دوشنبه 7 بهمن 1398
نشست «کافه توفیق» برگزار شد

قربانی، بنیان‌گذار «راه پرداخت»: در زمینه رسانه به کارهای کوچک و طولانی‌مدت نیاز داریم/ کاری نکردن، سود است

کافه توفیق
    -     کد خبر: 6000
    -     تاريخ انتشار : 1397/9/5|16:17
رضا قربانی، بنیان‌گذار کسب و کار «راه پرداخت» گفت: در زمینه فعالیت‌های رسانه‌ای به کارهای کوچک و طولانی‌مدت نیاز داریم. اگر هر کسی بخشی از فعالیت های رسانه ای را با استقامت و پشت کار انجام دهد، می‌توانیم هزاران استارت‌آپ مانند «راه پرداخت» داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، رضا قربانی، بنیان‌گذار کسب و کار «راه پرداخت» در تازه‌ترین نشست «کافه توفیق» که دوشنبه 5 آذرماه در حوزه هنری برگزار شد، با بیان اینکه در زمان آغاز این استارت‌آپ، چیزی از استراتژی و بازاریابی نمی‌دانست، اظهار کرد: وقتی این کار را آغاز کردیم، کسی در این زمینه فعالیت نمی‌کرد و البته در همان دوران، شرکت‌های بزرگ با هزینه‌های زیاد این کار را انجام دادند و تصور کردند با هزینه مالی فراوان می‌توانند به موفقیت برسند؛ در صورتی که این‌طور نشد. من با دانش و فناوری زندگی می‌کردم و از کار کردن در حوزه فناوری مالی لذت می‌بردم.

وی ادامه داد: همیشه تصور می‌کردم حضور بانک‌ها ضروری نیست. هیچ‌گاه در زندگی خود نتوانستم از بانکی وام بگیرم و به همین دلیل حرف و جریانی تازه را به راه انداختم و از کارم لذت می‌بردم و استراتژی و بازاریابی من همین بود. تمام کسانی که سمت ما می‌آمدند می‌دانستند به کارمان اعتقاد داریم و از آن لذت می‌بریم.

قربانی همچنین اظهار داشت: مسئله من همیشه این بود که کسب و کار خرد و کوچک داشته باشم. حاج محمدتقی برخوردار (معروف به حاجی برخوردار) در برابر این سئوال که اگر امروز فعالیت تجاری را شروع می‌کردی چطور عمل می‌کردی این جواب را داده بود که «یک شرکت تأسیس می‌کردم و آن را شخصاً اداره می‌کردم و در جهت گسترش آن هیچ اقدامی نمی‌کردم».

بنیانگذار کسب و کار «راه پرداخت» با بیان اینکه به نسبت بسیاری از کسب و کارها، «راه پرداخت» رشد ناچیزی داشته است، گفت: برای پیش بردن یک کسب و کار تنها دانش کافی نیست و باید مهارت را آموخت. همچنین باید به این نکته اشاره کنم که همیشه بزرگ‌ترین چالش در کارم، منابع انسانی بوده است. هر وقت در مجموعه، آرامش وجود داشته، بر مشکلات غلبه کرده‌ایم. هنوز هم بزرگ‌ترین چالش من در کار، همان منابع انسانی هستند و بزرگ‌ترین اشتباهم وارد کردن افراد اشتباه به مجموعه بوده است.

سردبیر ماهنامه «عصر تراکنش» خاطرنشان کرد: تا چند سال قبل، به سختی می‌توانستیم پول اجاره دفتر کار را تهیه کنیم و دارایی‌هایمان در نهایت لپ تاپ و شبکه و اینترنت و ... بود. اما بزرگ‌ترین دارایی که از ابتدا تا به امروز داشته‌ایم و توانسته‌ایم کسب کنیم، اعتماد بوده است. در طول این دوران، هر چه درآمد و سود داشته‌ایم خرج شرکت کرده‌ایم.

وی درباره برنامه‌های سال‌های آینده خود نیز گفت: این‌گونه نیست که برنامه خاصی داشته باشم، اما تصور می‌کنم هر چه لازم بوده برای «راه پرداخت» انجام داده‌ام و شاید دیگر در این مجموعه نباشم و کارها را به دیگران که از من می‌توانند مفیدتر باشند بسپارم.

قربانی با تاکید بر اینکه در زمینه فعالیت‌های رسانه‌ای به کارهای کوچک و طولانی‌مدت نیاز داریم، افزود: اگر هر کسی بخشی از فعالیت‌های رسانه ای را با استقامت و پشت کار انجام دهد، می‌توانیم هزاران استارت‌آپ مانند «راه پرداخت» داشته باشیم.

وی تصریح کرد: رسانه مستقل معنایی ندارد، اما جزو معدود و نخستین رسانه‌هایی هستیم که تبلیغات انبوه را در سایت و نشریه خود حذف کردیم و  به جای آن اسپانسر گرفتیم. البته هیچ‌گاه اخلاق رسانه‌ای را زیر پا نگذاشتیم و به هر قیمتی، برندی را تبلیغ نکردیم. متاسفانه تصور اشتباهی که از استارت‌آپ وجود دارد، این است که باید پول سرمایه‌گذار را بگیرد و تمام کند؛ در صورتی که این سرمایه باید بازدهی داشته باشد. خوشبختانه ما از ابتدا مجبور بودیم پول دربیاوریم تا برای مجموعه خود خرج کنیم.

وی در پایان درباره فعالیت در شرایط امروز کشور گفت: در شرایط امروز، بهترین کار، کاری نکردن است. این روزها هر کاری انجام دهیم ضرر است و در واقع کاری نکردن، سود است.

گفتنی است، سلسله نشست‌های «کافه توفیق» و «کافه شکست» به همت حوزه هنری دیجیتال در حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ برگزار می شود.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال