سه شنبه 21 مرداد 1399
با مقدمه‌ای از مهرداد اوستا؛

«در غبار خویش» گزیده اشعار استاد عبدالله صالحی سمنانی منتشر شد

کتاب
    -     کد خبر: 4922
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/22|16:36
سرویس : استانها
کتاب «در غبار خویش» گزیده اشعار استاد عبدالله صالحی سمنانی با مقدمه مهرداد اوستا و به اهتمام دکتر حسن یعقوبی در دو بخش غزل‌ها و دیگر سروده‌ها گردآوری و چاپ شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در فرازی از مقدمه استاد مهرداد اوستا بر مجموع سرود ناتمام می‌خوانیم: «همه کس می‌داند که استاد صالحی را چه مشربی است، مشربی وسیع‌تر از مُلک سلیمان، که خانه‌اش خانقاه اهل دل است و مریدان ارادتمند. و از دیرباز، مجلس انس استاد، محل برخاست و نشست استادان بزرگ دانش بوده و ادب.

استاد صالحی، خلاف بسیاری از شاعران زمانه که از بس ناچیزی کس را به کس نمی‌شمارند، پیوسته نخستین منتقد سخن خویش بوده است. بارها از او خواسته‌ایم که شعری بخوانند و پس از التماس بسیار، چون شعر خوانده می‌آمد و مجلسیان سرمست کلام استاد می‌آمدند، خود به عیب‌گیری از سخن خویش برآمده است. تواضع او نه از آن‌گونه تواضع‌هاست که در پشت آن تکبّری خوفناک پنهان باشد یا شیوۀ شاعرانی که می‌خواهند شعری را که ساخته‌اند با آفرین و تحسین همگان روی در روی افتد و یا شنوندگان خویش را چندان از بینش سخن‌دانی به دور می‌بینند که شعر خود را نمی‌خواهند که بر سر جمع بخوانند، بل آن تواضع است که صرفا از مشرب نامحدود استاد سرچشمه می‌گیرد.»

همچنین در بخشی از مقدمه دکتر حسن یعقوبی آمده است: «عبدالله صالحي، فرزند علی‌اكبر، متخلص به «صالحی» و «آشنا»،‌ در سال ۱۲۸۵شمسی در محله اسفنجان (محله‌ای بزرگ در جنوب سمنان) به دنيا آمد. تحصيلات مقدماتی را در سمنان سپري کرد و از محضر شيخ محمد فانی، عارف و شاعر معروف سمنانی بهره‌ها برد. او پس از آن به تهران عزيمت کرد و به استخدام اداره دامپزشکی درآمد. پس از شهریور ۱۳۲۰، اشعار صالحی بر سر زبان‌ها افتاد و اهل ادب با سخنش آشنا شدند.

صالحی در انواع قالب‌های شعری طبع‌آزمایی کرده است، اما در غزل، جلوه و فروغی دیگر دارد. غزل‌های صالحی، استوار، روان، زیبا و دل‌انگیز است. او با آنکه رغبت و علاقه‌ای آشکار به غزل دارد، اما هرگاه برای بیان اندیشه خویش، نیاز به میدانی فراخ‌تر و دیگرگون احساس می‌کند، به قالب قصیده و مثنوی روی می‌آورد. زبان فخیم و بیان صمیمی اشعارش، نشانگر طبع روان، ذوق سرشار، تسلط بر دقایق زبان و ادب فارسی و آشنایی و انس وی با آثار سخن‌سرایان بزرگ ایران است.

صالحی در برخی از اشعارش نگاهی اجتماعی دارد که حاکی از حساسيت او نسبت به مسائل و اتفاقات سیاسی و اجتماعی است. این مجموعه گزيده‌ای است از اشعار استاد صالحي از دفتر سرود ناتمام و اشعار منتشر شده او در مجلات و مطبوعات آن روزگار،‌ كه در دو قسمت تدوين شده است؛ بخش نخست،‌ شامل غزل‌های صالحي است و بخش دوم، ديگر سروده‌ها از جمله قصيده‌ها و مثنوي‌های وي را دربرمي‌گيرد.»

کتاب «در غبار خویش» گزیده اشعار استاد عبدالله صالحی سمنانی، با مقدمه مهرداد اوستا به اهتمام دکتر حسن یعقوبی در ۲۱۲ صفحه با قطع رقعی و شمارگان ۱۲۵۰ نسخه و با قیمت ۱۷۰.۰۰۰ ریال، تیرماه ۱۳۹۷ توسط سوره مهر منتشر شده است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال