پنج شنبه 3 مهر 1399
هفتمین نشست کارگروه فرهنگی ستاد بزرگداشت چهل‌سالگی انقلاب اسلامی برپا شد

ضامنی: حوزه هنری آماده همکاری‌های گسترده در برپایی چهل‌سالگی انقلاب است

هفتمین نشست کارگروه فرهنگی ستاد بزرگداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی
    -     کد خبر: 5944
    -     تاريخ انتشار : 1397/8/28|13:04
حوزه هنری ظرفیت‌های پژوهشی بسیاری دارد که جنب این ظرفیت مجموعه کتابخانه‌های تخصصی و بی‌نظیر حوزه هنری نیز خودنمایی می‌کند. این قابلیت حوزه هنری می‌تواند زمینه مناسبی برای دیگر نهادهای فرهنگی برای فعالیت در بزرگداشت چهل‌سالگی انقلاب اسلامی باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، هفتمین نشست کارگروه فرهنگی ستاد بزرگداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی با حضور جمعی از نمایندگان دستگاه‌های فرهنگی کشور در تماشاخانه مهر حوزه هنری صبح امروز برگزار شد.

داوود ضامنی، معاون فرهنگی هنری امور استان‌های حوزه هنری، در این نشست با اشاره به بیانات رهبری در خصوص اهمیت حوزه هنری در انقلاب اسلامی گفت: رهبری در بیاناتی فرموده اند «حوزه هنری، امید هنر انقلاب است»؛ چرا که دستاوردهای فرهنگی و هنری حوزه هنری در هنر انقلاب بسیار بوده و همچنان در این زمینه پافشاری خواهد کرد.

ضامنی افزود: حوزه هنری یکی از سازمان‌های فرهنگی است که در ابعاد کشوری فعالیت داشته و امتداد آن در تمامی استان‌های کشور موجود است. ما به عنوان یکی از نهادهای فرهنگی نه تنها در تهران بلکه با توجه به مراکز استانی خود توان و ظرفیت بالایی در هرچه با شکوه برگزاری چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران دارد.

وی ادامه داد: حوزه هنری بخش عظیمی از هنر انقلاب را بر عهده داشته است. به ویژه در حوزه هنرهای تجسمی حوزه هنری بار سنگینی را تا کنون به دوش کشیده است. آنچنان که این فعالیت‌ها نمای بین‌المللی داشته و تاثیراتش در صدور پیام انقلاب اسلامی ایران بسیار گسترده بوده است. این فعالیت‌ها در حوزه هنرهای تجسمی شامل عکس، کارتون و کاریکاتور، پوستر و دیگر بخش‌های تجسمی است. یکی از نمونه‌های این موفقیت‌های مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری برگزاری بین‌المللی جشنواره و نمایشگاه ترامپیسم است. جشنواره‌ای که با استقبال بی‌نظیر هنرمندان کشور‌های گوناگون جهان مواجه شد.

ضامنی با اشاره به دقت عملکرد حوزه هنری در تولید محتوا تصریح کرد: عمده فعالیت‌های حوزه هنری در چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران روی تولید تمرکز داشته است که عموما نیز در بخش کتاب و ادبیات بوده است. ما بر این اساس در نظر داریم تا از تمامی تولیدات و دستاوردهای فرهنگی و هنری خود در طول این چهل‌سال نمایشگاهی را برپا کنیم.

داوود ضامنی در پایان گفت: حوزه هنری ظرفیت‌های پژوهشی بسیاری دارد که جنب این ظرفیت مجموعه کتابخانه‌های تخصصی و بی‌نظیر حوزه هنری نیز خودنمایی می‌کند. این قابلیت حوزه هنری می‌تواند زمینه مناسبی برای دیگر نهادهای فرهنگی جهت فعالیت در بزرگداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی باشد.

اسحاقی: چهل سالگی انقلاب در دهه فجر خلاصه نشود

دکتر محمد اسحاقی، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی، نیز در این نشست گفت: این نشست که هفتمین نشست از سلسله نشست‌های کارگروه فرهنگی ستاد بزرگداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی است دارای سه محور اصلی است. یکی از این محورها شناسایی و ترویج حوزه‌های تخصصی امور فرهنگی است که طبق برنامه و مطالب نشست‌های پیشین هر یک از دستگاه‌های مربوطه می‌بایست به این امور می‌پرداختند. همچنین شناسایی شبهات، سوالات و پاسخ به آن‌ها یکی دیگر از محورهای این نشست خواهد بود. با توجه به نشست‌های قبل محور سوم اعلام برنامه‌های تدوین شده و در حال اجرا از سوی هر دستگاه است.

اسحاقی افزود: در نظر داریم تا طبق برنامه‌های تدوین شده پیشنهادی از سوی هر یک از نهادهای فرهنگی هم‌فکری و هم‌اندیشی‌های خود را افزایش دهیم تا برنامه‌های برگزاری برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران هرچه بهتر برپا شود.

وی در پایان گفت: اوج فعالیت‌های نهادهای فرهنگی در مورد چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران همزمان با دهه فجر است. اما امسال باید پیش از آغاز دهه فجر و بعد از آن نیز این برنامه‌ها به شیوه‌های گوناگون اجرایی و ادامه داشته باشد.

گماشتی: نهادهای فرهنگی هرچه سریعتر برنامه‌های خود را اعلام کنند

در این نشست نماینده برخی از نهادهای فرهنگی گزارشی کوتاه اما جامع از فعالیت‌های خود تاکنون در خصوص برگزاری بزرگداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی ارائه کردند. دکتر گماشتی، دبیر کارگروه فرهنگی ستاد بزرگداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی، نیز در این نشست با اشاره به این موضوع گفت: گزارش‌های ارائه شده از سوی برخی نهادهای فرهنگی نشان از فعال شدن پویای آن‌ها در بزرگداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی دارد. به این ترتیب نهادهای گزارش دهنده در حال تولید محتوا، برنامه‌ریزی و آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای برپایی هرچه با شکوه‌تر بزرگداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی هستند. پیگیری‌های مداوم ما از روند فعالیت‌های این نهادهای فرهنگی نیز به دلیل درخواست‌های متعدد نهادهای ترویجی و تبلیغی است که اعلام آمادگی برای نشر و بازتاب محتواهای تولیدی نهادهای فرهنگی هستند. چرا که نهادهای ترویجی منتظر دریافت آثار تولیدی سازمان‌های فرهنگی و هنری هستند تا هرچه بیشتر روی آن‌ها مانور دهند.

گماشتی افزود: یکی از اهداف برپایی این نشست‌ها اطلاع نهادهای گوناگون از برنامه‌های یکدیگر است. چرا که در این نشست‌ها می‌توانند با هم تعاملی را برقرار و به همکاری‌های خود با هم بیفزایند. بهتر است دیگر نهادهای فرهنگی همانند آقای ضامنی که به تشریح ظرفیت‌‌ها و توانایی‌های همکاری و دستاوردهای حوزه هنری پرداختند، دیگر سازمان‌های فرهنگی نیز چنین برنامه‌هایی را به دیگر نهادهای فرهنگی معرفی کند.

وی در پایان گفت: از همه نمایندگان محترم نهادهای فرهنگی در این نشست می‌خواهم هرچه زودتر برنامه‌ها و ظرفیت‌های خود را طبق فرم ارائه شده در پایان نشست به دست ستاد برسانند تا ما نیز به موقع به امور لازم رسیدگی کنیم.

گفتنی است، هفتمین نشست کارگروه فرهنگی ستاد بزرگداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی به میزبانی حوزه هنری با حضور جمعی از نمایندگان دستگاه‌های فرهنگی کشور در تماشاخانه مهر برگزار شد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال