یکشنبه 9 آذر 1399
سعید اوحدی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

اربعین تجلی عشق به اباعبدالله (ع)است/ ارزش خاطرات پیاده‌روی با گذر زمان مشخص می‌شود

سعید اوحدی
    -     کد خبر: 5611
    -     تاريخ انتشار : 1397/7/25|12:08
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره پیاده‌روی اربعین گفت: یکی از برنامه‌های خاص، معنوی و ویژه در سال‌های گذشته احیای پیاده‌روی اربعین است که زائران با پای پیاده از نجف اشرف به سمت کربلا حرکت می‌کنند؛ حرکتی که به‌راستی تجلی عشق و عظمت اباعبدالله الحسین(ع) است.

سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، درباره پیاده‌روی اربعین و ابعاد گوناگون فرهنگی آن گفت: با سقوط صدام بعضی از سنت‌ها و آداب و رسوم گذشته مردم عراق احیا شد که یکی از آن‌ها مراسم پیاده‌روی اربعین بود که مردم عراق از سراسر این کشور به سمت کربلا می‌آمدند تا در روز اربعین به زیارت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) نایل آیند. اما بعد از پایان دوران دیکتاتوری صدام، رفته رفته این مراسم محلی یا ملی به یک همایش و جریان بین‌‌المللی بدل شد؛ به‌طوری که میلیون‌ها زائر، اعم از شیعه و سنتی و حتی غیر مسلمان به عراق می‌آیند و در این پیاده‌روی شرکت می‌کنند. یکی از عجایب و اعجازهای این مراسم این است که برکت اربعین را دوچندان کرده، مقصد شاید به ظاهر کربلا و زیارت حرم باشد اما در طول مسیر نیز وجود موکب‌ها، عاشقانه دل‌سوخته‌ای که همه زندگی خود را نذر امامشان می کنند جلوه ای خاص و وصف نشدنی است.

وی ادامه داد: کسانی که می گویند اسلام دین خشونت است کافی است چند قدمی در مسیر پیاده‌روی قدم بزنند تا محبت و برادری را میان امت مسلمان ببینند، یهودی ها و مسیحیان در این مراسم شرکت می کنند، همه این ها نشان می دهد نقطه مشترک بین همه انسان ها خدامحوری است. در این مراسم می توان ایثار را از نزدیک درک کرد. انسان های فقیری که در تمام طول سال در سختی و مشکلات زندگی می کنند تا پول خوراک و زندگی و آسایش خود را جمع کنند در ایام پیاده‌روی خرج زائران حرم امام حسین(ع) کنند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره ثبت خاطرات زائران نیز گفت: جای جای این سفر، هر دقیقه آن، اتفاقات خاص است؛ از همین رو ثبت آن‌ها می تواند به ماندگاری و اثربخشی بسیار طولانی آن‌ها منجر شود؛ اتفاقی که مقدمه‌ای می‌شود تا لذت فردی و حال خوب روحانی یک فرد برای دیگران نیز تداعی شود و با آن همراه شوند. نوشتن خاطره همیشه کاری پسندیده است و نوشتن خاطرات اربعین دوچندان؛ با گذشت زمان ارزش این ثبت خاطرات مشخص می‌شود و قطعا اگر مجموعه‌ای از این خاطرات ناب جمع‌آوری شود و در قالب کتاب ارائه شود کاری بزرگ و اثربخش خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال