جمعه 9 آیان 1399

معلمی: شب‌های خاطره می‌تواند به سوژه‌یابی هنرمندان کمک کند/ قره‌داغی: سوره مهر درچاپ کتاب تفاوتی میان آثار استان‌ها و مرکز قائل نیست

معلمی
    -     کد خبر: 5609
    -     تاريخ انتشار : 1397/7/23|17:34
سرویس : استانها
با حضور مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری و عبدالحمید قره‌داغی مدیرعامل انتشارات سوره مهر، برخی از فعالیت‌های این دو بخش در جمع مسئولان دفاتر فرهنگ و مطالعات پایداری مراکز استانی حوزه هنری تشریح شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری با حضور در نشست سالانه مسئولان دفاتر فرهنگ و مطالعات پایداری مراکز استانی بر توجه بیشتر مسئولان پایداری درخصوص تولید کتاب تاکید کرد و افزود: شاید چاپ کتاب کار سختی نباشد، اما کتاب خوب چاپ کردن سخت است. همچنین کتاب را به‌دست مخاطب رساندن شاید از آن هم سخت‌تر باشد که از بخش‌های مهم برای رسیدن محصول به‌دست مخاطب است که به فعالیت و تمرکز بیشتری در این بخش نیاز است.

معلمی پرداختن به جلوه‌های بصری و هنری را برای محصولات فرهنگی مهم دانست و گفت حوزه هنری با راه‌اندازی مجموعه کارگاه نگاره سوره درصدد هست تا به بخش طراحی و تولید کلیپ به مراکز استان‌ها نیز کمک کند.

وی در ادامه به برگزاری مراسم شب خاطره در سطح مراکز استان‌ها اشاره کرد و گفت: ما باید شب خاطره‌هایی تخصصی برای مخاطبین خاص مثل سینماگران، تئاتری‌ها، شاعران و ... برگزار کنیم.

معاون هنری حوزه هنری خاطرنشان کرد: مشکل خیلی از هنرمندان ما قصه است. نمی‌دانند باید چه ببینند و به چه سوژه ای بپردازند. خیلی از برنامه شب‌های خاطره خودش یک قصه است و می‌تواند ایده خوبی برای هنرمندان باشد، کسی هم که خاطره را روایت می‌کند باید توجیه شود که ما اینجا نیامده‌ایم که بصیرت‌افزایی کنیم و یا احساسات مخاطبان را تحریک کنیم، باید خاطره خود را روایت کنند تا هنرمندان از این خاطره‌ها ایده بگیرند.

عبدالحمید قره‌داغی، مدیرعامل انتشارات سوره مهر، نیز در این نشست به بخشی از فعالیت‌های سوره مهر اشاره کرد و گفت: به‌دلیل حجم زیاد کار، کتاب‌های زیادی در انتظار چاپ است. ما ابتدا آثار را آنالیز می‌کنیم تا ببینیم کتاب در چه سطحی است و برآورد فروش آن چگونه است. سوره مهر از مدیران دفاتر استان‌ها خواسته است تا که قبل از ارسال کتاب‌ها آن را مطالعه و ارزیابی کنند.

قره‌داغی ادامه داد: نباید فقط به‌عنوان تاریخ شفاهی بر روی جلد کتاب‌ها بسنده کرد و باید همه جنبه‌های آن مثل عنوان کتاب، مخاطبین، عرضه و فروش کتاب را در نظر گرفت. ما به رؤسای مراکز استان‌های حوزه هنری توصیه کردیم که برنامه‌ای در نظر بگیرند تا برای کتاب‌ها مشتریانی (مخاطبان) پیدا کنند تا تیراژ کتاب به ۵۰۰ نسخه برسد و سوره مهر بتواند آن را با چاپ افست منتشر کند.

مدیر عامل سوره مهر به تعداد کتاب‌های چاپ اول در سال گذشته اشاره کرد و گفت: ما سال ۹۶، ۳۱۰ عنوان کتاب چاپ اول منتشر کردیم. اگر مابین تولید افست و دیجیتال تعادل برقرار نمی‌کردیم نمی‌توانستیم همه این آثار را به چاپ برسانیم. ما فرقی میان کتاب‌های تولید استان‌ها و کتاب‌های تولید تهران قائل نمی‌شویم.

وی سپس فرایند چاپ کتاب در سوره مهر را توضیح داد و گفت: یکی از دلایل تاخیر در چاپ کتاب‌ها را کوتاهی نویسندگان و مسئولان استان‌ها دانستند که کار را پس از ارسال پیگیری نمی‌کنند. ما قبل از چاپ، ماکت کتاب را به دفاتر استان‌ها ارسال می‌کنیم تا به تایید نویسنده برسد، اما به‌موقع پاسخی دریافت نمی‌کنیم.

قره‌داغی در پایان ضمن تاکید بر توجه جدی برای تولید آثار مکتوب برای مخاطبان کودک و نوجوان گفت: سوره مهر در تکمیل نیازمندی‌های کتابخانه‌های استان‌ها بر طبق توصیه رئیس حوزه هنری اعلام آمادگی می‌کند.

انتهای پیام/

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال