یکشنبه 9 آذر 1399
حجت‌الاسلام نعیم‌آبادی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

مساجد مسیر تعالی فرهنگ و هنر است/ پیاده‌روی اربعین نمایش تمام‌عیار وحدت

نعیم ابادی
    -     کد خبر: 5560
    -     تاريخ انتشار : 1397/7/21|12:46
امام جمعه بندرعباس درباره پیاده‌روی اربعین و خاطره‌نگاری درباره آن گفت: پیاده‌روی اربعین یکی از مراسم‌هایی بود که از یک محدوده محلی و ملی به یک پدیده بین‌المللی بدل شد. نقل و انتشار اتفاقات و رخدادها در طول مسیر نجف به کربلا اشاعه خوبی‌ها و مصداق امر به معروف است و از همین رو پیاده‌روی اربعین وحدت را به صورت تمام‌عیار به جهان معرفی می‌کند.

حجت‌الاسلام غلامعلی نعیم‌آبادی امام جمعه بندرعباس در حاشیه اختتامیه طرح ملی اوقات فراغت پیرامون نقش مسجد در غنی‌سازی اوقات فراغت و حرکت در مسیر اسلام، گفت: مسجد خانه خدا است و هر کاری که در مسجد انجام شود رنگ و بوی خدایی می گیرد. در مسجد فعالیت های بسیاری انجام می شود؛ از قرض الحسنه که یک کار اقتصادی است تا آموزش دروس که یک کار فرهنگی است و البته فعالیت های ورزشی. اگر هر فعالیت درست و منطبق با اصول مانند فعالیت های فرهنگی، اقتصای، ورزشی، اجتماعی و ... در محیط و در بستر مسجد صورت بگیرد، هم برکتش بسیار بیشتر است و هم حضور در یک مکان مقدس سبب می شود حاضرین، حال روحانی داشته باشند. از همین رو باید مساجد را به عنوان کانون های اصلی زندگی اجتماعی مسلمانان تعریف کرد؛ مکانی که در آن ظرفیت های بالایی تعریف شده است و می توان کارهای متنوعی انجام داد.

وی ادامه داد: هر حرکت جمعی در مسیر صدق و درستی هزاران برابر خیر و برکت به همراه دارد. زمانی که در مسجد جوانان و نوجوانان گرد هم جمع می شوند و برای اوقات فراغت خود برنامه‌ریزی می کنند و دسته جمعی به سراغ کاری می روند، برکت آن کار چندین برابر است. اسلام ناب بر همین مسئله تاکید دارد. اتحاد و انسجام و تقویت آن می تواند ما را در برابر هر نوع نفوذی منسجم کند. اگر جوانان ما دست در دست هم فعالیت های فرهنگی و هنری انجام دهند، در رشته های ورزشی ورود کنند و حرکت های جمعی مانند کوه‌نوردی و ... انجام دهند، مسیر جامعه منطبق بر مودت و دوستی و اتحاد و انسجام پیش می رود.

امام جمعه بندرعباس، با اشاره به راهپیمایی اربعین به عنوان یک مصداق در فعالیت های جمعی گفت: هرساله در پیاده‌روی اربعین میلیون ها زائر خود را به کربلا می رسانند تا به زیارت حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در روز اربعین نائل شوند. شما نگاه کنید هیچ ارگان و نهادی نمی تواند چنین حرکتی را راه‌اندازی و مدیریت کند، بلکه تنها راه این چنین برنامه هایی مردمی بودن و خود جوش بودن است. هیچ دولتی نمی تواند نزدیک به 30 میلیون نفر را از کشورهای مختلف از مذاهب و ادیان گوناگون گرد هم جمع کند. غذا دادن، خوابیدن  و مسائل بهداشتی و امنیتی این برنامه غیر کامل تامین است؛ زیرا مراسمات بسیار کمتر هزینه های میلیاردی می طلبد اما شما شاهد هستید که چگونه خود مردم از قبل برنامه ریزی می کنند، غذا تهیه می کنند، خانه خود را مرتب می کنند و برنامه ای عظیم ترتیب می دهند که بتوانند  پیاده روی اربعین را باشکوه‌تر از سال گذشته برگزار کنند.

حجت‌الاسلام غلامعلی نعیم‌آبادی با اشاره به ثبت خاطرات از پیاده‌روی اربعین گفت: پیاده‌روی اربعین خنثی کننده توطئه دشمنان درخصوص نفوذ و سدشکنی امت واحده اسلامی است. از همین رو این حرکت حسنه مصداق امر به معروف است. ثبت خاطرات و اشاعه آن نیز خود یک حرکت بسیار مثبت و سازنده است؛ زیرا خوانندگانی که فضای راهپیمایی را درک نکرده‌اند با مطالعه آن شیرینی آن را ولو اندک می چشند. از همین رو بسیار مورد تایید و تاکید است که کسانی که رفته اند، این نمایش تمام عیار وحدت را به صورت مکتوب ثبت کنند و برای رونق بخشیدن آن تلاش کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال