دوشنبه 2 اردیبهشت 1398
رئیس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت:

زرویی نصرآباد آیینه‌ای شفاف و روشن بود

حجت الاسلام و المسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت و رئیس سابق سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش کشور
    -     کد خبر: 6080
    -     تاريخ انتشار : 1397/9/12|12:34
زرویی نصرآباد آیینه‌ای بود که باید هر بار خود را در آن به‌خوبی واکاوی می‌کردی؛ چرا که همانند یک آینه شفاف و روشن حرف می‌زد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان، رئیس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت و رئیس سابق سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش کشور، در آیین تشییع ابوالفضل زرویی نصرآباد شاعر طنزپرداز که صبح امروز در حوزه هنری برگزار شد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: ابوالفضل زرویی نصرآباد را می‌شناختم. در حالی که فکر نمی‌کنم ایشان شناخت گسترده‌‌ای از من داشتند. چرا که مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد را از زمانی که در گل‌آقا می‌نوشتند با مطالعه نوشته‌هایش در این مجله آشنا شدم. زبان طنز ایشان، زبان شیرینی بود. با اینکه برای برخی‌ها شنیدن و یا مطالعه طنز مرحوم زرویی بسیار تلخ بود، اما اشعار خود را با شیرینی و حلاوت می‌گفت. به این ترتیب رفوزه‌های کشور را به خوبی در اشعارش معرفی می‌کرد.

محمدیان افزود: آنچه مرحوم زرویی نصرآباد به عنوان شعر و یا نثر خلق می‌کرد به جان مخاطب خود می‌نشست. زرویی نصرآباد آیینه‌ای بود که باید هر بار خود را در آن به خوبی واکاوی می‌کردی. چرا که همانند یک آینه شفاف و روشن حرف می‌زد.

وی با بیان خاطره‌ای از مرحوم زرویی نصرآباد گفت: در نشستی که با حضور برخی از طنز‌پردازان از جمله ابوالفضل زرویی نصرآباد حضور داشتم، ایشان نمونه‌هایی از شعرهای خود را برای ما خواند و توضیحاتی در مورد طنزپردازی داد. من در آن نشست بیش از پیش شیفته این هنرمند شدم. در نتیجه تصمیم گرفتم تا موضوع چگونگی راهیابی ادبیات طنز به کتاب‌های درسی را با وی مطرح کنم. تا اینکه توانستیم به کمک ایشان و دیگر دوستان، ادبیات طنز را وارد کتاب‌های درسی کنیم.

محمدیان ادامه داد: پس از آشنایی با دنیای ابوالفضل زرویی نصرآباد و زبان و بیان طنز متوجه توانایی و تاثیرگذاری این نوع ادبیات شدم؛ چرا که ادبیات طنز برای ایجاد گفت‌وگوهای گرم و صمیمی میان دانش‌آموزان بسیار موثر است. به این ترتیب بخشی از ادبیات طنز را به کتاب‌های درسی با عنوان «صندلی صمیمیت» و بخش دیگری را با عنوان «تلخند» آوردیم.

امروز بسیار از فقدان این هنرمند بزرگوار متاسفم. وجود چنین هنرمندانی که بتوانند عیب‌ها را راست نمایند و آن عیب‌ها را رندانه تشدید نکنند جایشان خالی است. چنین هنرمندانی عیب‌ها را ماستمالی ابلهانه نمی‌کنند و به جای آن، عیب‌ها را واقع‌بینانه بیان می‌کنند تا منجر به اصلاح شود.

رئیس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت ادامه داد: هنرمندانی همچون مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد که امروزه زنده هستند سرمایه‌های فرهنگی کشور هستند. بی‌شک باید قدر آن‌ها را بدانیم و از وجود و توانایی‌هایشان بهره ببریم. هنرمندان ارزشمندی همچون زرویی‌نصرآباد گنجینه‌هایی گران‌بها هستند که باید مورد توجه و مراقبت قرار گیرند. همان‌گونه که از چاه‌های نفت به عنوان سرمایه‌های ملی محافظت، مراقبت و بهره‌برداری می‌شود، باید از هنرمندانی که ارزشی غیر قابل مقایسه با نفت و طلا دارند نیز مراقبت و بهره‌برداری‌های درست و فرهنگی شود. نفت تنها برای کشور پول‌آوری دارد و پس از مدتی به پایان می‌رسد. اما عناصر فرهنگی و هنری به افتخار و حیثیت کشور می‌افزایند. عناصر فرهنگی-هنری هویت فرهنگی کشور را مستحکم می‌کنند. به این ترتیب نهادهای متولی فرهنگی و هنری با ارج نهادن درست و کارای هنرمندان به مانایی و معرفی هرچه بهتر آن‌ها به نسل جوان کمک کنند.

محمدیان با تاکید بر توانایی‌ها و تاثیرگذاری ادبیات طنز گفت: نسل امروز ما باید با زبان طنز بیشتر آشنا شوند و آن را یاد بگیرند. این زبان در ظاهر طنز و در باطن به نکاتی تکان دهنده اشاره می‌کند که برخی‌های تاب و توان شنیدنش را ندارند. چرا که طنز هنرمندانی همچون مرحوم زرویی نصرآباد ضمن ایجاد لبخند با آشکار کردن عیب‌های گوناگون سعی در رفع مشکل دارد. ادبیات طنز همانند قرص تلخی‌ است که برای قابل میل کردن آن قندی نیز درونش حل کرده‌اند. اما به هر حال برای درمان باید این دارو را خورد. پس باید ظرفیت شنیدن عیب‌ها در قالب ادبیات طنز را بیاموزیم و به جوانان نسل امروز نیز آموزش دهیم.

وی در همین راستا افزود: عناصر فرهنگی طبیب‌های روحی و معنوی جامعه هستند که باید مورد حمایت و توجه قرار گیرند. باید نقد عناصر فرهنگی را به عنوان طبیب‌های روحی و معنوی جامعه نقد بخریم و آن را نسیه نخواهیم. در این شرایط جامعه به سوی کمال و ثواب حرکت خواهد کرد.

محمدیان در پایان گفت: ان‌شاءالله حوزه هنری بیش از پیش توجه خود به هنرمندان و عناصر فرهنگی کشور را افزایش دهد. همچنان‌که از سال‌های ابتدایی راه‌اندازی حوزه هنری انقلاب اسلامی به هنرمندان توجه ویژه می‌شد، امروزه هم آن شیوه جدی‌تر ادامه یابد.

گفتنی است، مراسم تشییع مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد از ساعات اولیه صبح امروز در حوزه هنری برگزار شد.

ابوالفضل زرویی نصرآباد، شاعر، پژوهشگر و طنزپرداز ایرانی، ۱۰ آذر بر اثر عارضه قلبی در احمدآباد مستوفی درگذشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال