سه شنبه 1 بهمن 1398
حجت‌الاسلام رفیعی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

خط ناب اسلام در عاشورا متبلور شد/ چشمه جوشان حقیقت در اربعین جلوه‌گر است

حجت الاسلام رفیعی
    -     کد خبر: 5698
    -     تاريخ انتشار : 1397/8/2|12:32
حجت‌الاسلام رفیعی درباره پیاده‌روی اربعین گفت: پیاده‌روی اربعین رودی خروشان از چشمه جوشان عاشوراست؛ حقیقت اسلام و خط ناب آن در عاشورا متبلور شد و امروز این حقیقت در اربعین جلوه‌گر است و میلیون‌ها زائر برای چشیدن از سرچشمه راستی‌ها عازم کربلای معلی می‌شوند.

حجت‌الاسلام ناصر رفیعی محمدی، کارشناس مسائل مذهبی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، درباره پیاده‌روی اربعین و ویژگی‌های بارز این حرکت جمعی گفت: پیاده‌روی اربعین فقط یک آیین و سنت شیعی نیست؛ همان‌طور که حضرت اباعبدالله الحسین (ع) نیز محدود به شیعیان نیستند. عاشورا به قدری عظمت دارد که مرزهای دینی نمی‌تواند آن را محدود به خود کند. همان‌طور که خود حضرت سیدالشهدا (ع) می فرمایند «اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید»، هرکسی که در دنیا به هر آیین و مسلکی است اگر آزاده باشد، می‌تواند شیرینی حقیقت انسانی عاشورا را درک کند. اسلام برای سعادت بشر نازل شده است و خط ناب این دین تمام‌عیار در عاشورا متبلور شد. امروز اگر عاشقانه با پای پیاده به سمت کربلا حرکت می‌کنند، دل‌سوختگان حقیقت هستند که در پی یافتن آن به سمت بزرگ‌آزاده جهان رهسپارند.

وی ادامه داد: پیاده‌روی اربعین یک حرکت خاص و منحصربه‌فرد است. این روزها شاهد هستیم از همه جای جهان، مسلمان و غیر مسلمان، شیعه و سنی آسیایی و آفریقایی، آمریکایی و اروپایی در این مسیر وارد شده و برای خالص شدن به سمت کربلا حرکت می کنند. در این مسیر نزدیک به هزار و ششصد عمود وجود دارد. این‌ها که با پای پیاده به سمت کربلا حرکت می کنند نمی‌خواهند با خستگی و دشواری خود ریاضت بکشند بلکه در طول مسیر با حسین بن علی(ع) نجوا می کنند، زنگار روحشان زدوده می‌شود، خالص می‌شوند تا بتوانند از دریای بی‌کران حسین سهم بیشتری بهر دل خود بردارند. کسانی که با پای پیاده به زیارت حضرت اباعبدالله (ع) رفته اند، شیرینی آن را درک می‌کنند و صحبت‌های من را بهتر می فهمند. این پیاده‌روی اربعین چیزی جدای از زیارت عادی است؛ به راستی که برکت در جمع است. زمانی که این جماعت میزبان با نصب موکب ها میلیون ها زائر را تکریم می کنند، شما به شیرینی وحدت و انسجام امت اسلام بیشتر پی می برید.

این کارشناس مسائل دینی تصریح کرد: خوشا به حال آنان که در این مسیر با چشم دل حقیقت اسلام را درک می کنند؛ محبت، نوع دوستی، صفا، صمیمیت و البته وحدت که بزرگ‌ترین جلوه این مراسم باشکوه است. امیدواریم که بتوانیم این سنت را هر سال با قوت بیشتر احیا کنیم و برای گسترش آن بکوشیم. یکی از راه‌های گسترش فرهنگ اربعین، نگارش و ثبت آن است. ما باید اربعین را ماندگار کنیم. گذشتگان که این سنت را بنا نهادند سینه به سینه آن را حفظ کردند. امروز که این ماندگاری جلوه‌ای ابدی به خود گرفته ما نیز وظیفه داریم برای ماندگاری بیشتر فرهنگ اربعین حسینی پیش‌قدم شویم. نوشتن خاطرات، دل‌نوشته، ساخت مستند و فعالیت رسانه‌ای می تواند به مانایی این مراسم باشکوه کمک کند. امیدوارم همه این شیرینی بی حد و نصاب را بچشند و سال بعد دست دیگران را هم بگیرند و با خود همراه سازند.

حجت‌الاسلام رفیعی درباره آفت های پیاده‌روی اربعین نیز گفت: چیزی که اسلام را بیش از همه تهدید می کند، افراط گرایی و اختلاف‌افکنی است. ذات پیاده‌روی اربعین وحدت‌آفرینی است. هر زمان که شما احساس کردید از موکبی صدای تفرقه به گوش می رسد آنجا صدای دشمن پژواک می شود. وحدت، راز پیروزی اسلام در برابر همه دشمنی ها است. اگر امت اسلامی متحد باشد، رژیم صهیونیستی که هیچ، بزرگ‌ترین قدرت های جهان نیست خواهد شد. اما متاسفانه دشمن در لباس مسلمانان دو آتشه کاری می کند که عده ای آدم با یارگیری خط تفرقه را پررنگ کنند و جریان را به سمتی سوق دهند که خط کشی ها منجر به بروز اختلاف و بعد دشمنی های قبیله ای و نژادی شود.

وی با بیان اینکه مسیحیان و سایر ادیان در این پیاده‌روی حضور دارند، گفت: نقطه اتصال همه ادیان الهی توحید است. اگر ما وحدین را گرد هم جمع کنیم و بر اختلافات پشت کنیم، خواهید دید که صدای کلام الله رفیع‌تر از همه صداها بر بام جهان صدا خواهد کرد و دشمن را زمین‌گیر خواهد ساخت. اما متاسفانه برخی رفتارهای تند و افراطی کار را به جایی می رساند که مسلمان جان مسلمان دیگر را می گیرد. دشمن با اختلاف‌افکنی، با نفوذ، با ایجاد مسیر باطل، کاری می کند که علیه مردم بی گناه یمن لشکرکشی شود. متاسفانه این سال ها جان بسیاری از مسلمانان در سوریه، در یمن و در جاهای مختلف جهان به خاطر همین تفرقه ها و افراطی گری هایی که ریشه اش در زمین دشمن است، گرفته شده. امیدواریم این مراسم باشکوه اربعین وحدت را در میان مسلمانان و همه افراد آزاده جهان بگستراند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال