چهارشنبه 26 تیر 1398
دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران به کار خود پایان داد

کوروش زارعی: جشنواره تئاتر اهر جایگاه مهمی یافته است

کوروش زارعی
    -     کد خبر: 5058
    -     تاريخ انتشار : 1397/6/4|12:05
کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران گفت: هنرمندان تئاتر نباید هر کاری کنند و هر حرفی را بر زبان جاری سازند که دور از شأن تئاتر باشد؛ چرا که صحنه تئاتر صحنه‌ای مقدس است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، اختتامیه دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران شامگاه شنبه با حضور هنرمندانی از 12 استان کشور، مسئولان شهرستانی و استانی در سالن میرزاجعفر قراجه‌داغی مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان اهر برگزار و هیئت داوران آرای خود را در بخش‌های صحنه‌ای و خیابانی اعلام کردند.

کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، با حضور در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران که شب گذشته در سالن میرزاجعفر قراجه‌داغی مجتمع فرهنگی و هنری اهر برگزار شد، ضمن تقدیر و تشکر از همه مسئولین و اشخاصی که در برگزاری این جشنواره نقشی داشتند با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد تئاتر گفت: تئاتر مِنبر است؛ در حالی که فراتر از مِنبر است. آیت‌الله جوادی آملی نیز در تدریس کلاس‌های درس خارج خود در میان طلبه‌ها می‌فرمایند اگر پیامبری می‌خواست در زمان حاضر مبعوث شود، معجزه رسالتش تئاتر و سینماست. این موضوع نشان‌دهنده اهمیت کار شما هنرمندان تئاتر است که می‌توانید در عرض کمتر از دقایقی پیام‌ها را به مخاطبان برسانید و به نوعی شما را پیامبران زمان خودتان معرفی می‌کند. چرا که تمامی انبیا الهی تنها برای یک کار آمدند. همان‌طور که پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید «من مبعوث شدم تا مکام‌الاخلاق را تمام کنم.» درنتیجه همه انبیا الهی برای مکام‌الاخلاق میان مردمی از جنس خودشان ظهور پیدا کردند. تئاتر نیز چیزی جز مکام‌الاخلاق نیست.

زارعی در ادامه با تاکید بر اینکه هنرمند ان تئاتر قدر خود و کارشان را بدانند، افزود: هنرمندان تئاتر با توانایی‌هایی که دارند به مردم مسیر درست و غلط را نشان می‌دهند و راه خوشبختی و سعادت را برایشان ترسیم می‌کنند. این همان کاری است که معلمان در تمام تاریخ و در تمام دنیا انجام می‌دهند. آنچنان‌که پیامبران به معلمی اشتغال داشتند. با تمامی نقاط قوت و شریف بودن هنرهای نمایشی که گفته شد، انتظار می‌رود هنرمندان تئاتر نباید هر کاری کنند و هر حرفی را بر زبان جاری سازند که دور از شأن تئاتر باشد؛ چرا که صحنه تئاتر صحنه‌ای مقدس است.

زارعی در ادامه گفت: استان آذربایجان‌شرقی و منطقه ارسباران میزبان خوبی برای جشنواره تئاتر کوتاه اهر هستند. جشنواره‌ای که دوازدهمین دوره خود را سپری می‌کند و نام و آوازه‌‌اش در کشور همه‌گیر شده است. این جشنواره برای شهرستان اهر برند معتبری است و در رشد و توسعه تئاتر کشور نقش مهمی را ایفا می‌کند.

بازیگر سریال «یوسف پیامبر» گفت: جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران رویدادی فرهنگی هنری است که جایگاه خود را در میان هنرمندان جوان تئاتر کشور یافته است. این موضوع را می‌توان از استقبال گسترده هنرمندان جوان تئاتر کشور از این جشنواره تشخیص داد. ارسال 178 اثر نمایشی به دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران در زمان اندک نشان‌دهنده این است که جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران به جایگاه اصلی خود در کشور دست‌یافته و اما مسئولین، متولیان فرهنگ و هنر و مسئولین سیاسی کشور وظیفه‌دارند تا از این برند حمایت کنند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور خاطرنشان کرد: وقتی گروه‌های نمایشی از اقصی نقاط کشور و با آداب و رسوم مختلف در شهر اهر حضور یافته و تبادل فرهنگی که صورت می‌گیرد، اتفاق کوچکی نیست و همین‌که اقوام با زمینه‌سازی جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران فرهنگ آذربایجانی را  به دیار خود سوغات می‌برند با هیچ‌چیز قابل قیاس نیست.

زارعی انتقال آیین‌ها و مناسک‌های فرهنگی اقوام مختلف کشور به شهرستان اهر را از دستاوردهای ارزشمند جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران برشمرد و گفت: تأکید داریم ارتباطات و پیوندهای فرهنگی اقوام باید در کشور گسترش یابد و تئاتر این ظرفیت را دارد و می‌تواند پیوندهای اقوام مختلف را نسبت به یکدیگر مستحکم‌تر کند.

وی یادآور شد: تئاتر و به‌ویژه جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران ظرفیت‌هایی در ایجاد نشاط، شادی و امیدآفرینی به آینده را نیز دارد؛ به‌طوری که مردم اکنون مشکلات اقتصادی دارند و برگزاری این جشنواره‌ها در شهرهایی همچون اهر باعث می‌شود تا حداقل چند روزی فارغ از مشکلات کنار همدیگر لحظات شادی را تجربه کنند.

گفتنی است، داوران دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران حسین محب اهری، سعید داخ و امیرحسین شفیعی مدیر تئاتر خیابانی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری بودند.

یادآور می‌شود، دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران با شرکت 20 گروه نمایشی از 12 استان و 14 شهرستان کشور از 31 مردادماه تا سوم شهریورماه با حمایت و همکاری مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در شهرستان‌های اهر، هریس، ورزقان، کلیبر، هوراند برگزار شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال