چهارشنبه 26 تیر 1398
بازبینی‌ آثار داوطلبان شرکت در سومین جشنواره نقالان علوی آغاز شد

عالم‌بخش: دانشجویان تئاتر نیمی از شرکت‌کنندگان جشنواره سوم نقالان علوی هستند

حسین عالم بخش
    -     کد خبر: 4914
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/22|10:12
حسین عالم‌بخش، دبیر سومین جشنواره نقالان علوی، عنوان کرد: استقبال هنرمندان با تحصیلات دانشگاهی هنر تئاتر برای شرکت در سومین جشنواره نقالان علوی نشان دهنده ورود گسترده‌تر حوزه علمی هنر نمایش به این رویداد فرهنگی و هنری است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، حسین عالم‌بخش دبیر سومین جشنواره نقالان علوی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: امروز بازبینی حضوری آثار تهرانی سومین جشنواره نقالان علوی در تماشاخانه مهر حوزه هنری با حضور گروه بازبینی این مرحله از جشنواره متشکل از داوود فتحلی‌بیگی، ابوالفضل ورمزیار و محسن میرزاعلی آغاز شده است. همچنین امروز گروه‌های غیر تهرانی نیز می‌توانند بابت اجرای حضوری برای بازبینی در این تماشاخانه حضور داشته باشند. چرا که گروه‌های غیر تهرانی برای بازبینی آثارشان طبق برنامه‌های جشنواره به جهت سهولت در کار می‌بایست فیلم آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

عالم‌بخش در مورد وضعیت استقبال از این دوره از جشنواره گفت: حدود 120 اثر برای شرکت در سومین جشنواره نقالان علوی به دست دبیرخانه جشنواره رسید. همچنین از آنجایی که در این دوره از جشنواره بخش کودک و نوجوان را نیز به بخش‌های جشنواره اضافه کردیم، تعدادی از آثار به این گروه تعلق دارد. برای راه‌اندازی این بخش با آموزش و پرورش رایزنی‌هایی داشتیم که نتایج خوبی را هم به دست آوردیم. چرا که با هماهنگی آموزش و پرورش  نقال‌هایی در این بخش شرکت کردند که سابقه نقالی داشته‌اند.

وی افزود: سومین جشنواره نقالان علوی با چند شرکت کننده خردسال و با استعداد روبه‌رو است. وجود چنین خردسالانی که با استعداهای بسیار و انگیزه فراوان پا در دنیای نقالی به عنوان هنر سنتی و باستانی ایران گذاشته‌اند، نوید آینده‌ای درخشان و روزهای خوب هنر نقالی را می‌دهد.

عالم‌بخش با اشاره به اعلام هرچه سریع‌تر پذیرفته‌شدگان سومین جشنواره نقالان علوی گفت: بازبینی آثار ارائه شده به این دوره از جشنواره نقالان علوی تا فردا ادامه خواهد داشت. به این ترتیب امروز تمامی آثار شرکت کننده تهرانی به صورت حضوری بازبینی خواهند شد و فردا نوبت به بازبینی فیلم آثار غیر تهرانی می‌رسد. نتایج و اسامی آثار پذیرفته شده برای شرکت در مرحله نهایی سومین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) احتمالا فردا با پایان بازبینی‌ها و برگزاری جلسه هیئت بازبین اعلام خواهد شد.

وی با اشاره به کتابی که حاوی 20 طومار نقالی است و به‌زودی از سوی حوزه هنری منتشر خواهد شد‌‌، گفت: داوود فتحعلی بیگی و مرشد مهدی دریایی 20 طومار نقالی را تصحیح و با ویرایش جدید آماده کردند که به‌زودی از سوی حوزه هنری چاپ و منتشر خواهد شد. ما در فراخوان این جشنواره 10 طومار از همین کتاب را برای بهره‌برداری گروه‌های داوطلب با هدف پرداخت بهتر و تازه‌تری از نقل‌های لازمه برای جشنواره قرار دادیم. به این ترتیب گروه‌های داوطلب شرکت در سومین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر دیگر با مشکل طومارهای تکراری و یا کمبود طومار مواجه نبوده و می‌توانند اجرای بهتری داشته باشند.

دبیر جشنواره نقلان علوی در همین راستا افزود: امسال علاوه بر طومارهایی که ما در اختیار شرکت‌کنندگان قرار دادیم، برخی از گروه‌ها خود نیز طومارهای تازه‌ای را طراحی و آماده اجرا کرده بودند. طومارهایی که از سبک زندگی حضرت علی(ع) و یا قضاوت‌ها و علم ایشان نوشته شده است.

عالم‌بخش در ادامه با تاکید بر اهمیت کیفیت و جذابیت طومارهای نقالی گفت: از سال اول برگزاری این جشنواره طومارهای نقالی دغدغه ما بود. چرا که بسیاری از طومارهای موجود در سال اول کار جشنواره بسیار قدیمی بوده و با مشکلاتی همراه بودند. یکی از این مشکلات طومارهایی بود که سندیت تاریخی لازم را نداشتند. همچنین شیوه نگارش آن‌ها به گونه‌ای بود که امروزه جذابیت چندانی برای علاقه‌‌مندان خود نخواهد داشت.

وی درخصوص محتوای جشنواره گفت: آنچه از زندگی علی(ع) مورد توجه ما در این جشنواره است مربوط به علم و نوع قضاوت ایشان به همراه حکومت‌داری حضرت می‌شود. چرا که ما همواره با این موضوعات در هر دوره تاریخی که باشد سر و کار داریم. این امر مهم از اولین سال برگزاری جشنواره جزو اصول ماهیتی جشنواره بود که در این دوره به بهره‌برداری کامل رسیده است. چرا که جشنواره نقالان علوی امروزه به جایی رسیده است تا طومارهای با کیفیت بیشتر و همگام با خواسته‌های فرهنگی مردم تولید کند. نه اینکه تصور کنید داستان‌های طومارهای جشنواره به تازگی کشف شده. بلکه وجود داشته اما تاکنون کسی از آن‌ها به عنوان طومارهای نقالی استفاده نکرده است.

عالم‌بخش در پایان افزود: استقبال هنرمندان با تحصیلات دانشگاهی هنر تئاتر در سومین جشنواره نقالان علوی یکی دیگر از نکات قابل توجه این رویداد فرهنگی و هنری است. نیمی از شرکت کنندگان این دوره از جشنواره نقالان علوی دانشجوی رشته تئاتر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند. این موضوع نشان دهنده ورود گسترده‌تر حوزه علمی هنر نمایش به جشنواره نقالان علوی است. این اتفاق نمایش دهنده بازگشایی راه تنفس این هنر باستانی و سنتی ایرانی به کوشش‌های یاری‌کنندگان جشنواره، دانشجویان و اساتید نقالی است.

گفتنی است، این جشنواره ابتدای شهریورماه سال جاری فاصله عید قربان تا غدیرخم در تهران و چند شهر دیگر کشور برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال