یکشنبه 22 تیر 1399
کوروش سلیمانی داور سیزدهمین جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد:

برگزاری جشنواره«بچه‌های مسجد» دوره آموزشی قدرتمندی برای نوجوانان است

اولین روز اجرای نمایش‌های سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد
    -     کد خبر: 4871
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/18|10:59
کوروش سلیمانی داور سیزدهمین جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد معتقد است: هر حرکت فرهنگی در کشور ما از جمله جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد غنیمت است و باید با خوشحالی در مورد آن حرف بزنیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری حوزه هنری، سیزدهمین جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد همچنان در شهر قزوین در حال برگزاری است. این جشنواره علاوه بر اجرای تئاترهای گروه‌های شرکت کننده با ویژه برنامه‌هایی از جمله برگزاری شب خاطره با حضور رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و کارگاه‌های آموزشی همراه است. روز گذشته در اولین کارگاه آموزشی این جشنواره کوروش سلیمانی دست به کار شد و ذهن هنرمندان این جشنواره را با مفاهیم اصولی تئاتر درگیر کرد.

کوروش سلیمانی داور سیزدهمین جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد پس از برگزاری کارگاه آموزشی این رویداد فرهنگی و هنری در سالن همایش مسجد محمد رسول الله(ص) قزوین و تدریس مبانی‌های لازمه تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: با توجه به اینکه شرکت کنندگان در این جشنواره بی‌تجربه و یا کم تجربه هستند، در این کارگاه به بیان  مقدماتی از هنر تئاتر، کارگردانی و بازیگری در آن پرداختیم.

سلیمانی در ادامه افزود: این کارگاه آموزشی شامل سیر کوتاهی از چگونگی شکل‌گیری مفهوم کارگردانی تئاتر و تعریف، بایدها و نبایدها برای یک کارگردان تئاتر بود. همچنین هر آنچه برای آغاز یک تئاتر لازم و ضروری است در این کارگاه بیان کردم.

وی با اشاره به کوتاهی زمان و کمبود تعداد جلسات برگزاری کارگاه آموزشی تئاتر در این جشنواره گفت: با شرایط موجود در جشنواره سیزدهم تئاتر بچه‌های مسجد به لحاظ زمانی، امکان توضیحات بیشتر برای شرکت کنندگان وجود نداشت. اما برگزاری چنین جشنواره‌هایی خود به تنهایی دوره آموزشی قدرتمندی برای گروه‌های سنی نوجوان است.

سلیمانی ادامه داد: تئاتر هنری است که می‌تواند به سطح کیفی جامعه کمک بسیاری کند. با این حال همچنان از مزایای این هنر ارزشمند استفاده تمام و کمال نمی‌شود.

این هنرمند مطرح تئاتر و تلویزیون کشور با تاکید بر نقش مهم هنر تئاتر در بهبود سطح کیفی فرهنگ کشور و ارتباط گسترده آن با دیگر مباحث زندگی جامعه مردمی ایران گفت: مطالعات فرهنگی، میزان سطح فرهنگی هر جامعه را با بررسی  تیراژ کتاب‌های منتشر شده در هر جامعه و تعداد تماشاخانه‌های تئاتر آن به عنوان یک فاکتور مهم می‌سنجد. هنگامی که در یک جامعه ای تیراژ کتاب‌های منتشر شده هر ساله آن اندک است و یا تعداد تماشاگرانی که به تماشاخانه‌های تئاتر در هر سال می‌آیند کم باشد، آن جامعه حال خوبی در فرهنگ ندارد. هرچه مخاطبان بیشتری در سال تئاتر ببینند وضع فرهنگی ما بهتر خواهد شد. چرا که تئاتر یک شیوه ارتباطاتی هنرمندانه است. تئاتر در عین حال که زنده ترین هنر است، میرا ترین هنر نیز محسوب می‌شود. چرا که بلافاصله بعد از اجرا از دسترس خارج شده و تنها تاثیراتش درون وجود مخاطبان باقی می‌ماند. به همین دلایل تئاتر را می‌توان یکی از مؤثرترین هنرها دانست. بی‌شک آن کاری را که چندین کتاب می‌تواند انجام دهد، اجرای یک تئاتر به تنهایی انجام می‌دهد و تاثیر می‌گذارد. تئاتر مقوله مهمی در تربیت فرهنگی یک کشور است.

سلیمانی در پایان ضمن غنیمت شمردن کوچک‌ترین فعالیت فرهنگی در کشور گفت: هر حرکت فرهنگی در کشور ما غنیمت است و باید با خوشحالی در مورد آن حرف بزنیم. چرا که آنچنان که به موضوعات سیاسی و اقتصادی می‌پردازیم، به موضوعات فرهنگی توجهی نمی‌کنیم. در حالی که تمامی مشکلات ما در ابعاد سیاسی و اقتصادی هم از بی‌توجهی به فرهنگ سرچشمه می‌گیرد. در نتیجه اطمینان دارم که جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد آورده‌های ارزشمندی را برای تئاتر و فرهنگ کشور ما خواهند داشت.

گفتنی است، سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد ۱۶ تا ۱۹ مردادماه در قزوین برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال