دوشنبه 28 مرداد 1398
هم‌زمان با سالروز ۱۳ آبان‌ماه

سلیمی: موضوع ۱۳ آبان بسیار گسترده است/ نویسندگان آثار تاریخی به حمایت مالی نیاز دارند

علی الله سلیمی
    -     کد خبر: 5797
    -     تاريخ انتشار : 1397/8/13|12:25
علی الله سلیمی معتقد است که برای نگارش داستان تاریخی و پژوهش، نویسندگان دچار مشکلاتی هستند و اصلی ترین مشکل، این است که در این راستا تامین مالی نمی‌شوند و به همین جهت نمی‌توانند ۲ سال وقت خود را برای پژوهش روی اثری اختصاص دهند.

علی‌الله سلیمی، نویسنده و روزنامه‌نگار کشور، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری درباره رویکرد نویسندگان نسبت به وقایع تاریخی مانند 13 آبان‌ماه، اظهار کرد: در رابطه با واقعه 13 آبان، مضامین بسیاری داریم که با این واقعه همسان هستند و موضوعاتی مانند استکبارستیزی می‌تواند زیرشاخه‌ای از این واقعه باشد.

وی با تاکید بر اینکه مضامین گسترده‌ای درباره 13 آبان‌ماه وجود دارد، عنوان کرد: دشمنی آمریکا با ایران که امروز به شکل تازه‌ای خود را نشان داده است، به موضوع خاصی خلاصه نمی‌شود. در گذشته وقتی درباره 13 آبان صحبت می‌شد، تعبیر بیشتر داستان‌نویسان موضوعاتی مانند تسخیر لانه جاسوسی یا کشتار دانش‌آموزان بود. در حالی که موضوع 13 آبان بسیار گسترده است و محدود به یک اتفاق نیست.

سلیمی ادامه داد: پیش از این معتقد بودم داستانی درباره 13 آبان نوشته نشده است؛ در حالی که بهتر است بگوییم داستانی به شکل مستقیم درباره واقعه 13 آبان به نگارش درنیامده است، اما با این مضمون و موضوعاتی مانند استکبارستیزی داستان‌های بسیاری داریم.

این نویسنده خاطرنشان کرد: درباره اصل واقعه 13 آبان در فضای ادبیات کوتاهی کرده‌ایم. این گونه موضوعات نیاز به مطالعه فراوان و تحقیق دارد. در کشور ما هنوز این موضوع جا نیفتاده است که نویسنده‌ها به دنبال پژوهش‌های تاریخی بروند و بر اساس آن داستانی بنویسند و این فضا را بیشتر در تاریخ شفاهی و خاطره‌نگاری می‌بینیم و نویسندگان ترجیح می‌دهند از تخیلات خود استفاده کنند.

وی افزود: البته برای نگارش داستان تاریخی و پژوهش، نویسندگان هم دچار مشکلاتی هستند و اصلی‌ترین مشکل، این است که در این راستا تامین مالی نمی‌شوند و به همین جهت نمی‌توانند 2 سال وقت خود را برای پژوهش روی اثری اختصاص دهند. وقتی رمان تاریخی نوشته نشود، ردپای تاریخ را در ادبیات نمی‌بینیم و ادبیات هویت ملی پیدا نمی‌کند و همه این‌ها زنجیره‌وار به هم متصل هستند.

روز دانش‌آموز در ایران مصادف است با ۱۳ آبان هر سال. علت نام‌گذاری این روز، واقعه کشتار جمعی دانش‌آموزان تهرانی است که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند. همچنین در این روز لانه جاسوسی آمریکا به دست دانشجویان تسخیر شد.

گفتنی است، علی‌الله سلیمی، متولد 6 فروردین 1347 فروردین، در یکی از روستاهای قره در حوالی زنجان متولد شد. وی از فعالان عرصه ادبی و نشریات کشور است. از این نویسنده آثاری همچون «زمستان و چله‌ها»، «باد برگ‌ها را سمت دره‌ها می‌برد» و «دل‌بستگی در سال‌های سخت» اشاره کرد که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده‌اند.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال