دوشنبه 23 تیر 1399
عزتی‌پاک در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

سن زیر ۲۵ سال دوره انفعال در برابر نویسندگان قدرتمند است

علی اصغر عزتی پاک
    -     کد خبر: 6212
    -     تاريخ انتشار : 1397/9/28|10:02
علی‌اصغر عزتی‌پاک معتقد است که فکر، اندیشه، نگاه، دانش و تجربه بعد از ۲۵ سالگی است که کم‌کم ته‌نشین می‌شود و سن زیر ۲۵ سال، دوره انفعال در برابر نویسندگان قدرتمند است.

علی‌اصغر عزتی‌پاک، نویسنده، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، با اشاره به اینکه در این دوره از جشنواره شعر و داستان جوان سوره، سقف سنی شرکت کنندگان تا 25 سال تعیین شده بود، اظهار کرد: نمی‌دانم این سن در شعر می‌تواند اشعار خوبی را به همراه داشته باشد یا خیر؛ اما به طور حتم در داستان نمی‌تواند سازنده باشد.

وی اظهار کرد: فکر، اندیشه، نگاه، دانش و تجربه بعد از 25 سالگی است که کم‌کم ته‌نشین می‌شود و افراد خود را پیدا می‌کنند و این‌ها از منظر خودشان و شخص نویسنده دیده می‌شود. پیش از آن به نظر می‌رسد علاقه داریم داستان خود را از منظر بزرگانی که برایمان خوشایند هستند بنویسیم و نویسنده جوانی جای همینگوی، کسی دیگر جای فاکنر و یا جای دولت‌آبادی و احمد محمود و ... می‌نشینند و سن زیر 25 سال، دوره انفعال در برابر نویسندگان قدرتمند است.

عزتی‌پاک همچنین گفت: در دیگر عناصر داستان هم آدم باید به توانایی و قوتی برسد و احساس می‌کنم آدمی که هنوز فکر و نگاهش قوام پیدا نکرده، زبانش هم هنوز قوام ندارد. تصور می‌کنم قرار دادن سقف سنی 25 سال برای داستان جوان مناسب و سازنده نیست و نمی‌توانیم در چنین سنی، نویسنده خوب پیدا کنیم.

این نویسنده خاطرنشان کرد: داستان‌هایی که خوانده‌ام یا شنیده‌ام در این دوره از جشنواره، قوت لازم را نداشته است. گاهی ایده بسیار خوبی در داستان در جریان است؛ اما به دلیل اینکه هنوز منظر ندارد، نویسنده مخاطب را به سمت تازه‌ای نمی‌برد.

وی با بیان اینکه جشنواره با بدنه داستان‌نویسان و طیف وسیعی از نویسنده‌ها و علاقه‌مندان داستان‌نویسی رو‌به‌رو است، اظهار کرد: کسانی که در سنین پایین آثار مطرحی داشته‌اند بسیار کم و استثنا بوده‌اند. وقتی می‌خواهیم با 200 نویسنده مواجه شویم، این سقف سنی، بسیار پایین است. این گونه مخاطبان جشنواره محدود می‌شوند.

وی اظهار داشت: مطالعات شرکت کنندگان در جشنواره کم است و بسیاری از شرکت کنندگان هم دانشجو هستند و درس می‌خوانند؛ در حالی که مطالعات غیر درسی می‌تواند کمک کند که آثارشان پخته‌تر شود.

گفتنی‌ست؛ شانزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره چهارشنبه 21 آذر در گیلان برگزار شد. 

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال