سه شنبه 25 تیر 1398
امیدعلی مسعودی در گفت وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

رسانه‌ها فاجعه «منا» را فراموش نکنند

مسعودی
    -     کد خبر: 5013
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/29|10:51
مسعودی استاد دانشگاه درباره کنگره عظیم حج گفت: حج یکی از اعمال و واجبات دین اسلام است که در آن رحمانیت و اتحاد مسلمانان به خوبی نمایان می شود از همین رو این مراسم بزرگ رساترین رسانه مسلمانان در سراسر جهان است.

در آستانه فاجعه خونبار منا؛ امیدعلی مسعودی استاد دانشگاه و سردبیر نشریه داخلی حجاج در مراسم حج تمتع؛ در گفت وگو با پایگاه خبری حوزه هنری درباره کنگره عظیم حج گفت: حج اجتماع بزرگ مسلمانان سراسر جهان به دور از هر نوع اختلاف مذهبی، نژادی و قومیتی است. در یک زمان تعداد کثیری از مسلمانان برای انجام مناسکی خاص گرد هم جمع می‌شوند و در زمانی که همه دشمنان در پی اختلاف افکنی میان امت واحده مسلمان هستند همه با هم یک عمل را هم زمان انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: پیام کنگره حج چیزی جز اتحاد در برابر دشمنان نیست، این که  مسلمانان اعمالی را بر اساس یک سری قواعد خاص بر اساس فلسفه حج به جا می‌آورند خود یکی از نمایش‌های ارزنده اسلام جهت آشنا شدن سایر مردم جهان با این مراسم است. به عبارتی حج یک رسانه است که در درجه اول بسیاری از دغدغه‌های درونی جهان اسلام را مطرح و ارائه حل مشکل می‌کند، هم به دشمنان و کسانی که علیه اتحاد اسلامی توطئه می‌کنند این پیام را می‌رساند که اسلام برای هر گونه چالش آماده نسخه‌ای کارآمد دارد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: من سال‌ها در مراسم حج به عنوان خبرنگار و سردبیر نشریه داخلی برای حجاج فعالیت می‌کردم، حال و هوای حج یک حال و هوای خاصی است، این جمله معروف که لذت عبادت به جماعت آن است به خوبی در حج موج می‌زند، تداعی شدن حال و هوای غیر دنیایی و تصویر شدن آخرت و روز قیامت خودش یکی از تفاوت‌های خاص حج نسبت به سایر اعمال است که انسان می‌تواند بسیاری از آیات و روایات درباره روز قیامت و پایان دنیا را با چشم خودش ببیند.

مسعودی اضافه کرد: حج عملی‌ترین و مفصل‌ترین عبارت واجب است، زمانی که لباس از تن کنده می‌شود و انسان پوششی همانند کفن به تن می‌کند، ناخواسته روح انسان در کالبدی متفاوت جای می‌گیرد، کالبدی که بیش از هرچیز نسبت به گذشته خود متفاوت است، هیچ انسانی امروزه با این سبک لباس در جامعه حضور نمی‌یابد اما در روزی که همه محرم می‌شوند و در خانه خدا، صحرای مشعر، عرفات و منا حاضراند یک دستی، عدم تفاوت و ظاهر یکسان انسان را به این هشدار می‌دهد که ارزنده ترین چیز نزد خدا اعمال نیکو است.

وی تاکید کرد: متاسفانه ابعاد حج توسط حکومت آل سعود تحت الشعاع قرار گرفته است. یک مسئله فرهنگی و یک واجب الهی متاسفانه گاهی ابزار فشار یک رژیم فاسد می‌شود. اتفاق تلخ منا را نباید فراموش کرد، انسان‌های بی گناهی که بدون هیچ تقصیری و تنها به خاطر خودخواهی رژیم ال سعود جان خود را از دست دادند و به شکل فجیعی از دنیا رفتند. در گرما و فشار از تشنگی و خستگی روی هم تل انبار شدند و این گونه دربرابر چشم سربازان و درجه داران آل سعود جان خود را از دست دادند، وظیفه رسانه‌ها این است که نگذاریم چنین حادثه تلخی فراموش شود.

این استاد دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: رسانه وسیله انتقال دهنده پیام است، و حج یکی از رساترین رسانه‌های جهان اسلام است که اتحاد، برادری و عدم تفاوت فقیر و غنی و سفید و سیاه را به شکل عملی نشان می‌دهد، اسلام واقعی اگر به جهانیان معرفی شود تمامی انسان‌های آزاده به سمت آن خواهند آمد اما متاسفانه غول‌های رسانه‌ای جهان که در دست صهیونیست‌ها  و دشمنان قسم خورده اسلام است، چنان اسلام هراسی را به روح افکار عمومی تزریق می‌کنند، که باید با تلاشی بسیار سعی کرد تا چهره دروغین را کنار زد و اسلام رحمانی و اسلام ناب به خوبی نمایان شود.

یادآور می‌شود؛ فاجعه منا؛ مرگبارترین حادثه در حج تمتع که ۲مهر ۱۳۹۴، روی داد و به کشته و مفقود شدن بیش از ۷ هزار تن از حاجیان انجامید. زائرانی از ۳۹ کشور جهان در این حادثه کشته، مفقود یا زخمی شدند. مقامات دولت عربستان پس از حدود سه هفته از حادثه، تعداد رسمی جان‌باختگان را ۷۴۷۷ نفر اعلام کردند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال