شنبه 21 تیر 1399
داور ترانه شانزدهمین جشنواره «جوان سوره»:

ترانه ساحت موسیقایی دارد/ ضرورت فاصله گرفتن از شعرسرایی شابلونی

سید حسین متولیان
    -     کد خبر: 6048
    -     تاريخ انتشار : 1397/9/10|12:44
سرویس : موسیقی
سید حسین متولیان ضمن اشاره به کیفیت ترانه‌های راه یافته به این رویداد ادبی عنوان کرد: ترانه بیش از آنکه ساحت مکتوب داشته باشد، با موسیقی معنا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سید حسین متولیان داور بخش ترانه شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان‌سوره» با ارزیابی کیفیت آثار این دوره از جشنواره بیان کرد: به نظرم سطح کیفی آثار مطلوب بود. خوشبختانه ترانه های متوسط و ضعیف در آثار وجود نداشت و سعی شده بود ویژگی‌‌های ادبی رعایت شود.


وی با اشاره به معیارهای داوری در این رویداد ادبی افزود: در این جشنواره با سه معیار موسیقی‌پذیر و مردم فهم بودن، ویژگی‌های جامعه‌شناسانه، مشخصه‌های ادبی و شاعرانگی ترانه‌ها را ارزیابی کردیم. اما بی‌دقتی‌هایی نیز وجود داشت که می‌شد با برخی تغییرات از نظر وزنی، حشو یا ضعف تالیف آن ها را اصلاح کرد و کیفیت اثر را ارتقا داد. به نظرم باید با ترانه‌سرایان جوان این نکات را مطرح کرد.

متولیان همچنین خاطرنشان کرد: نکته بعدی در مورد آثار جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» این است که با کارهای شاخص و اعجاب‌آوری در آثار برخورد نکردیم. این اتفاق ضرورت این مسئله را تایید می‌کند که باید از شعرسرایی به اصطلاح شابلونی فاصله بگیریم اما ترانه‌ها به طور کلی از استاندارد قابل قبولی برخوردار بودند.


این شاعر با بیان اینکه ترانه قالبی سهل و در عین حال ممتنع است، عنوان کرد: در شعر کلاسیک باید به ابزارهای ادبی متکی بود، اما در حوزه ترانه نیاز به دانستن جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی حس می‌شود. در عین حال موسیقی را نیز باید شناخت. اساسا نقطه افتراق این قالب ادبی با شعر کلاسیک در همین نکته است که مخاطب آن از هر قشری را شامل می‌شود و باید اثری منطبق بر سلیقه آن‌ها خلق کرد.


وی با اشاره به پیشنهاد هیئت داوران برای حمایت از ترانه‌سرایان جوان شرکت کرده در شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» بیان کرد: به دلیل اینکه ترانه یک گونه شنیداری و موسیقایی است، پیشنهاد هیئت داوران این بخش به مسئولان جشنواره این است که آثار برتر برای تهیه یک آلبوم موسیقی مدنظر باشند؛ چراکه ترانه بیش از آنکه ساحت مکتوب داشته باشد، با موسیقی معنا می‌شود.


شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» 20 و 21 آذرماه در شهر رشت برگزار می شود. این جشنواره دارای دو بخش اصلی «شعر» و «داستان» (با موضوع آزاد) و بخش «ویژه» (با موضوع مدح پیامبر و وحدت) است.


دبیری این جشنواره را در بخش شعر محمدجواد شرافت و در بخش داستان محمدرضا شرفی خبوشان برعهده دارند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال