پنج شنبه 8 آیان 1399
مرشد سعیدی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

شایسته‌سالاری راهکار حفظ هنر نقالی است/ مدیران شایسته پا به میدان بگذارند

مرشد سعیدی
    -     کد خبر: 5124
    -     تاريخ انتشار : 1397/6/11|10:23
هنرمند پیش‌کسوت نقالی و پرده‌خوانی، مرشد سید مصطفی سعیدی معتقد است: نقالی و پرده‌خوانی میراث فرهنگی و ملی نسل‌های آینده ما محسوب می‌شود؛ پس باید برای دستیابی نسل‌های آینده کشور به هنر نقالی و پرده‌خوانی از این میراث گران‌بها خوب حراست و حفاظت کنیم تا روز به روز شاداب‌تر خودنمایی کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سید مصطفی سعیدی مرشد توانمند و زحمت‌کشی است که عمر خود را صرف این هنر کهن ایرانی کرده است. مرشد سعیدی را می‌توان یکی از هنرمندان پیش‌کسوت با گستره عظیمی از تجربه و دانش در هنر نقالی و پرده‌خوانی دانست. این هنرمند، نقالی و پرده‌خوانی را از کودکی و نوجوانی آغاز کرده و اکنون گنجینه‌ای برای هنرمندان جوان و نوجوان محسوب می‌شود؛ گنجینه‌ای نایاب که می‌تواند با پند و اندرز‌های خود و بیان راهکارهای مناسب به چگونگی ادامه کار هنرمندان جوان نقالی و پرده‌خوانی و راه‌های مناسب ورود علاقه‌مندان کودک و نوجوان به این عرصه هنری کمک شایانی کند. مرشد سعیدی چندی پیش با حضور در آیین پایانی سومین جشنواره نقالی و پرده‌‌خوانی غدیر (نقالان علوی)، گرمی‌بخش دل‌های هنرمندان نقالان علوی و برگزار کنندگان این جشنواره بود. سعیدی در این مراسم با اشاره به خطراتی که متوجه هنر نقالی و پرده‌خوانی در باب فراموشی و تحریف آن است در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: اگر متولیان اصلی و مسئولان مربوطه که سمت و وظایف‌شان رسیدگی به هنرهای ملی از جمله نقالی و پرده‌خوانی است دست به کار شوند و برای حفظ و احیای آن صادقانه و بی هیچ کم‌کاری تلاش کنند، بی‌شک این هنر نه تنها فراموش نخواهد شد بلکه با قدرت بیشتری تنفس خواهد کرد.

مرشد سعیدی در ادامه با تشبیه کردن هنر نقالی و پرده‌‌خوانی ایرانی به بیمار رو به موت گفت: بی‌شک هر بیماری قابل درمان قطعی نیست. اما برخی از بیماری‌ها بسیار ساده درمان می‌شوند. همانند بیماری نابودی سنت‌های ایرانی که قابل درمان است. اما درمان این بیماری شرط و شروطی دارد که برای درمان قطعی رعایت آن‌ها ضروری است. یکی از آن شروط شایسته‌سالاری در این هنر است. لازم است تا آن‌هایی که شایسته مدیریت هنر نقالی و پرده‌خوانی کشور هستند پا به میدان گذاشته، دامن همت و مردانگی به کمر بزنند و زیر بغل این بیمار مشرف به موت را بگیرند.

مرشد سعیدی نقالی و پرده‌خوانی را نیازمند پرستاری و باغبانی دلسوزانه دانست و گفت: درخت باغبان می‌خواهد. درختی که باغبان در دل زمین می‌نشاند به پرستاری آن باغبان نیاز دارد. اگر باغبان کار خود را که آب‌دهی مناسب و به‌موقع، سم‌زدایی و پیرایش درخت است انجام ندهد، آن درخت نه بَر دارد و نه برگ خواهد داشت. یک باغبان باید درخت خود را با عشق بپروراند. تا هم از سایه درخت و هم از میوه آن بهره‌مند شود. هنر نقالی و پرده‌خوانی نیز در حال فراموشی است و برای جلوگیری از فراموشی و حفظ آن برای آیندگان ایران‌زمین همت همت‌مندان را می‌طلبد.

وی در پایان همه هنرمندان را به فعالیتی صادقانه برای این هنر تشویق کرد و گفت: وظیفه هنرمندان درخصوص نقالی و پرده‌خوانی، رسیدگی و پرداخت حقیقی و عاشقانه به این هنر ملی و سنتی ایران است. هنرمندانی که می‌خواهند برای این هنر کاری کنند باید عاشقانه و به‌دور از دیدگاه‌های کوتاه‌بُرد و صرفا منفعت‌طلبانه تلاش کنند. نقالی و پرده‌خوانی میراث فرهنگی و ملی نسل‌های آینده ما محسوب می‌شود. پس باید برای دستیابی نسل‌های آینده کشور به هنر نقالی و پرده‌خوانی از این میراث گران‌بها خوب حراست و حفاظت کنیم تا روز به روز شاداب‌تر خودنمایی کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال