چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398

نشست «روز مازندران» در حوزه هنری مازندران برگزار شد

روز مازندران
    -     کد خبر: 5823
    -     تاريخ انتشار : 1397/8/15|12:20
سرویس : استانها
۱۴ آبان سالروز وقوع رخداد تاریخی بیعت مردم مازندران با حسن بن زید علوی بنیان‌گذار نخستین حکومت شیعی علوی در جهان است و به همین دلیل «روز مازندران» نام‌گذاری شده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این نشست که ۱۴ آبان و با حضور ریاست، معاونین، کارشناسان و همکاران حوزه هنری به‌مناسبت روز مازندران برگزار شد، سینا دلشادی ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری اربعین حسینی، رحلت پیامبر اکرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع)، اشاره‌ای به رخداد ۱۳ آبان سال ۵۸ کرد و گفت: مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر خود در بین نخبگان و دانشجویان تصویر جامعی از رفتار دولت آمریکا در قبال نظام جمهوری اسلامی ایران ترسیم کرده‌اند.

وی با نقل جمله‌ای از رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «نباید دشمنی آمریکا را فراموش کرد» گفت: اگر بر این دشمنی تاکید می‌شود دلیلش رفتار سلطه‌جویانه این رژیم در طول تاریخ بوده است و اگر آن رویکرد و روحیه استکباری (در دولت آمریکا) نبود، ایران همچون سایر کشورها با آن‌ها ارتباط می‌داشت.

دلشادی همچنین با تبریک روز مازندران و درخواست از همکاران مبنی بر صحبت با زبان مازندرانی در این محفل خاص، بیان کرد: تلاش برای حفظ و احیای فرهنگ مازندران نباید به نام‌گذاری صرف و شعار ختم شود، بلکه باید همگی از هر دستگاه و سازمان (حتی افراد حقیقی) برای این امر مهم دست به اقدامات ارزنده بزنیم و از طریق پژوهش و آموزش تا تولید آثار فاخر، از فرهنگ ارجمند این استان زرخیز پاسداری کنیم.

رئیس حوزه هنری مازندران در ادامه بحث خود خطاب به همکاران حاضر در نشست تاکید کرد: روحیه نیروهای این نهاد باید از سطح گروه فراتر رفته و تیمی باشد و در صورت بروز هر گونه مشکل و کمبود یک شخص کارآمد جایگزین نیروی دیگر شده و این فقدان را جبران کند.

وی در پایان با ذکر حدیثی قدسی از پیامبر اکرم (ص) تلاش برای ره‌یافت به زندگی پر ثمر را امری ضروری قلمداد کرد و گفت: پیامبر (ص) و سایر بزرگان دین همواره اموری همچون عبادت و شکرگزاری خداوند و تلاش برای اداره زندگی آبرومند را ستوده‌اند و این نشان از آن دارد که روزمره، خواه در یک سازمان و به عنوان کارمند و خواه بیرون از فضای اداره باید هدف‌مند بود و برای رسیدن به نتایج مطلوب با همکاری دیگر همراهان قدم برداشت.

گفتنی است، در ادامه این برنامه که با شعرخوانی و خاطره‌گویی همراه بود، سید رحیم موسوی کارشناس پژوهش و مسئول کتابخانه تخصصی حوزه هنری در باب روز مازندران و تاریخ پر فراز و نشیب فرهنگی و مذهبی استان مطالبی را عنوان کرده و سید جلال محمدی مسئول واحد موسیقی حوزه هنری، قطعاتی از مقام‌های موسیقی مازندرانی را با ساز دوتار نواخت.

شایان ذکر است که ۱۴ آبان به خاطر وقوع یک رخداد تاریخی (۱۴ آبان سال۲۴۳ شمسی مطابق با عید سعید فطر۲۵۰ هجری قمری و سرآغاز بیعت مردم مازندران با حسن بن زید علوی بنیان‌گذار نخستین حکومت شیعی علوی در جهان) روز مازندران نامیده شده و گرامی داشته می‌شود.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال