سه شنبه 29 مهر 1399
شب گذشته در آیین پایانی سومین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر

داریوش نصیری بیانیه سومین جشنواره نقالان علوی را قرائت کرد

سومین جشنواره پرده‌خوانی و نقالی غدیر
    -     کد خبر: 5101
    -     تاريخ انتشار : 1397/6/7|15:34
داریوش نصیری، عضو هیئت داوران سومین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی)، به نمایندگی از هیئت داوران این جشنواره بیانیه هیئت داوری را قرائت کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، داریوش نصیری عضو هیئت داوران سومین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی)، شب گذشته در آیین پایانی این جشنواره متن بیانیه این جشنواره را به نمایندگی از هیئت داوری متشکل از داوود فتحعلی‌بیگی، اردشیر صالح‌پور و داریوش نصیری قرائت کرد. در متن این بیانیه آمده است:

هیئت داوری سومین جشنواره نقالی و پرده خوانی غدیر(نقالان علوی) ضمن تقدیر و تشکر از تمام شرکت کنندگان و دست‌اندرکاران وظیفه خود می‌داند تا مراتب امتنانش را از ریاست و کارکنان محترم مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به جهت استمرار در برگزاری این مهم که بدون تردید گام ارزشمندی در حوزه هنرهای نمایشی به‌ویژه توجه به نقالی و پرده‌خوانی محسوب می‌شود ابراز دارد. گروه داوری پس از تماشای آثار نمایشی و با در نظر گرفتن مشکلات موجود که قطعا گروه‌ها و شرکت‌کنندگان را از حصول به اجرای دلخواه خود باز می‌داشت ذکر چند نکته را بسیار ضروری می‌داند.

  1. ضعف برخی گروه‌ها در بخش تکنیکی و اجرای شیوه‌های نمایشی ایرانی نقالی و پرده‌خوانی جشنواره سوم، موجبات نگرانی گروه داوری را به‌ همراه داشت. چرا که به نظر می‌رسد برخی هنرمندان شرکت کننده در این بخش نیاز بسیار زیادی به پژوهش، مطالعه، تحقیق، تحلیل و تماشای آثار این‌چنینی داشته باشند که با توجه به اهمیت نمایش‌های ایرانی در بستر تئاتر کشور ضروری است در این بخش تلاش بیشتری به عمل آید.
  2. ضعف برخی شرکت‌کنندگان محترم در حوزه بیان، تنفس، بدن، بیان بدنی و شیوه اجرایی نقالی؛ امید است با برگزاری دوره و کلاس‌هایی از این دست این مهم نیز مرتفع شود.
  3. اجرای عمومی در قالب برنامه فصلی یا ماهانه می‌تواند در استمرار این حرکت فرهنگی هنری از گروه‌های برگزیده نویدبخش راه‌های روشن نمایش‌های ایران به‌ویژه نقالی و پرده‌خوانی در آینده باشد.
  4. تقلید صرف از یک مرشد صاحب سبک، چه در حوزه اجرا و چه در حوزه بیان، جایز نیست و مناسب‌تر آن است که برخی هنرمندان گرامی برداشت صحیح از شیوه اجرا را در دستور کار خود قرار دهند.
  5. با توجه به حضور چشمگیر بانوان نقال و با تاکید هیئت داوران و نگاه مشوقانه و حمایتی ریاست محترم مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و دبیر محترم جشنواره به جهت تنوع آثار، برخی محدودیت‌های جنسی و سنی در اجرا بخش بزرگسالان به دو بخش نقالان مرد و نقالان زن تقسیم و داوری می‌شود.
  6. یکی از الزامات نقل و نقالی زمان مناسب است. به نظر می‌رسد 10دقیقه برای گشایش یک نقل زمان کافی نیست. از متولیان جشنواره جهت دقت نظر و بازنگری در این مهم دعوت به عمل می‌‌آید.
  7. در پایان هیئت داوران تمامی هنرمندان و گروه‌های نمایشی را دعوت می‌کند تا در جهت ارتقای بار آموزشی، علمی و پژوهشی خود و گروه‌هایشان تلاش کرده و قدم‌های مستحکم‌تری در راه پیشرفت هنر به‌خصوص نقالی و پرده‌خوانی بردارند.

توفیق رفیق راهتان و خداوند مهربان  نگهدارتان، هیئت داوری سومین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر(نقالان علوی)

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال