چهارشنبه 5 تیر 1398
آیین اختتامیه طرح ملی اوقات فراغت برگزار شد

وزیر ارشاد: مساجد اصلی‌ترین کانون فرهنگ‌سازی در جامعه است

آئین اختتامیه طرح ملی اوقات فراغت
    -     کد خبر: 5550
    -     تاريخ انتشار : 1397/7/18|18:12
آیین اختتامیه «طرح ملی اوقات فراغت» کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد، در این برنامه سید عباس صالحی گفت: مساجد اصلی‌ترین کانون غنی‌سازی اوقات فراغت است؛ به طوری که این کانون در کنار نیروی جوانی و فعالیت فرهنگی هنری می‌تواند بهترین غنی‌سازی برای اوقات فراغت باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، آیین اختتامیه «طرح ملی اوقات فراغت» کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین حبیب رضا ارزانی دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور در تهران برگزار شد.

در این مراسم، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اوقات فراغت و چگونگی استفاده بهتر از زمان‌های تلف شده گفت: اوقات فراغت در زندگی انسان چند تفسیر دارد که بسته به نوع دیدگاه و اعتقاد فرد نسبت به زندگی و سبک زندگی متفاوت است. تفسیر نخست اوقات فراغت را وقت خالی و پرتی قلمداد می‌کند که در فواصل کارهای مهم وجود دارد؛ مانند زمانی که در مسیر رسیدن به فرودگاه وجود دارد؛ زمان خالی که ناخواسته است و معمولا قبل یا بعد از یک کار وظیفه‌ای و مهم ایجاد می‌شود. این زمان را معمولا با مطالعه یا یک سری کارهای فکری و  علمی کوتاه پر می‌کنیم.

وی ادامه داد: در تفسیر بعدی اوقات فراغت به معنای زمان رفع خستگی بعد از سپری کردن کارها و زمان وظیفه‌ای است که ما انجام می دهیم. ما هرکدام زمان هایی را به صورت وظیفه ای کار می کنیم، کارمندان در اداره حاضر هستند و محصلین در دانشگاه یا مدرسه مشغول فراگیری علم هستند. حال زمانی مانند زنگ تفریح، وقتی است که بین این زمان ها وجود دارد، اما تفسیر سوم اوقات فراغت را زمانی تعریف می کند که به سرگرمی و فضای  تفریح اختصاص پیدا می کند. این سه تفسیر در دنیای امروز راه‌هایی برای غنی‌سازی دارند اما در این میان تفسیر چهارمی نیز وجود دارد که قابل توجه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تبیین تفسیر چهارم اوقات فراغت، گفت: تفسیر چهارم درخصوص اوقات فراغت این است که ما در طول زندگی دو نوع زمان داریم، زمانی که به عنوان زمان وظیفه کارهای محول شده را انجام می دهیم و پیش از آمدنش آن ها را پیش‌فروش کرده ایم و زمان هایی که به شکل اختیاری دست خودمان است و ما می توانیم بسته به نیاز خودمان و برنامه ای که خودمان تعریف می کنیم از آن استفاده کنیم. اوقات اجباری و اوقات اختیاری به خوبی اوقات فراغت را نشان می دهد، کارهایی که ما در زمان اختیار خودمان انجام می دهیم کارهایی با برکت است که می تواند در طول زندگی اتفاقات بزرگی را رقم بزند.

صالحی با بیان اینکه انرژی انسان در زمان اوقات فراغت و زمان های اختیار بسیار بیشتر است، گفت: زمانی که انسان در زمان اختیار دست به انجام کاری می زند، انرژی چندبرابری دارد، در اینجاست که می توان گفت غنی‌سازی اوقات فراغت یعنی توجه به زمان های انتخابی زمان هایی که انسان تصمیم می گیرد خودش بر اساس سلیقه مشغول به کاری شود. حال این انرژی و شور به ویژه در زمان جوانی و توجوانی در کنار مسجد و انجام فعالیت های فرهنگی و هنری مثلثی را خلق می کند که می توان گفت اتفاقات بسیار بزرگی رقم می خورد.

وی با بیان اینکه مسجد ترکیبی از بیت‌الله و بیت‌الناس است، گفت: هیچ کس در مسجد احساس غربت ندارد، همه احساس نزدیکی و راحتی دارند؛ زیرا در عین بیت‌الله بودن بیت‌الناس هم هست، در جایی که فعالیت های جمعی و عبادات جماعت صورت می گیرد می تواند مهد اتفاقات عظیمی باشد و آغاز برنامه های دسته جمعی که برکت آن بسیار بیشتر از فعالیت های فرهنگی توسط افرادی است که در زمان اجباری کار می کنند. کانون های فرهنگی مساجد دقیقا این ظرفیت عظیم را به خوبی شناخته و توانسته است دست به رخدادهای بزرگی بزند. مساجد و به‌ویژه کانون های فرهنگی هنری مساجد پایگاه های قابل توجه برای توسعه فرهنگی هستند. مسجد، قلب تپنده جامعه اسلامی، مقدس ترین و اجتماعی ترین مکان گردهمایی مسلمانان است؛ از همین رو می توان میزبان بزرگ‌ترین برنامه های فرهنگ‌مداری، خودسازی و جامعه‌پذیری باشد.

شایان ذکر است، ۱۹ مهرماه؛ سالروز سخنرانی مقام معظم رهبری در جمع ائمه جماعات مساجد و روحانیون خراسان شمالی، نقطه عطفی در فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری است که در همین راستا ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور و دبیرخانه های استانی آن و همچنین کانون‌های فرهنگی هنری، همه ساله برنامه ها و همایش های مختلفی در بزرگداشت این روز مهم در سراسر کشور برگزار می کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال