پنج شنبه 6 آذر 1399
یادداشت صمد رحیمی بر سومین همایش تئاتر پیاده‌روی اربعین حسینی

باورش سخت بلکه غیر قابل باور است

سومین همایش تئاتر اربعین
    -     کد خبر: 5793
    -     تاريخ انتشار : 1397/8/12|15:04
صمد رحیمی، مدیر واحد نمایش حوزه هنری گلستان و هنرمند حاضر در سومین همایش تئاتر پیاده‌روی اربعین، طی یادداشتی به بیان زیبایی‌های اربعین حسینی امسال با حضور نمایش‌های حوزه هنری پرداخت.

پایگاه خبری حوزه هنری؛

پیاده‌روی آن‌هم بدون هیچ امکاناتی و حتی پای برهنه، با کوله‌باری سنگین، پرچم‌های بزرگ برافراشته در دست. شاید ۸۵کیلومتر همه یکرنگ. هیچ‌کس نمی‌داند دیگری چه شغلی یا چه جایگاهی دارد. آیا دارای قدرت و ثروت و مکنت است؟ یا کارگر است و اهل طبقه پایین‌دست جامعه؟ سفید است یا سیاه؟ زشت است یا زیبا؟

به گمانم شکلی کوچک شده از صحرای محشر. تنها زبان مشترک بین آدم‌ها، زبان بدن است.

پرچم‌های مختلف نشان از حضور آدم‌ها از همه جای جهان دارد.

خدمت به زائر بزرگ‌ترین افتخار است برای اهالی این سفر. همه به طرز شگفت‌انگیزی مهربانند.

موکب‌هایی که به هتل پنج ستاره می‌مانند برای زائر عاشق، که نام‌های آشنایی از شهرهای مختلف کشورمان بر سردرشان خودنمایی می‌کند به همراه موکب‌هایی از کشورهای دیگر از تو خواهش می‌کنند که بر سر سفره‌شان بنشینی. یا غذای بیشتری ببری، یا چای بنوشی.

به گمانم اگر اندکی از بالاتر به این صف شاید ۸۵ کیلومتری بنگریم بسانِ رودی خروشان خواهد بود که در پیچ و خم مسیر خود به پیش می‌رود و تمامی ندارد.

و این میسر نمی‌شود مگر به دو کلمه «عشقِ حسین».

در این راه، هر کس به غایت توانِ خود به امام و پیام امام اظهار ارادت می‌کند و خدمت می‌رساند.

کسی با ایجاد موکب، کسی دیگر با دادن طعام، دیگری واکس، خیاطی، خدمات درمانی، ماساژ و شاید هر آنچه که فکر نکنی.

خوب که بنگری در جای جای این صف طولانی، عده‌ای هم دور عده‌ای دیگر جمع شده‌اند به دیدن نمایش.

نمایش‌هایی که در قالب موضوعاتی برگرفته شده از قیام امام، به شکل خیابانی، میدانی و تعزیه عده زیادی را دور خود جمع کرده‌اند.

همایش پیاده‌روی اربعین ،کاری که به همت حوزه هنری چند سالی است که در این مسیر خودنمایی می‌کند.

گروه‌های نمایشی از سراسر ایران به این راهپیمایی اعزام شدند تا پیام عاشورا را در زبان‌های مختلف، از بالاترین منبرها به جهانیان اعلام کنند.

این همایش،که به نوعی بیانگر هوشمندی مجموعه حوزه هنری در جهت یافتن فضاهایی برای اجرای نمایش با نگاهی به اعتلای فرهنگ عاشورا است، می‌تواند با برنامه‌ریزی منظم تری برای سایر ماه‌های سال و به مناسبت‌های مختلف در کشورهای دیگر نیز خودنمایی کند و تفکر شیعه را بسط و گسترش دهد.

تفکری که با حسین شروع و با حسین تمام می‌شود. و این همه مسیر پیاده روی است و تو را به این می‌رساند که اگر قرار بود عشق نام دیگری داشته باشد بی‌گمان نامش حسین بود.

(صمد رحیمی، مدیر واحد نمایش حوزه هنری گلستان و هنرمند شرکت کننده در سومین همایش تئاتر پیاده‌روی اربعین«روایت راهیان»)

 

گفتنی است، سومین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» 28 مهرماه لغایت 7 آبان‌ماه در نجف اشرف، مسیر پیاده روی، کربلای معلی و پایاه های مرزی مهران، چذابه و شلمچه برگزار شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال