دوشنبه 2 اردیبهشت 1398
یادداشت/

«سرو زیر آب»، فیلمی متمایز در کارنامه کارگردانش

سرو زیر اب
    -     کد خبر: 6078
    -     تاريخ انتشار : 1397/9/12|11:12
«سرو زیر آب» اثری ارزشمند است و اگرچه از منظر ساخت و پرداخت مضمون و محتوا و داستان‌سرایی و پرداخت سینمایی از «ملکه» جلوتر نیست، اما فیلمی جذاب و پرمحتوا است.

«سرو زیر آب»، فیلمی متمایز در کارنامه کارگردانش

جبار آذین، منتقد و مدرس سینما، نقد کوتاهی بر فیلم «سرو زیر آب» نوشته است که در ادامه می‌خوانید:

 

محمدعلی باشه آهنگر، سینماگر اندیشمند و متفاوت‌ساز آثار دفاع مقدس و کارگردان فیلم خوش‌ساخت «ملکه» با ششمین ساخته سینمایی خود «سرو زیر آب»، یک بار دیگر باز هم از زاویه‌ای متفاوت و اندیشمندانه، به یکی از رخدادهای دوران دفاع مقدس به صورت وزین پرداخته است.

پرهیز از نگاه کلیشه‌‌ای و تک‌بعدی به رویدادها، رزمندگان و حوادث جبهه و جنگ و نگرش انسانی و واقع‌گرا به انسان‌ها و ویژگی‌های دفاع مقدس و تصویرسازی مقبول و مطلوب سینمایی از دستاوردها و عوارض جنگ، از شاخصه‌های آثار دفاع مقدسی باشه آهنگر است.

«شهدا و شهدای گمنام و مفقودالاثر جنگ تحمیلی، فرزندان نامدار خانواده بزرگ و افتخارآفرین ایران هستند.» مضمون یادشده، سوژه و پیام اصلی فیلم خوب «سرو زیر آب» است. باشه آهنگر برای ارائه این معنا، قصه‌ای نو و جذاب نوشته و با تصویرسازی‌های سینمایی برای آن، به آدم‌ها و ماجراهای داستانش، جان بخشیده است.

جهانبخش کرامت، عضو ستاد معراج شهدا، به شیوه خود و نیت خیر ولی روالی خلاف قاعده، آثار و بقایای شهدای گمنام را برای ایجاد امید و آرامش به خانواده‌های چشم‌انتظار رزمندگان می‌دهد. با پیدا شدن خانواده یکی از شهدایی که کرامت جابه‌جا کرده است، برای کشف حقیقت تا مرز رسیدن به ساحل قرار و آرامش برای خانواده‌های شهدا و اعضای ستاد معراج شهدا، سفری مادی و معنوی آغاز می‌شود که از میان باورها و آیین‌های شیعی اسلامی و زرتشتی می‌گذرد. با شهادت جهانگیر کرامت برادر جهانبخش و جابه‌جایی پیکر او، خانواده‌های زرتشتی و یزدی، صاحب آثار و جنازه‌ها و آرامگاه شهدای خود می‌شوند! و این‌گونه «سرو زیر آب» شکل می‌گیرد.

«سرو زیر آب» اثری ارزشمند است و اگرچه از منظر ساخت و پرداخت مضمون و محتوا و داستان‌سرایی و پرداخت سینمایی از «ملکه» جلوتر نیست، اما فیلمی جذاب و پرمحتوا است. کارگردانی حرفه‌ای، بازی‌های خوب، قاب‌بندی‌ها و میزانسن‌های سینمایی، صحنه‌سازی‌های مناسب و دقیق و فیلم‌برداری قابل تحسین، از امتیازهای فیلم دیدنی باشه آهنگر است.

با این همه، پردازش کم‌کار بعضی از کاراکترها، ریتم کند و عبور گذرا از ویژگی‌های اعتقادی، ملی و قومی و باورهای دینی و اسلامی شیعی و زرتشتی، نشان می‌دهد که این موارد جای کار بیشتر داشته است. فیلم بامحتوا و در کل خوش‌ساخت «سرو زیر آب» از آثار خوب و متمایز دفاع مقدس در کارنامه سینمایی باشه آهنگر، سینمای دفاع مقدس و سینمای ایران است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال