چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398

افتتاح «رد پایی که دریا شد»

رد پایی که دریا شد
    -     کد خبر: 5828
    -     تاريخ انتشار : 1397/8/15|15:13
سرویس : استانها
با حضور زائران پیاده امام رضا(ع) و جمعی از هنرمندان، نمایشگاه عکس «رد پایی که دریا شد» برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، دهه آخر صفر سال گذشته ۶ عکاس با شرکت در پروژه‌ عکاسی که حوزه هنری خراسان رضوی آن را برگزار کرده بود، راهی جاده‌ها شدند و لنز دوربین‌شان را به‌ سمت زائران پیاده امام‌رضا(ع) تنظیم کردند تا دهه آخر صفر سال جاری، ۶٠ پرتره در نمایشگاه «ردپایی که دریا شد» به نمایش درآید و ٢٠٠ پرتره دیگر هم در کتابی به همین اسم چاپ شود.

اشکان پردل، رضا حیدری‌شاه‌بیدک، جمال‌الدین سجادی، مرجان حسین‌زاده، مهناز ناظری و ساناز صفایی عکاس‌های این پروژه هستند که در کنارِ گرفتن پرتره‌‌ها، دل‌گویه‌ها و روایات زائران پیاده را هم ثبت و ضبط کرده‌اند و آن اطلاعات را کنار هرعکس به نمایش درآورده‌اند.

افتتاحیه این نمایشگاه همراه با حضور تعدادی از زائران پیاده امام رضا(ع) بود که حال و هوای نمایشگاه را متفاوت کرده بود. زائرانی که با دلی پر از عشق رهسپار حرم امام مهربانی‌ها می‌شوند که در «ردپایی که دریا شد» بخشی از خاطرات مربوط به مسیر پیاده‌روی‌شان را بازگو کردند.

اشکان پردل، یکی از عکاسان این پروژه، درباره ویژگی مهم پرتره‌ها می‌گوید: همه عکس‌ها با هدف یکنواخت بودن آن‌ها در قالب پرتره گرفته شده است؛ چراکه اصرار داشتیم در ظاهر کلی عکس‌ها تفاوتی قائل نشویم و پس‌زمینه‌ها در توجه مخاطب به عکس‌ها تاثیرگذار نباشد.

به گفته پردل، این کار به برقراری ارتباط چشمی بهتر بین عکس و مخاطب کمک می‌کند؛ از این‌رو آن‌ها تصمیم گرفتند همه پرتره‌ها را با فوکا لنز و دیافراگم ثابت عکاسی کنند. این هنرمند همچنین درباره چالش‌های احتمالی یعنی شبیه شدن عکس‌ها به‌ هم می‌گوید: برای حل شدن این مسئله، توجه‌مان را روی تیپ‌نگاری برده و سعی کرده‌ایم هر پرتره نشان‌دهنده چهره متفاوت، شهری که سفر از آن آغاز شده‌است، سن، جنس و... باشد.

علاوه بر آثار نمایشگاه، از کتاب مجموعه آثار «ردپایی که دریا شد» نیز رونمایی شد. همچنین عکس‌نوشت‌های مربوط به هر اثر در این مجموعه نفیس، توسط حمید سلطان‌آبادیان به رشته تحریر درآمده است.

نمایشگاه «ردپایی که دریا شد» تا ۱۸ آبان‌ماه در نگارخانه رضوان، واقع در خیابان کوهسنگی، کوهسنگی ۱۷دایر خواهد بود.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال