شنبه 10 خرداد 1399
مرشد میرزاعلی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

هنرمندان در پیاده‌روی اربعین یکپارچه و یک‌دل آمده‌اند/ شناسنامه «روایت راهیان» به نام حوزه هنری است

محسن میرزاعلی
    -     کد خبر: 5737
    -     تاريخ انتشار : 1397/8/6|10:45
مرشد میرزاعلی، مسئول دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری که برای سومین سال پیا‌پی در همایش تئاتر پیاده‌روی اربعین (روایت راهیان) شرکت کرده است، گفت: حضور جمعی و یکپارچه هنرمندان در مسیر پیاده‌روی اربعین نشانه عظمت امام حسین(ع) و اهل بیت ایشان است؛ چرا که در پیاده‌روی اربعین همه مردم «من» را کنار گذاشته و «ما» می‌شوند. هنرمندان نیز هر نوع تفکر هنری و هر نگرشی به دنیای خود را کنار گذاشته و در این راه تنها به خدمت و جلب رضای سیدالشهدا (ع) می‌اندیشند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، محسن میرزاعلی هنرمندی است که از کودکی و با سبقه اجدادی به دنیای هنر نقالی، پرده خوانی و دیگر گونه‌های نمایشی مشابه آن از جمله تعزیه قدم گذاشته است. وی که چندی است مسئولیت دفتر تازه تاسیس تعزیه و آیین‌های نمایشی حوزه هنری را بر عهده گرفته است بار دیگر در سومین همایش پیاده‌روی اربعین (روایت راهیان) حضور یافته تا در این رویداد که نوعی نذر فرهنگی است سهیم باشد. مرشد میرزاعلی که هم اکنون در عراق به هنرنمایی در مسیر پیاده‌روی اربعین و موکب‌های این مسیر مشغول است در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: پیاده‌روی اربعین به تنهایی، خود یک رویداد فرهنگی و هنری است که هر یک از زائرین هنرمندان آن‌ هستند. همایش تئاتر اربعین بهانه‌ای برای حضور فعال‌تر و نمایان‌تر هنرمندان تئاتر و آیین‌های نمایشی کشور است؛ چرا که هر ساله جمع کثیری از هنرمندان در این مسیر قدم می‌گذارند و بی‌خود از خود شده تا در پایان به محبوب خویش یعنی بین‌الحرمین برسند. در نتیجه چه بهتر که این هنرمندان علاوه بر حضور خود در این مسیر با هنر خویش به افزایش معرفت امام‌شناسی و درس‌های واقعه کربلا به زائران بپردازند.

میرزاعلی در ادامه گفت: حضور جمعی و یکپارچه هنرمندان در مسیر پیاده‌روی اربعین نشانه عظمت امام حسین(ع) و اهل بیت ایشان است؛ چرا که در پیاده‌روی اربعین همه مردم «من» را کنار گذاشته و «ما» می‌شوند. هنرمندان نیز هر نوع تفکر هنری و هر نگرشی به دنیای خود را کنار گذاشته و در این راه تنها به خدمت و جلب رضای سیدالشهدا می‌اندیشند. این رویداد، حماسه‌ای تاریخی است که هرساله شکل می‌گیرد. مردم در این راه آن‌چنان برادری و برابری دارند که می‌توان آن لحظات را نمونه‌‌ای از بهشت زمینی دانست.

مسئول دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری افزود: مایه فخر بنده است که بار دیگر لیاقت حضور در همایش تئاتر اربعین را پیدا کردم. اجرای نمایش‌های سومین همایش تئاتر اربعین برای زائران این رویداد عظیم، نذری فرهنگی است که ان‌شاءالله از سوی اباعبدالله الحسین علیه السلام مورد قبول واقع شود.

مرشد میرزاعلی گفت: استقبال بسیار خوبی از اجرای نمایش‌های ما در سومین همایش پیاده‌روی اربعین شده است. این اقبال عمومی به‌ویژه از سوی مردم غیر ایرانی به چند دلیل می‌تواند باشد. یکی از دلایل آن عنایت اهل بیت(ع) ناشی از نیت خالص هنرمندان این رویداد است. اما به لحاظ فرهنگی از آنجایی که امسال همایش ما به چند زبان زنده دنیا اجرا می‌شود و بسیاری از مردم غیر ایرانی حاضر در مسیر پیاده‌روی اربعین آشنایی با تئاتر و هنرهای نمایشی ندارند، لاجرم آن‌ها را مجذوب خود می‌کند. بی‌شک ما با این تعداد نمایش توان پاسخ‌گویی فرهنگی-هنری جمعیت بی‌شمار زائران را نداریم. اما تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا لحظاتی آموزشی را با مفاهیم اخلاقی اهل بیت و معرفی هرچه بهتر آن‌ها به عنوان الگویی بسیار مناسب برای زندگی دنیایی و اخروی در این مسیر فراهم کنیم.

وی افزود: 150هنرمند تئاتر کشور در بخش‌های نقالی، پرده‌خوانی، تعزیه، خیابانی، موکبی (مسجدی) و مقتل‌خوانی اقدام به اجرای اثر در نجف اشرف، مسیر پیاده‌روی اربعین و کربلای معلی کردند. در این بین نمایش‌هایی که با زبان عربی اجرا شدند مخاطبان بیشتری را به خود جذب کردند.

میرزاعلی، مسئول دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، ادامه داد: همایش تئاتر اربعین رویدادی ارزشمند و معظم است که به همت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری پایه‌گذاری و ادامه داده می‌شود. شناسنامه همایش تئاتر پیاده‌روی اربعین به نام مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری است که توانسته جریان متناوب تئاتری را در این مسیر برقرار کند و دیگر نهادهای فرهنگی و هنری را نیز پای کار بیاورد و نیروی محرکه آن‌ها باشد.

وی در پایان با ابراز خرسندی از دستیابی همایش تئاتر پیاده‌روی اربعین به جریان‌سازی عمومی میان نهادهای فرهنگی گفت: خوشبختانه در سومین سال پیاپی برگزاری همایش تئاتر پیاده‌روی اربعین، شاهد حضور دیگر نهادهای فرهنگی و هنری نیز برای اجرای نمایش در مسیر پیاده‌روی اربعین هستیم که نشان دهنده موفقیت حقیقی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در این نذر فرهنگی است.

گفتنی است، سومین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین به همت دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد حوزه هنری 28 مهر‌ماه الی 8 آبان‌ماه 1397 در پایانه‌های مرزی کشور با عراق، نجف اشرف، مسیر پیاده‌روی اربعین و کربلای معلی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال