یکشنبه 4 آیان 1399
در آستانه رونمایی از مستند «متولد آذر»؛

انوری: تندیس «سرهنگی» ساخته و در میدان مهم شهر نصب شود

منصور انوری
    -     کد خبر: 6247
    -     تاريخ انتشار : 1397/9/25|12:52
منصور انوری، برگزیده جایزه ادبی جلال‌آل‌احمد در سال ۱۳۹۰، در آستانه رونمایی از مستند «متولد آذر» پرتره استاد مرتضی سرهنگی، گفت: اهمیت سرهنگی آن‌چنان است که به پاس زحمات و خلاقیت‌هایش می‌توان تندیسی از وی ساخت و در میدان مهم شهر گذاشت تا همگان از او سخن بگویند و در یادها و خاطره‌ها زنده بماند و آیندگان وجود وی را قدر بدانند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، مستند پرتره «متولد آذر» یک‌شنبه ۲ دی‌ماه با حضور جمعی از شخصیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی کشور در حوزه هنری رونمایی می‌شود. این مستند به کارگردانی و تهیه کنندگی سید رضا حسینی به زندگی و زمانه مرتضی سرهنگی، چهره برگزیده هنر انقلاب و پژوهشگر پیش‌کسوت دفاع مقدس می‌پردازد. «متولد آذر»، پرتره استاد مرتضی سرهنگی است و به شخصیت ادبی، فرهنگی و اجتماعی این هنرمند برجسته انقلاب اسلامی می‌پردازد.

منصور انوری، برگزیده جایزه ادبی جلال‌آل‌احمد در سال 1390، به خاطر خلق مجموعه رمان «جاده جنگ» در مورد شخصیت سرهنگی به خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: سرهنگی را تاکنون از نزدیک ندیده‌ام و شناخت حضوری از ایشان ندارم. اما همچنان که در آثارشان پیداست وی هنرمندی متعهد است. سرهنگی تکلیف خود را با دنیای پیرامون خود می‌داند و چهره‌ای شناخته شده در حوزه کتاب و ادبیات است.

وی ضمن تاکید بر قدردانی به‌موقع از هنرمندانی همچون سرهنگی، گفت: سرهنگی را باید با فعالیت‌های ارزشمندش شناخت. من نیز وی را با معرفی دوستان شناختم؛ چرا که دوستان اهل ادب از تلاش‌های وی در راستای اهداف والای سرهنگی می‌گفتند. به این ترتیب مورد توجه شخصی که او را نمی‌شناسد قرار می‌گیرد؛ چرا که آثار سرهنگی و فعالیت‌های مجدانه او در راستای ترویج کتاب و کتاب‌خوانی و اشاعه فرهنگ دفاع مقدس، وی را چهره‌ای شاخص در هنر انقلاب ساخته است.

این نویسنده توانمند کشور ادامه داد: بی‌شک ساخت پرتره مستندی از شخصیتی همچون سرهنگی، همچنان که وی برای حفظ و زنده نگه داشتن نام و روایات ارزشمند انقلاب زحمت می‌کشد و اثرگذار است، می‌تواند مفید باشد. تجزیه و تحلیل سرهنگی برای دیگران که وی را به‌خوبی نمی‌شناسند امکان ایده‌برداری و الگو‌برداری از زندگی او را به عنوان فردی موفق ایجاد می‌کند. معرفی سرهنگی به‌ویژه برای جوانان اهمیت بالایی دارد؛ چرا که جوانان آینده‌سازان هر سرزمینی خواهند بود.

وی افزود: اهمیت سرهنگی آنچنان است که به پاس زحمات و خلاقیت‌هایش می‌توان تندیسی از وی ساخت و در میدان مهم شهر نصب کرد تا همگان از او سخن بگویند و در یادها و خاطره‌ها زنده بماند و آیندگان وجود وی را قدر بدانند.

انوری در پایان گفت: سرهنگی در جریان‌سازی تاریخ شفاهی کشور نقش بسزایی داشته است. وی فردی هنرمند و بسیار آشنا به دنیای فرهنگ و ادب کشور است. علاوه بر توانایی‌های او می‌توان به روحیه ولایی او اشاره کرد. این نویسنده یکی از ولایتمداران فرهنگی کشور است که کار خود را به‌خوبی انجام داده و همچنان ادامه می‌دهد.

گفتنی است، مراسم رونمایی از مستند پرتره مرتضی سرهنگی با عنوان «متولد آذر»، ساعت 15 یک‌شنبه 2 دی‌ماه در تالار سوره حوزه هنری با حضور شخصیت‌های فرهنگی، ادبی و سینمایی کشور برگزار می‌شود. مستند «متولد آذر» به کارگردانی و تهیه کنندگی سید رضا حسینی به زندگی و زمانه مرتضی سرهنگی، چهره برگزیده هنر انقلاب و پژوهشگر پیش‌کسوت دفاع مقدس می‌پردازد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال