یکشنبه 4 اسفند 1398
زاهدی‌مطلق در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

سوژه‌های داستانی در شرایط اجتماعی امروز بسیار فراهم است

ابراهیم زاهدی مطلق
    -     کد خبر: 6214
    -     تاريخ انتشار : 1397/9/26|12:00
معاون داستان بنیاد شعر و ادبیات داستانی گفت: اگر جوانان به زندگی پیرامون خود توجه کنند سوژه‌های داستانی در شرایط اجتماعی ما بسیار فراهم است. بچه‌های این دهه، نسبت به دهه گذشته، سوژه‌های بیشتری دارند و خودشان هم به داستان علاقه‌مندتر هستند.

ابراهیم زاهدی مطلق، معاون داستان بنیاد شعر و ادبیات داستانی، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، با بیان اینکه در بنیاد ادبیات داستانی برنامه دوره‌های آموزش داستان را برگزار می‌کنیم، اظهار کرد: ارتباط زیادی با داستان‌نویسان جوان دارم و یکی از مشکلات امروز جشنواره‌زدگی جوانان است.

این نویسنده افزود: هر جشنواره‌ای که می‌رویم چهره‌های آشنا و تکراری زیاد هستند و این برای نویسندگانی که در ابتدای راه هستند، خوب نیست. جشنواره‌های ادبی و برگزاری آن خوب است؛ اما داستان‌نویسان باید به فکر داستان نوشتن باشند تا اینکه داستان‌هایشان را در جشنواره شرکت دهند. جوانانی هستند که یک داستان خوب دارند و آن را به تمام جشنواره‌ها ارسال می‌کنند.

زاهدی مطلق همچنین اظهار داشت: اگر جوانان به زندگی پیرامون خود توجه کنند سوژه‌های داستانی در شرایط اجتماعی ما بسیار فراهم است. بچه‌های این دهه، نسبت به دهه گذشته، سوژه‌های بیشتری دارند و خودشان هم علاقه‌مندتر هستند به داستان. اما این علاقه‌مندی باید شکل بگیرد.

معاون داستان بنیاد شعر و ادبیات داستانی با بیان اینکه داستان‌نویسان جوان باید کنار هم باشند، عنوان کرد: داستان‌نویسان باید درگیر فضای ادبیات شوند و دورهمی‌های ویژه خود را پیدا کنند. امروز با وجود فضای ارتباطات مجازی و شبکه‌های اجتماعی به‌راحتی می‌توان این گونه گردهمایی‌ها را تشکیل داد. این گونه جلسات خیلی به داستان‌نویسان کمک می‌کند.

این نویسنده همچنین گفت: در مجموع نویسندگان جوان علاقه‌مند بسیاری می‌بینم و باید دقت کنند که جشنواره‌زده نشوند و البته این آفت دو دهه است که گریبانگیر نویسندگان است. داستان‌نویسان نباید جمع‌های خود را معطوف به جشنواره‌ها کنند. جنس داستان‌نویس با جنس شاعران تفاوت دارد. شاعر بیشتر با عواطف خود درگیر است؛ اما داستان‌نویس با منطق اطراف خود هم درگیر است.

وی با بیان اینکه داستان‌های کتاب جشنواره را خوانده‌ام، تصریح کرد: جوانان زمانی که داستان می‌نویسند از خودشان خارج می‌شوند و شخصیت دیگری پیدا می‌کنند. اینکه می‌گوییم داستان‌نویس باید صادق باشد، یعنی همان باشد که زندگی می‌کند و در داستان نیز خود واقعی‌اش را نشان دهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال