یکشنبه 9 آذر 1399

داوران دومین مسابقه طراحی معماری موکب، طرح‌های برتر را انتخاب کردند

معماری موکب
    -     کد خبر: 5655
    -     تاريخ انتشار : 1397/7/29|11:57
جلسه داوری آثار رسیده به دبیرخانه دومین مسابقه طراحی معماری موکب، با انتخاب ۲ طرح به‌عنوان طرح‌های واجد شرایط تقدیر و ۳ طرح به‌عنوان طرح‌های برتر برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، روز شنبه ۲۸ مهرماه، با حضور اعضای هیئت داوری متشکل از بهمن ادیب‌زاده، محسن وفامهر، یحیی نوریان، علی فروزانفر مدیر مرکز معماری اسلامی حوزه هنری و اکبر شیرمحمدزاده مسئول برنامه‌های هنری و آموزشی مرکز معماری اسلامی برگزار شد.

طی این مراسم داوری از بین ۶۷ اثر واصله به دبیرخانه، بعد از بحث‌های کارشناسی توسط هیئت محترم داوری و توافق نظر، ۲ طرح به‌عنوان طرح‌های واجد شرایط تقدیر و ۳ طرح به‌عنوان طرح‌های برتر اعلام شدند.

اکبر شیرمحمد‌زاده، مسئول برنامه‌های هنری و آموزشی مرکز معماری اسلامی، گفت: چند سالی است که در ایام سوگواری سالار شهیدان امام‌حسین(ع)، جمع کثیری از عاشقان حسینی راهی کشور عراق شده و  مسیر شهرهای مختلف تا کربلا را پیاده طی می‌کنند. از سوی دیگر ساکنان بومی عراق و علاقه‌مندانی از ایران و سایر کشورهای اسلامی با برپایی موکب‌هایی در مسیر زیارتی نجف تا کربلا، سعی می‌کنند تا با ارائه خدمات اقامتی، فرهنگی و درمانی، این سفر عرفانی را برای زائران سهل­‌تر و دلپذیرتر سازند.

به‌منظور سامان‌دهی بهتر این موکب‌ها، مرکز معماری اسلامی حوزه هنری برای دومین سال با برپایی مسابقه طراحی معماری، ایده‌های خلاقانه و کاربردی را جمع‌آوری کرده و در اختیار متولیان برگزاری این آیین معنوی قرار داد. توجه به مفاهیم فرهنگی قیام حسینی در طرح، شکل‌دهی به بستری برای شکل‌گیری سبک زندگی اسلامی، ارائه خدمات بهتر و کامل‌تر به زائران پیاده و کاربران موکب‌ها، توجه به شرایط اقلیمی و ارتباط مناسب با طبیعت، طراحی فضاهای چند عملکردی، شناخت بهتر آداب و شرایط پیاده‌روی برای زیارت و فعالیت مطلوب طرح در زمان‌های پیک کاربر از اولویت‌های طرح‌های ارائه شده بود. قرار نیست بلاهایی که سر شهرهایمان آورده‌ایم را بر سر مسیر پیاده اربعین بیاوریم. سال گذشته در مسیر نجف به کربلا موکب ایرانی را دیدم که با نمای کاملا سنگ به‌صورت یک ساختمان عالی ساخته شده بود. البته بانی ساخت این محل با نیت خیر و انجام کاری برای اربعین چنین هزینه‌ای کرده بود اما فرد معماری که چنین ساختمانی را در این مسیر طراحی کرده مرتکب اشتباه شده. عجیب اینکه سبک معماری به‌کار رفته در این موکب، سبک معماری آندولس بود یعنی حتی معماری ایرانی هم نبود و اسم این ساختمان را هم گذاشته بودند حسینیه.

در مراسم داوری این مسابقه که با حضو اساتید بهمن ادیب‌زاده، محسن وفامهر و یحیی نوریان و همراهی مدیر مرکز معماری اسلامی انجام شد، در ابتدا داوران به بحث و تبادل در خصوص نوع مسابقه و پیشنهادهای برای بهتر شدن این مسابقه ارزشمند داشتند و پس از آن آثار ارسال شده، به داوری گذاشته شدند که در نهایت ۳ طرح از ۶۷ طرح ارسالی به‌عنوان آثار برتر و همچنین دو اثر به عنوان آثار واجد تقدیر انتخاب شدند.

مراسم اختتامیه این مسابقه به همراه افتتاحیه نمایشگاه آثار برتر در تاریخ ۳۰ مهرماه، در سالن شهید امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال