دوشنبه 16 تیر 1399
حبیبی‌کسبی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

اربعین حسینی به رستاخیز اجتماعی و فرهنگی تبدیل شده است

رندان تشنه لب
    -     کد خبر: 5449
    -     تاريخ انتشار : 1397/7/11|13:17
محمود حبیبی کسبی گفت: راهپیمایی اربعین حسینی به یک فراخوان عام تبدیل شده است و نمی‌توان اربعین حسینی را به یک واقعه اجتماعی، فرهنگی و یا دینی و مذهبی محدود کرد.

محمود حبیبی کسبی، شاعر و منتقد ادبی، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، با بیان اینکه شاعر به سراغ سوژه های رایج در جامعه و دغدغه قسمت زیادی از مردم می‌رود، اظهار کرد: قدمت ماجرای زیارت اربعین حسینی در جامعه فارسی‌زبان ایران به یکی دو دهه می‌رسد. پیش از آن زیارت اربعین آیینی بین اعراب و به‌ویژه شیعیان عراق بود. اما در سال‌های بعد از فروپاشی حکومت صدام و با خوب شدن رابطه مردم عراق و ایران، بین ایرانیان و فارسی‌زبانان هم زیارت اربعین دغدغه شد و این موضوع حتی از جامعه ایران و عراق هم فراتر رفت و امروزه می‌بینیم که زوار از اروپا و آمریکا و دیگر کشورها هم به این راهپیمایی می‌آیند.

وی ادامه داد: پیش از این، به دلیل آنکه پیاده روی اربعین حسینی در بین فارسی زبانان موضوعیت نداشته است، در تاریخ ادبیات فارسی هم آثار قابل توجهی در این زمینه دیده نمی شود. اما در این دو دهه و به ویژه در شعر دهه 90 می‌بینیم که آثار بسیاری در این زمینه خلق شده است. شعر، داستان، مستند، نوحه و موسیقی و ترانه و ... با موضوع راهپیمایی اربعین حسینی تولید شده و هنرمندان به ساحت اباعبدالله الحسین(ع) عرض ارادت کرده اند.

حبیبی کسبی خاطرنشان کرد: موضوع اربعین حسینی سوژه تازه‌ای است و در حال حاضر نمی توان آن را بررسی تاریخی کرد. در طول این سال ها به لحاظ کمی در حوزه ادبیات و شعر، آثار بسیاری خلق شده و اگر کسی همت کند و این آثار را تجمیع کند شاید مجموعه خوب و قابل دفاعی از دل آن بیرون بیاید.

این شاعر کشور با تاکید بر اینکه زیارت اربعین حسینی از سوی اهل بیت (ع) سفارش شده است، عنوان کرد: ما فرمان مذهبی در راستای شکل گرفتن واقعه اربعین داریم. همچنین از آنجایی که ماجرای محبت و معرفت به امام حسین(ع) ، فراتر از دین و مذهب است. امام حسین (ع) تنها امامی است که بی حجاب و با حجاب، شیعه و سنی، ارمنی و زرتشتی و مردم در طیف های مختلف برایشان عزاداری می کنند. تمام اقشار با تمام تفکرات و پویش ها و پوشش ها برای امام حسین (ع) حضور پیدا می کنند.

وی راهپیمایی اربعین حسینی را رستاخیز اجتماعی و فرهنگی دانست و افزود: حتی کسانی که به لحاظ مالی در روزها و ایام سال نمی توانند به زیارت بروند، در این چند روز در راهپیمایی حضور پیدا می کنند و با هزینه اندک شرکت می‌کنند. به همین دلیل اربعین حسینی رستاخیز عام می شود برای بسیاری از مردم. در این سال ها مستندهای زیادی از دسته ارامنه، عاشوری ها، بودایی ها، یهودی ها و مسیحی ها  و ... دیده‌ام. این فراخوان عام با توجه به کار فرهنگی که در طول سال ها صورت گرفته است، راهپیمایی اربعین حسینی را تبدیل به یک فراخوان عام کرده است و نمی‌توان اربعین حسینی را به یک واقعه اجتماعی، فرهنگی و یا دینی و مذهبی محدود کرد.

حبیبی کسبی همچنین اظهار داشت: توجه داشته باشیم که پیاده‌روی میلیونی اربعین حسینی به یک فستیوال و صحنه نمایش تبدیل نشود. اینکه آدم ها بخواهند برای به نمایش گذاشتن و در نمایشی بازی کردن به این واقعه بپیوندند خطری است که این نهضت را تهدید می کند. امیدوارم هیچ‌گاه زیارت اربعین حسینی و جریانی که حول محور اربعین شکل گرفته است، جنبه معنوی بودن خود را که از مردم گرفته از دست ندهد.  اربعین حسینی تا وقتی زنده است که مردمی باقی بماند و زیر سیطره حکومت ها نرفته است. اساسا دلیل استقبال مردمی از اربعین، این است که همه زیر سایه امام حسین (ع) هستند.

انتهای پیام/ 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال