دوشنبه 28 مرداد 1398
حیدری کارگردان نمایش «فانوس»:

هنرمندان تئاتر «بچه‌های مسجد» مبلغان دینی هستند

اولین روز اجرای نمایش‌های سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد
    -     کد خبر: 4870
    -     تاريخ انتشار : 1397/5/18|10:53
اهالی تئاتر «بچه‌های مسجد» هر یک به تنهایی مبلغان دینی هستند. تبلیغ دین و اخلاق اسلامی که تنها از راه حوزه علمیه صورت نمی‌گیرد. بلکه هنرمندان چندین برابر کار سنگین‌تری را در این مسیر بر عهده داریم.

محمد نقی حیدری کارگردان نمایش فانوس و بازیگر نمایش پمپ از کردستان در سیزدهمین جشنواره تئاتر بچه های مسجد در گفتگو با خبرنگار اعزامی پایگاه خبری حوزه هنری در مورد حضور خود در این جشنواره گفت: نمایش فانوس در سیزدهمین جشنواره تئاتر بچه های مسجد از دو استان مجزا یعنی کردستان و گلستان حضور دارد. نویسنده این نمایش امیر زاوش است. «فانوس» نمایشی در راستای مذمت و خواری تهمت ناروا زدن به دیگران است.

حیدری در خصوص چگونگی روایت داستان گفت: قصه این نمایش از آنجایی آغاز می‌شود که چند نوجوان هیئتی و مذهبی با هم در تلاش اند تا آماده برگزاری مراسم های هیئت خود شوند. اما در این میان فانوس هیئت گم می‌شود. همه بچه های هیئت برای یافتن این فانوس دست به کار می‌شوند. اما فانوس پیدا نمی‌شود. در این نقطه از نمایش بچه ها به همدیگر شم می‌کنند. به این ترتیب بد گمانی‌ها و تهمت های ناروای آنها علیه یکدیگر و دوستانشان آغاز می‌شود.

بازیگر نمایش«پمپ» مخاطب این نمایش را نوجوانان دانست و گفت: با توجه به سن کم بازیگران نمایش ما سعی کردیم تا حد امکان فصای قصه را برای همین محدوده سنی بیان کنیم تا علاوه بر تاثیرگذاری روی مخاطبان نوجوان جشنواره سیزدهم تئاتر بچه های مسجد، به افکار بازیگران گروه نمایش ما اثرگذار باشد. به بیانی دیگر ما برای اجرای این نمایش در راستای انتقال هرچه بهتر و موفق تر پیام نمایشنامه فانوس به مخاطب، ابتدا از خودسازی بازیگران خود شروع کردیم.

حیدری در ادامه گفت: امسال برای دومین دوره متوالی است که در جشنواره تئاتر بچه های مسجد حضور دارم. این جشنواره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که در حال ساخت و ساز پایه های آینده تئاتر کشور است. هنگامی که سازمان و یا ارگانی فرهنگی هنری اقدام به تربیت و آموزش علاقه‌مندان به تئاتر در سنین کم است، اقدام به یک کار جهادی کرده و حائز اهمیت بسیار بالای است.

این هنرمند جوان اهل کردستان افزود: همچنین از آنجایی که اجرای این نمایش ها در مساجد اجرا می‌شود، مستقیما با مردم عام و شاید ناآشنا به هنر تئاتر روبرو می‌شود. مردمی که اگر تئاتر و قابلیت‌ها و ظرفیت‌های آن را درک کنند، مخاطب دائمی این هنر خواهند شد.

حیدری در ادامه با اشاره به ناشناخته بودن تئاتر در میان عموم مردم در طبقات مختلف اجتماعی گفت: اذهان عموم مردمی که برایشان تئاتر به معنای واقعی ناشناخته است، این هنر را همانند مردم شهر ما، نا مبارک می‌دانند. اما برای نخستین بار ما در مسجد شهر خودمان این نمایش را اجرا کردیم و به همه نشان دادیم که تئاتر می‌تواند پرچم دار مضامین اخلاقی و انسانی باشد و با آنچه به غلط تئاتر می‌نامند متفاوت است.

وی در پایان گفت: اهالی تئاتر بچه های مسجد هر یک به تنهایی مبلغان دینی هستند. تبلیغ دین و اخلاق اسلامی که تنها از راه حوزه علمیه صورت نمی‌گیرد. بلکه ما هنرمندان چندین برابر کار سنگین تری را در این مسیر بر عهده داریم.

گفتنی است، سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد ۱۶ تا ۱۹ مردادماه در قزوین برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال