاب به پیروزی برسد بعد از یک یا دوسال به آرمان‌شهرمان نمی رسیم. باید تلاش کنیم و رنج های بسیار بکشیم. در پی این هم نبودیم که مشکلات را انکار کنیم، اما عده ای در طول مسیر از گذشته خود پشیمان شدند، حتی گذشته خود، حرف‌ها و نوشته های خود را انکار کردند، عده ای مشاغل و جایگاه ها و سمت های خود را پنهان کردند اما سرهنگی همچنان با همان شدت به دنبال تحقق آرمان‌شهر است، او هیچ‌گاه کاری را حرفی را بدون اعتقاد مطرح نکرده است، و چون اعتقاد داشته هرگز از گفتن آن‌ها پشیمان نشده است. در یک جمعی مرحوم قیصر امین‌پور هم چنین مسئله‌ای را بیان کرد که  من به این نحو نیستم که مانند خیلی ها چند سالی که گذشت بگویم ما این حرف ها را و شعر ها نگفتیم؛ من به چیزهایی که گفتم اعتقاد داشتم از جمله شعرهایم؛ این اصرار و تاکید لج‌بازی نیست بلکه اصولی منطقی است.

اسماعیل امینی با بیان اینکه سرهنگی به دلیل سادگی و عدم علاقه به شهرت گمنام است، گفت: سرهنگی به دلیل اینکه دستگاه عریض و طویلی برای خود ندارد و مانند دیگران است شاید در نگاه اول با انسان‌های عادی اشتباه گرفته شود. او چون به دنبال امضا گرفتن و شهرت نیست در میان مردم گمنام است اما باید بگوییم که او بسیار گرامی و ارزشمندتر از انسان های معمولی است و خداوند قدر و ارزش او را می‌داند و حقیقت او برای خدا شناخته شده و آشکار است. 

گفتنی است، مراسم رونمایی از مستند پرتره مرتضی سرهنگی با عنوان «متولد آذر»، ساعت 15 یک‌شنبه 2 دی‌ماه در تالار سوره حوزه هنری با حضور شخصیت‌های فرهنگی، ادبی و سینمایی کشور برگزار می‌شود.

مستند «متولد آذر» به کارگردانی و تهیه کنندگی سید رضا حسینی به زندگی و زمانه مرتضی سرهنگی، چهره برگزیده هنر انقلاب و پژوهشگر پیش‌کسوت دفاع مقدس می‌پردازد.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال