چهارشنبه 5 تیر 1398
دبیر علمی بخش داستان شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره»:

انتخاب بخش‌ها و موضوعات ویژه به جشنواره‌ها طراوت و نشاط می‌بخشند

محمدرضا شرفی خبوشان
    -     کد خبر: 5515
    -     تاريخ انتشار : 1397/7/17|13:16
محمدرضا شرفی‌خبوشان معتقد است که در نظر گرفتن موضوعاتی خاص در کنار بخش‌های آزاد به دلیل اینکه عمدتا بر پایه نیازها و دغدغه‌های روز جامعه و حتی جهان انتخاب می‌شوند، باعث طراوت و نشاط هر جشنواره می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محمدرضا شرفی خبوشان دبیر علمی بخش داستان شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» با اشاره به جوانگرایی در دوره اخیر این رویداد ادبی و نتایج احتمالی آن گفت:  به دلیل اینکه همچون نام جشنواره مهم‌ترین هدف آن توجه به شاعران جوان و حمایت از آن‌هاست، به نظر می‌رسد شرط سنی شرکت افراد کمتر از 25 سال به این جشنواره ایده خیلی خوبی است. این جشنواره میزبان نسلی است که در مهم‌ترین و آینده‌سازترین مقطع زندگی خود به سر می‌برند و می‌توانند با شناخت استعدادهای خود و پیگیری و تلاش در مسیر بروز آن، کارهای خوبی ارائه کنند.

وی افزود: ضمن اینکه پخته بودن آثار شعر و داستان منافاتی با سن شرکت کنندگان ندارد و می‌توان در سن کم نیز به خلق داستان‌ها یا سرودن شعرهای پخته و خوب اقدام کرد.

شرفی خبوشان جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» را به دلیل استمرار آن موفق دانسته و بیان کرد: به نظرم همین که این جشنواره توانسته است با برطرف کردن تدریجی نقاط ضعف و تقویت نقاط قوتش به دوره شانزدهم برسد و در برگزاری تداوم داشته باشد، موفق بوده است. بسیاری از شاعران و نویسندگان موفق و شناخته شده امروز کارشان را با شرکت در اولین دوره های این رویداد شروع کرده‌اند و در حال حاضر صاحب تالیفات متعددی هستند.

وی ادامه داد: جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» پیوسته خود را به‌روز می کند، ایده‌ها را اجرایی و شیوه اهدای جوایز و تعیین برگزیده‌ها و تقدیر از آن‌ها از نکات مثبت این اتفاق است. ضمن اینکه بعد از پایان نیز از برگزیدگان برای چاپ آثارشان حمایت می‌شود؛ چراکه مهم‌ترین هدف رویدادهای این‌چنینی صرف نظر از رقابتی بودنشان، ساختن نسلی توانمند و به دنبال آن آینده‌ای درخشان برای این سرزمین است.

این نویسنده با اشاره به موضوع ویژه «مدح پیامبر و وحدت» در شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» عنوان کرد: در نظر گرفتن موضوعاتی خاص در کنار بخش‌های آزاد، باعث طراوت و نشاط هر جشنواره می‌شود. زیرا این موضوعات عمدتا بر پایه نیازها و دغدغه‌های روز جامعه و حتی جهان انتخاب می‌شوند و به نظرم با توجه به وضعیت امروز دنیا، وحدت یکی از موضوعاتی است که راه حل نجات از بسیاری مسائل است.

شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» 27و 28 آبان‌ماه در شهر رشت برگزار می‌شود. دبیری علمی این رویداد ادبی را در بخش شعر، سید محمدجواد شرافت و در بخش داستان، محمدرضا شرفی خبوشان برعهده دارند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال