پنج شنبه 3 بهمن 1398
در پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی ترجمه می‌شود

کتاب «نشانی چشم: پدیدارشناسی تجربه سینمایی»

کتاب نشانی چشم
    -     کد خبر: 5261
    -     تاريخ انتشار : 1397/6/21|16:07
کتاب «نشانی چشم» نوشته ویویان سوبچاک، مشهورترین پدیدارشناس حال حاضر سینما، به همت پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی و توسط علی نجات‌غلامی در حال ترجمه است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کتاب «نشانی چشم» یکی از محوری‌ترین آثار نویسنده معتبر خود به‌شمار می‌رود که با بهره‌گیری از پدیدارشناسی موریس مرلوپونتی تلاش کرده است یکی از پخته‌ترین تفاسیر ممکن درباره سینما را ارائه دهد.

سوبچاک ترجیح می‌دهد به جای پذیرش فرایند یک طرفه از ابژه به سوژه که مدنظر کسانی مانند کازه بیه است، بر الگویی دوجانبه تاکید کند تا پدیدارشناسی بتواند راه تعاملی با نشانه‌شناسی نیز بیابد.

این تعامل نیازی به این ندارد که ما مفروضات زیادی وارد فعالیت نظری خود کنیم؛ چرا که اساسا پدیدارشناسی با طرح مفهوم حیث التفاتی، خود چنین الگوی دوجانبه‌ای را بین ماهیت شیء و تجربه انسان فراهم کرده است.

او با تأسی به فلسفه مرلوپونتی معتقد است بین حس کردن جهان و بیان‌گری معنادار آن، رابطه‌ای دیالکتیکی برقرار است و همین رابطه است که با تعمیم آن در سینما می‌توان به این رسید که بیننده در مواجهه با جهانی زنده در فیلم، هم‌زمان هم ادراک‌کننده و هم بیانگر جهان فیلم است.

این کتاب در آینده نزدیک توسط پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال