چهارشنبه 5 تیر 1398

گُل سرخ و گُل زردی که در هفته ملی کودک رویید

کتاب خردسال
    -     کد خبر: 5525
    -     تاريخ انتشار : 1397/7/17|17:18
«من گُل سرخم تو گُلِ زردی» مجموعه شعر خردسال اکرم کشایی است که به تازگی و همزمان با هفته ملی کودک توسط سوره مهر منتشر شده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کشایی درباره این اثر گفت:  این مجموعه، دومین کتاب شعر من برای گروه سنی خردسالان و بچه های زیر دبستان است . قبل از این یک مجموعه شعر برای خردسالان و یک کتاب شعر برای نوجوانان داشته ام .
 
  
وی ادامه داد: اشعار این کتاب دارای مضامینی‌ ساده و عاطفی هستند، مضامینی که خردسالان با آن روبه‌رو می شوند . کتاب، شعرهای کوتاهی دارد ؛ زیرا خردسالان چندان حوصله ی شنیدن شعرهای بلند را ندارند .  قالب بیشتر آن ها کلاسیک است و بعضی از شعر ها قالب نیمایی دارند .
 
  
کشایی درباره ی بازخورد شعرهایش برای بچه‌ها اظهار داشت:به طور کلی و برای همه ی قالب های ادبی در حوزه ی کودک و نوجوان اعم از شعر و داستان،  مخاطب شناسی و همچنین دریافت مستمر بازخورد اثر از مخاطبان( حتی از زمانی که اثر هنوز چاپ نشده است)  یک نکته مهم محسوب می شود. ضرورت دارد که شاعر  یا نویسنده کودک و نوجوان حتما  بازخورد آثارش را از مخاطب دریافت کند؛ من در این اثر و کتاب قبلی ام همین رویه را داشته‌ام و قبل از چاپ اشعارم ، آن ها را با بچه‌ها در میان می‌گذارم.
 
این شاعر درباره تفاوت‌های شعر خردسال با گروه‌های سنی دیگر (کودک و نوجوان) گفت: شعر خردسال تفاوت های فراوانی با شعر نوجوان و حتی شعر کودک دارد؛ علی رغم این که از خردسالی تا کودکی فاصله ی زمانی زیادی نیست اما فضای ذهنی کودکان و رشد شناختی و عاطفی و اجتماعی آنها تفاوت چشمگیری با هم دارد .  در دوره ی نوجوانی هم با شخصیتی مواجه هستیم که بسیار آرمان‌گرا است ، ذهن منتقدی دارد و با انواع بحران های خاص دوره ی نوجوانی روبرو شده است، حتی خودش برای خواندن یک کتاب دست به انتخاب می زند . لذا بین "خردسالی" ، "کودکی" و "نوجوانی" مرزهای قابل توجهی وجود دارد.

   وی ادامه داد: سرودن شعر برای خردسال  سختی های خاص خودش را دارد؛ شاعر یا نویسنده ای که برای خردسالان می نویسد مدت هاست  از دوران خردسالی و کودکی‌اش دور شده است، تفکر منطقی کاملا در او شکل گرفته ، تفکری که مانند پرده‌ای در برابر چشمانش قرار گرفته و به او اجازه نمی دهد که بتواند  از دریچه ی نگاه خردسالان به پیرامونش نگاه کند .
   
کشایی در یکی از صفحات کتاب چنین سروده است : 
 
 برفی که رویِ کوه‏‌هاست/ بستنیِ کلاغاست/ تابستونا که خورشید/ می‏‌تابه/ آفتاب می‏شه/ بستنی‏شون آب می‏شه
 
  
«من گُل سرخم، تو گلِ زردی» تولید حوزه هنری کودک و نوجوان است که در قطع خشتی و در شمارگان ۲۵۰۰ نسخه توسط سوره مهر منتشر شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال