سه شنبه 6 آیان 1399
میرزاعلی مسئول دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی حوزه هنری خبر داد:

نقالی و پرده‌خوانی «عشاق» در حرم حضرت معصومه (س) برگزار می‌شود

مرشد محسن میرزا علی و حسین عالم بخش
    -     کد خبر: 5629
    -     تاريخ انتشار : 1397/7/25|12:59
محسن میرزاعلی مسئول دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی حوزه هنری از برگزاری مراسم نقالی و پرده‌خوانی «عشاق» در حرم حضرت معصومه (س) با همکاری مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت (علیهم السلام) از فردا (۲۶مهر ماه) خبر داد.

محسن میرزاعلی مسئول دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) با همکاری موسسه جهانی آل البیت(ع) هر ساله در ایام اربعین حسینی نمایشگاه «واقعه نگاری» اربعین در راستای آشنایی با تاریخچه و معارف و مفاهیم اربعین برپا می‌کند. امسال این نمایشگاه با یک برنامه جانبی نیز همراه است. همراه با برگزاری نمایشگاه عکس اربعین، حرم حضرت معصومه(س) در روزهای آینده میزبان مراسم نقالی و پرده‌خوانی با عنوان «عشاق» نیز خواهد بود. این مراسم از 26 مهرماه در صحن جوادالائمه(ع) حرم حضرت معصومه(س) کار خود را آغاز خواهد کرد.

میرزاعلی افزود: نقالی و پرده‌خوانی «عشاق» از سوی دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با همکاری موسسه جهانی آل البیت(ع) برگزار می‌شود. این مراسم به این گستردگی با موضوع امام حسن مجتبی(ع)، امام رضا(ع)، اربعین، قیام سیدالشهدا و رحلت رسول‌الله(ص) برای اولین بار است در حرم حضرت فاطمه معصومه (س) برگزار می‌شود. نقالی و پرده‌خوانی «عشاق» در بخش‌های خردسالان، کودک و نوجوان، جوان و پیشکسوتان 15 اجرا خواهند داشت. از آنجایی که امسال اولین تجربه ما در این بازه زمانی و مکانی است فراخوانی را اعلام نکردیم و به انتخاب خودمان گروه‌ها و افرادی را برای اجرای نقالی و پرده‌خوانی دعوت کردیم. در صورتی که نقالی و پرده‌خوانی «عشاق» در گام نخست خود موفق عمل کند و ما با استقبال خوبی از سوی هنرمندان و عموم مردم مواجه شویم سال آینده فراخوان می‌دهیم تا گروه‌های علاقه‌مند برای حضور در این مراسم اقدام نمایند.

این مرشد برجسته نقالی و پرده‌خوانی کشور گفت: اولین اجرای نقالی ما با اجرای کوچکترین نقال کشور یعنی خانم سارینا حیدری انجام می‌شود که علاوه بر نقالی شعرخوانی نیز خواهد داشت. در بخش نوجوان و جوان ما در هفته آغازین این مراسم حسن بصیری اجرا خواهند داشت. همچنین در اجرای ابتدایی بخش پیشکسوتان احتمالا محمد معجونی و یا بنده نقالی خواهیم داشت. اجراهای گروه‌ها و هنرمندان مختلف نقالی و پرده‌خوانی ما در این مراسم از 26مهر آغاز و تا 22 آبان‌ماه ادامه خواهد داشت.

میرزاعلی ادامه داد: بخش آماده‌سازی طومارهای نقالی و پرده‌خوانی برای این مراسم به همراه انتخاب و برنامه‌ریزی اجرای گروه‌های مختلف به عهده دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی حوزه هنری است. همچنین در بخش‌های تبلیغاتی مراسم نقالی و پرده‌خوانی «عشاق» نیز ما فعالیت داریم. موسسه جهانی آل البیت(ع) هم در برگزاری این مراسم پشتیبانی مالی و هماهنگی‌های لازم با حرم حضرت معصومه(س) را انجام خواهد داد.

وی در مورد انتشار برنامه‌های دقیق این مراسم در پایان گفت: برنامه نهایی اجراهای نقالی و پرده‌خوانی«عشاق» به زودی اعلام خواهد شد. چرا که این گروه‌ها علاوه بر حضور در این مراسم برای اجرای نقالی و پرده‌خوانی در سومین همایش تئاتر پیاده‌روی اربعین(روایت راهیان) نیز باید حضور داشته باشند. در نتیجه در حال هماهنگی‌های لازم با هر یک از گروه‌های و هنرمندان برای هنرنمایی‌ خود هستیم. انشالله ما بتوانیم مبلغان خوبی در اشاعه معارف علوی و اهل بیت(ع) برای عاشقان ایشان باشیم.

گفتنی است، مراسم نقالی و پرده‌خوانی «عشاق» 26 مهر الی 22 آبان در قالب 15 اجرا در صحن جوادالائمه(ع) حرم حضرت معصومه(س) از سوی دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با همکاری مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت (علیهم السلام) برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال